Kościół

Dramatyczne wołanie z Jasnej Góry

„Stajemy przed Tobą, Matko Zbawiciela, z pełną świadomością, że sami nie jesteśmy w stanie wygrać tego globalnego zmagania. Stań na czele ruchów obrony życia, i prowadź nas. Ochroń życie! Ocal rodziny! Dodaj nam sił!”(Akt powierzenia)

W sobotę 28 stycznia na Jasnej Górze spotkali się przywódcy ruchów obrony życia z 16 krajów Europy i Azji: Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy, Rosji, Kazachstanu, Czech, Słowacji, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Wielkiej Brytanii, USA i Polski.

W „Akcie powierzenia” przed Ikoną Jasnogórską oddali oni w ręce Matki Bożej ochronę cywilizacji życia i miłości. Akt ten w języku angielskim złożył ks. Peter West z USA – wiceprezydent Human Life International, największej, ogólnoświatowej organizacji obrony życia. Po rosyjsku – Galina Maslennikova z Moskwy – kierownik Centrum Rodziny przy katedrze katolickiej, po polsku – Ewa Kowalewska – reprezentująca Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia – HLI – Polska.

Uroczystej Mszy św. w Kaplicy Jasnogórskiej przewodniczył Abp Stanisław Nowak w asyście bpa Marka Solarczyka oraz bpa Jana Wątroby oraz licznych kapłanów z Polski i zagranicy – duszpasterzy rodzin oraz ruchów pro-life. Byli obecni także kapłani prawosławni w Ukrainy i Białorusi, patronujący ruchom obrony życia w swoich krajach.

Podczas uroczystości Abp. S. Nowak poświęcił kopię Ikony Jasnogórskiej w intencji obrony życia. Zgodnie ze starą tradycją ojcowie paulini przyłożyli ją do oryginału. Dotknięcie to tak ważne dla prawosławia, abp. S. Nowak nazwał pocałunkiem miłości.

Podczas Apelu Jasnogórskiego przeor Jasnej Góry o. Izydor Matuszewski zwrócił się do obecnych kapłanów prawosławnych w języku rosyjskim, serdecznie ich witając i powierzając w ich ręce poświęconą ikonę.

Ikona ta jest napisana metodą tradycyjną, temperą jajeczną przy użyciu  barwników mineralnych oraz listków 23 karatowego złota. Jej podłożem jest lita, rzeźbiona deska lipowa w wielkości oryginału. Ikona ta jest przeznaczona do peregrynacji w intencji obrony życia „od oceanu do oceanu” – od Władywostoku do Fatimy.

Uroczystości na Jasnej Górze poprzedziło spotkanie przewodniczących ruchów obrony życia, w większości należących do Human Life International, podczas którego omawiano możliwości takiej pielgrzymki. O. Zachariasz Jabłoński przedstawił gościom tradycję noszenia ikony linią frontu, z prośbą do Boga o ratunek, tam gdzie występuje największe zagrożenie życia. Omówił też polskie doświadczenie peregrynacji Ikony Jasnogórskiej i jego owoce.

Igor Beloborodov z Rosji podzielił się doświadczeniem organizowania rajdów samochodowych w Rosji i na Ukrainie w intencji obrony życia. Wskazał też realne możliwości pielgrzymowania ikony od Dalekiego Wschodu przez Rosję, Europę Wschodnią, Środkową aż do Fatimy – od  Pacyfiku do Atlantyku.

Po dyskusji zebrani powołali Komitet Organizacyjny, do którego weszli reprezentanci wszystkich obecnych krajów oraz ruchów prawosławnych. Każdy z członków Międzynarodowego Komitetu powoła u siebie komitet narodowy, odpowiedzialny za peregrynację ikony w swoim kraju. Nie określono dokładnego terminu i trasy peregrynacji, decyzję pozostawiając w rękach ruchu prawosławnego z Moskwy.

Zgodnie uznano akt „Powierzenia Matce Bożej cywilizacji życia” za bardzo ważne i oczekiwane wydarzenie. Przeniesienie ikony linią frontu w obronie cywilizacji życia jest ważnym aktem wiary, niezwykle ważnym w obecnej chwili, gdy nasila się atak cywilizacji śmierci i ma charakter coraz bardziej globalny.

„Ginie bardzo wielu niewinnych ludzi – nienarodzone dzieci, starzy i chorzy. Liczba ofiar przekroczyła już dwa miliardy ludzkich istnień. Każdego dnia ginie kolejne 50 tys. dzieci w łonach matek. Wielu ludzi w ogóle nie chce mieć dzieci. Coraz powszechniejsze stają się środki niszczące płodność i życie. Narasta niepłodność małżonków. Ludzkie dziecko staje się produktem nowoczesnej technologii, dawcą komórek i organów. „Wytwarza się” dzieci o określonych cechach, pozostałe poddając selekcji.  Setki tysięcy zamrożonych poczętych dzieci czeka w ciekłym azocie pomiędzy życiem a śmiercią.  Międzynarodowe prawo stanowione przez ludzi odmawia ochrony prawnej życiu poczętego dziecka. Kolejne kraje legalizują eutanazję. Narasta atak na małżeństwo i rodzinę”. (Akt powierzenia)

Obrońcy życia, podając te dramatyczne fakty, są przekonani, że z Bożą pomocą, za wstawiennictwem Bożej Matki, cywilizacja życia zwycięża i deklarują, że ”ze wszystkich sił będą bronić ludzkie życie, zwłaszcza małe i bezbronne”.

Poświęcona i przyłożona ikona Matki Bożej Częstochowskiej zaczyna już tworzyć własną historię. W niedzielę 29 stycznia jedzie na Białoruś do Mińska w swojej drodze na Wschód.

tekst i fot. Ewa Kowalewska – Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia – Human Life International – Polska

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra