Polskość

Poznaj okultystyczne znaczenie symboliki obecnej w organizacjach nacjonalistycznych

Nakładem inicjatywy ewangelizacyjnej „Wejdźmy na szczyt” ukazał się „Ilustrowany leksykon symboli” autorstwa księdza Andrzeja Zwolińskiego (kierownika Katedry Katolickiej Nauki Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, dyrektora uniwersyteckiego Wydawnictwa Naukowego, oraz redaktora naczelnym czasopisma „Polonia Sacra”).

Ksiądz Zwoliński w swojej pracy „przedstawia 102 symbole wywodzące się z niemal wszystkich kultur i religii. Nie pomija również kultury współczesnej, która tak intensywnie oddziałuje na człowieka. Podaje genezę, historię, znaczenie symboli i niejednokrotnie poddaje je ocenie przez pryzmat nauki chrześcijańskiej. Całość ujęta jest w formie leksykonu – czyli zwięźle i syntetycznie. Znajomość symboliki jest bardzo pomocna – często używamy symboli, nie wiedząc, co one oznaczają. Może to powodować nieporozumienia, a nawet przekłamania – a tego dojrzały chrześcijanin i człowiek świadomy powinien się strzec”.

Jedno z młodzieżowych ugrupowań patriotycznych (przez lewicę uznawane za nacjonalistyczne, choć samo odwołuje się do Józefa Piłsudskiego) używa jako swoje logo znak błyskawicy wpisanej w okręg. Ugrupowanie odwołuje się do tradycji używających podobnego emblematu szarych szeregów z czasów II wojny światowej. Niestety, jednocześnie błyskawica w okręgu u satanistów uznawana jest za symbol niszczycielskiej siły szatana.

Wśród młodych patriotów z ugrupowań ekstremistycznych popularny jest symbol ”czarnego słońca”. Obecny był on już w Mezopotamii, Iranie, wśród Germanów, Franków i plemion Bawarii. W Babilonie wierzono, że istnieją dwa słońca, białe dające światło dzienne, i czarne istniejące w północnych górach, dające wiedzę tajemną. Liczba promieni czarnego słońca waha się od 5 do 12. Czasami w centrum czarnego słońca znajdowała się swastyka. „Obecna forma symbolu wzorowana jest na mozaice z zamku Wewelsburg, który w III Rzeszy stał się centrum ideologicznym SS”. Mozaika symbolizowała „odrodzenie aryjskiej siły duchowej w Europie”. Dla satanistów i okultystów jest to symbol siły dążącej do powołania Nowego Porządku Świata.

Niezwykle popularnym symbolem jest wśród młodych nacjonalistów krzyż celtycki (krzyż w kole, którego ramiona wystają poza okręg), zwany też krzyżem słonecznym (będącym symbolem słońca). Symbol ten był i jest obecny wśród: Indoeuropejczyków, Słowian Wschodnich, pogan z Skandynawii (atrybut Odyna – Wodana), chrześcijan z Brytanii i Irlandii (koło jest symbolem świata, krzyż Jezusa, więc krzyż w kole symbolizuje świat Jezusa), ezoteryków, neonazistów, białych rasistów, ”nazistów” z Norwegii podczas II wojny światowej (norweska partia Nasjonal Samling miała symbol złotego krzyża w kole na czerwonym tle, ramiona krzyża nie przechodziły przez okręg). „Ze względu na różnorodne występowanie krzyża celtyckiego, interpretacje jego znaczenia należy uzależnić od konkretnej sytuacji i uwarunkowań”.

Do krzyża celtyckiego (którego ramiona przechodzą przez okręg) podobny jest krzyż gnostycki (krzyż w kole, którego ramiona nie przechodzą przez okręg). Krzyż gnostycki jest symbolem gnostyków, zespołu wierzeń czerpiących elementy z chrześcijaństwa (nie będącego jednak chrześcijaństwem), greckiego pogaństwa i egipskiego hermetyzmu.

Na demonstracjach anty imigranckich, z racji na wykorzystanie tego symbolu przez krzyżowców, często pojawia się krzyż jerozolimski (jeden duży krzyż z czterema małymi wokół). Jest to także symbol uznawany przez protestantów, prawosławnych i katolików, dlatego uznawany jest za symbol ekumenizmu.

Nacjonaliści-negopoganie często używają symbolu młota Thora. Ten symbol nordyckiego boga popularny jest też wśród okultystów. Wśród neopogan popularnym symbolem są też runy „magiczne litery alfabetu teutońskiego” używane przez germanów i nordyków od 200 roku przed naszą erą do 1000 roku naszej ery. „Według wierzeń nordyckich runy podarował ludziom bóg Odyn”. Współcześnie runy popularne są też wśród bioenergoterapeutów i wyznawców new age.

Neopoagnie odwołujący się do słowiańszczyzny używają symbolu ”ręce boga”. Ma on symbolizować słowiańskie bóstwa. Słowiańskie słowo ”bóg” pochodzi ze staroindyjskiego. Mianem ”bogów” Słowianie określali wszelkie nad naturalne istoty.

Z ekstremizmem nacjonalistycznym kojarzy się swastyka. Symbol ten występuje na całym świecie. „Pierwotnie przedstawiała cztery pory roku, cztery żywioły i wiatry z czterech stron świata”. W Indiach jest symbolem mocy boga Siwy. W „sanskrycie” słowo swastyka oznacza „wielkie szczęście”. W chinach swastyka jest symbolem nieskończonej wędrówki dusz. Obecna jest we wszystkich religiach wschodu. Dla Celtów i Słowian była symbolem ognia i słońca. Wykorzystywali ją też germanie, również w postaci triastyki z trzema ramionami (triskelion wykorzystują też neopoganie, naziści, sadomasochiści, i był obecny wśród Celtów). Negatywne skojarzenia z swastyką są dziełem niemieckich nazistów i Thule.

Z ciekawostek pop kulturowych opisanych przez księdza Zwolińskiego można przytoczyć stwierdzanie, że „Ozzy Osbourne uważał siebie za spadkobierce idei Adolfa Hitlera, propagując między innymi wyższość rasy aryjskiej”.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

7 komentarzy

7 Komentarzy

 1. frate

  24 kwietnia 2018 at 16:29

  bodakowski zapomniałeś jeszcze o tęczy, symbolu sodomii tych znienawidzonych przez ciebie nacjonalistów!

  • prawo

   24 kwietnia 2018 at 18:16

   Innocenty III Papież Sobór Laterański IV
   69. Żydzi nie powinni pełnić urzędów publicznych.
   69, 1. Byłoby absurdem, by bluźniący Chrystusowi sprawował władzę nad chrześcijanami. Dlatego z powodu zuchwałości przestępców odnawiamy w tym artykule roztropne zarządzenie synodu w Toledo i zabraniamy, by Żydzi pełnili urzędy publiczne, ponieważ dawałoby im to pretekst do większego nękania chrześcijan. Jeżeli ktoś powierzy im taki urząd, po uprzednim upomnieniu zostanie ukarany, jak na to zasłużył, przez synod prowincjonalny, który nakazujemy odbywać każdego roku.
   69, 2. Takiemu urzędnikowi zabrania się kontaktów handlowych oraz innych z chrześcijanami na tak długo, dopóki wszystkiego, co uzyskał od chrześcijan przy okazji pełnienia tego urzędu, nie obróci na korzyść ubogich chrześcijan, zgodnie z zaleceniem biskupa diecezji. Powinien on ze wstydem usunąć się ze stanowiska, ponieważ bezwstydnie przyjął to, co mu się nie należało.
   69, 3. Ten sam przepis stosowany niech będzie wobec pogan.”

 2. Piotrx

  24 kwietnia 2018 at 17:17

  ” Na demonstracjach anty imigranckich, z racji na wykorzystanie tego symbolu przez krzyżowców, często pojawia się krzyż jerozolimski (jeden duży krzyż z czterema małymi wokół). Jest to także symbol uznawany przez protestantów, prawosławnych i katolików, dlatego uznawany jest za symbol ekumenizmu.”

  jakiego ekumenizmu? Krzyż Jerozolimski jest symbolem pięciu świętych ran Chrystusa i w swoim czasie stanowił herb królów jerozolimskich i Zakonu Rycerzy Grobu św

  Np. papież Leon XIII ustanowił Krzyż Honorowy – dla katolików pielgrzymujących do Ziemi Świętej. Odznaczenie posiada właśnie kształt Krzyża Jerozolimskiego i składa się z wielkiego krzyża środkowego i czterech krzyży bocznych umieszczonych w jego rogach. Krzyż Jerozolimski (pięciokrotny) uważany był jako symbol pięciu świętych ran Chrystusa i w swoim czasie stanowił herb królów jerozolimskich i Zakonu Rycerzy Grobu św. Krzyże wykonane były z brązu, srebra lub złota i były przyznawane pojedynczym osobom, prywatnie , albo też publicznie . Prawo udzielania powyższego krzyża honorowego przysługiwało Kustoszowi Ziemi Świętej w Jerozolimie , który wręczał go w imieniu Papieża.

  Na jednej stronie krzyża znajduje się mały medalion z wizerunkiem Papieża Leona XIII i napisem :”Amor Christi Crucifixi traxit nos” – „Miłość Chrystusa Ukrzyżowanego pociągnęła nas”. W ramionach krzyża przedstawiona jest tajemnica Zwiastowania Najśw. Maryi Panny, dalej Narodzenie Chrystusa, Jego Chrzest i Ostatnia Wieczerza. Na odwrotnej stronie umieszczone są słowa : „Signum sacri itineris Hierosolymitani” – ” Pamiątka pobożnej pielgrzymki do Jeruzalem”. W środku krzyża znajduje się wizerunek Chrystusa Zmartwychwstałego , na ramionach zaś: Jezus na modlitwie w Ogrojcu, biczowanie, cierniem ukoronowanie i przybicie do krzyża.

  ***

  Ciekawe czy w książeczce jest też o symbolu gwiazdy pięcioramiennej dzięki wpływom masonerii szeroko obecnej na wielu flagach państwowych np. USA, Turcja, niedawno ZSRR , UE …

  Przykłady symboliki tajnych towarzystw
  http://www2.kki.pl/piojar/polemiki/novus/iluminaci/symbol/symbol.html

 3. stan

  24 kwietnia 2018 at 17:28

  Ponieważ w wydawnictwach katolickich (czasopisma, słowniki, encyklopedie, Pismo Święte itp.) nie znajdziemy określeń typu „przed naszą erą”, czy „naszej ery” – pytam Autora – dlaczego forsuje tę świecką, komuszą tradycję. Oczywistym jest, że w wydawnictwach katolickich wśród róznych autorów znajdziemy wielkich erudytów, naukowców najwyższych lotów. Nic Panu nie ujmując, prosiłbym o przemyślenie sprawy. Czy nie należałoby wzorować się na najlepszych, a nie na Wielkim Językoznawcy i Ojcu Narodu (radzieckiego). Bo w to, że Imię Chrystusa przechodz Panu gładko przez gardło – nie wątpię.

 4. internet

  24 kwietnia 2018 at 18:22

  Indianie Hopi – Obrazy.

 5. Tomasz

  25 kwietnia 2018 at 07:29

  Panie Bodakowski czy nie pisze na zamówienie tych którzy chcą zdelegalizowć stowrzyszenie Marsz Niepodległości stowarzyszenie ONR Stowarzyszenie Młodież Wszechpolska Ruch Narodowy ? ??

 6. Polska

  27 kwietnia 2018 at 15:27

  Bodakowski – piał z zachwytu nad polakożercą Glinskim.

  Obejrzyjcie sobie film eMisjatv „Dlaczego pisowski lub wspiera lobby zydowskie” – Bodakowski pierwszy pisowiec na spotkaniu z ludem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra