Jak się przygotować do sakramentu Chrztu Świętego?
Kiedy wszelkie formalności są już załatwione, termin chrztu znany i rodzice chrzestni wybrani, czas zająć się przygotowaniami do uroczystości. Sama liturgia towarzysząca udzieleniu sakramentu jest niezmienna i jej przebieg za każdym razem praktycznie identyczny, jednak aby uczynić to wydarzenie niezapomnianym i wyjątkowym, warto aktywnie wspierać wszelkie przygotowania.
Stałym i nieodłącznym punktem każdej liturgii są czytania, które w przypadku ceremonii Chrztu Świętego nawiązują do relacji między człowiekiem, a Bogiem. Aby urozmaicić nieco tą formułę można poprosić księdza o możliwość odczytania np. przez rodziców chrzestnych sentencji czy wierszy, które dodatkowo wzbogacą liturgię i nadadzą jej wyjątkowego tonu. Ponadto zasugerować można także odpowiednie pieśni, które wykonane zostaną podczas mszy świętej, a także wybrać motto przyświecające całej ceremonii, będące pewnego rodzaju życzeniem skierowanym do dziecka, które przez sakrament wchodzi na chrześcijańską drogę życia.
Oprócz samej liturgii pamiętać należy także o elementach praktycznych, które towarzyszyć będą zarówno dziecku jak i rodzicom podczas chrztu. Ogień jest symbolem życia, a świeca do chrztu zapalona podczas uroczystości symbolizować ma wiarę i duchowe życie. Jest ona nieodłącznym elementem liturgii, dlatego rodzice, bądź chrzestni muszą pamiętać o jej zakupie. Świeca powinna być długa i dość gruba, a podczas kupna należy zwrócić uwagę także na knot, by nie był zbyt cienki i nie gasł podczas uroczystości. Nie należy także przesadzać z ozdobami i wybierać te świece, których wygląd nie jest przesadnie urozmaicany.
Pamiętać należy także o szatce do chrztu. Biała szata ubierana dziecku tuż po chrzcie symbolizuje jego więź z Bogiem i przymierze, które wraz z sakramentem zostało zawarte. Szatka koniecznie musi być koloru białego, który symbolizuje czystość i niewinność dziecka i o ile nie jest w tradycyjny sposób przekazywana w rodzinie z pokolenia na pokolenie, to należy ją koniecznie zakupić.
Dopełnieniem uroczystości i atrybutem, który sprawia, że każda ceremonia nabiera dodatkowego uroku są kwiaty. Warto więc zadbać o odpowiednie przystrojenie nimi kościoła, a także udekorowanie ołtarza, by wytworzyć bardziej przyjazną i rodzinną atmosferę.
Chrzest Święty jest na tyle ważnym wydarzeniem w życiu zarówno rodziców jak i dziecka, że warto tą chwilę przeżywać wspólnie z najbliższymi. Dobrze jest zadbać oto, by zaproszenia zostały wykonane starannie i pełniły rolę nie tylko informacyjną gdzie i kiedy odbędzie się ceremonia, ale także były pewnego rodzaju pamiątką dla wszystkich uczestników liturgii o chrzcie bliskiej im osoby. Można w nich zamieścić także modlitwę, dzięki której każdy będzie mógł mieć swój wkład w przygotowanie młodego człowieka na przyjęcie pierwszego sakramentu. Oczywiście należy pamiętać o odpowiednio wczesnym rozesłaniu zaproszeń, by nikomu z zaproszonych nie pokrzyżować osobistych planów. Można także wzbogacić ceremonię rozdając przybyłym gościom album lub inne książki religijne, który będzie pewnego rodzaju planem uroczystości i przy okazji zamieścić w nim pieśni i modlitwy, które zostaną wykorzystane podczas liturgii, by każdy odczytując je mógł wziąć czynny udział w mszy świętej. Jeżeli albumy zostaną wykonane z odpowiednią starannością, będą także kolejną doskonałą pamiątką po uroczystości.
Chrzest Święty jest niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem w życiu dziecka i jego rodziców, ale pamiętać należy, że na ogół na samej ceremonii się wszystko nie kończy. Tak ważne i podniosłe wydarzenie warto wzbogacić obiadem, bądź innego rodzaju poczęstunkiem dla bliskich nam osób. Jeżeli zdecydujemy się na spotkanie w restauracji, należy wszystko ustalić z większym wyprzedzeniem, gdyż na ostatnią chwilę możemy niczego nie załatwić. Podobnie jeśli spodziewamy się rodziny z dalekich stron. Warto wtedy zorganizować dla nich nocleg i również trzeba to zrobić odpowiednio wcześniej, aby z rezerwacjami nie było niechcianych problemów.
Oczywiście jak przy wszystkich uroczystościach rodzice zapominają o prezencie dla swojej pociechy uważając, że w końcu „organizowaliśmy wszystko to już nic nie będziemy dawać”. I tutaj pojawia się ciekawa kwestia, która ujawnia się dopiero po latach. Otóż jak wspaniale mając lat dwadzieścia czy też trzydzieści założyć łańcuszek z medalikiem, który się otrzymała od rodziców na Chrzcie? A może gdy rodziców już zabraknie popatrzeć na obraz wiszący na ścianie i przypominający nam o nich. A może przekazać mały obrazek z aniołkiem swojemu własnemu dziecku – powiesić nad łóżeczkiem ten sam obrazek, który wisiał nad naszym. Czas biegnie szybko, lata mijają i nawet nie zauważamy gdy to my jesteśmy rodzicami, dziadkami, wujkami. Warto w każdej ważnej chwili rodzinnego życia pozostawić coś bliskiej osobie. Także z okazji chrztu dokonanie zakupu w sklepie oferującym dewocjonalia , w którym znajdziemy wiele religijnych pamiątek, może dać radość bliskim. Otaczając małe dziecko symbolami religijnymi pozwalamy mu się oswoić nie tylko ze swoją wiarą, ale także odnaleźć we własnej tożsamości w wieku starszym. Symbole bowiem towarzyszą wierze od wieków. Krzyż, obraz z wizerunkiem świętych, czy też noszony medalik to nie tylko symbol ale także „wykrzyknik” wołający: „Pamiętaj o swej wierze”.
fot. sxc.hu
Źródło: prawy.pl