Kościół

100 mln chrześcijan jest prześladowanych!

Największa eskalacja prześladowań nastąpiła w Nigerii. Tam islamska sekta Boko Haram postawiła chrześcijanom bezwzględne ultimatum – emigracja albo… śmierć!

Organizacja Open Doors opublikowała najnowszy raport dotyczący prześladowania chrześcijan. Wynika z niego, że z powodu wyznawanej wiary na świecie wciąż cierpi ok. 100 mln osób.

W raporcie organizacji Open Doors znalazła się lista państw, w których sytuacja chrześcijan jest najcięższa. Niezmiennie od 10 lat listę tę otwiera Korea Północna. Kolejne dziewięć państw jakie znalazły się w czołówce to kraje muzułmańskie.

Raport odnotowuje nieznaczne polepszenie się sytuacji w Iranie. Przed rokiem kraj ten był drugi na liście, teraz obok Korei Północnej zdeklasowały go Afganistan, Arabia Saudyjska i Somalia.

Twórcy corocznego raportu, który jest odzwierciedleniem stanu wolności religijnej aż w 50 krajach świata, z troską odnotowują znaczne pogorszenie się sytuacji chrześcijan w Pakistanie. Nie kryją też rozczarowania następstwami „arabskiej wiosny” dla mniejszości religijnych w krajach Północnej Afryki, w tym szczególnie w Egipcie.

Kolejno duże obawy w organizacji Open Doors budzi wzrost islamskiego radykalizmu w Nigerii. W ubiegłym roku z powodu wyznawanej wiary w tym kraju zginęło co najmniej 300 chrześcijan. Przesunął on się na czarnej liście prześladowców z 23. na 13. miejsce. Twórcy raportu podkreślają, że sytuacja chrześcijan może się jeszcze pogorszyć po ultimatum, jakie otrzymali oni od islamskich fanatyków z Boko Haram – emigracja albo śmierć.

Niezmiennie od lat liczbowo najwięcej chrześcijan jest prześladowanych w Chinach. Szacuje się, że ok. 80 mln wyznawców Chrystusa w Państwie Środka nie może swobodnie praktykować swej wiary.

Dwa kraje, których przed rokiem nie było na liście Open Doors a znalazły się w tym roku to Kolumbia i Kazachstan.

Agata Bruchwald
Źródło: radiovaticana.org

fot. sxc.hu

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra