Kościół

Uroczystość Ofiarowania Pańskiego

2 lutego Kościół obchodzi uroczystość Ofiarowania Pańskiego. Jednocześnie jest to święto Matki Bożej Gromnicznej. W kościele powszechnym jest to Dzień Życia Konsekrowanego, a w Polsce kończymy okres śpiewania kolęd.

40 dni po narodzinach pierworodnego syna należało zanieść go do świątyni w Jerozolimie, złożyć go w ręce kapłana, a następnie wykupić za symboliczną opłatą 5 sykłow. Równało się to zarobkowi 5 dni pracy.

Obrzęd ten był sprawowany na pamiątkę ocalenia pierworodnych synów Izraela podczas niewoli egipskiej, każdy pierworodny syn u Żydów był uważany za własność Boga. Z obrzędem ofiarowania i wykupu pierworodnego syna łączyła się ceremonia oczyszczenia matki dziecka.

W związku z tym matka była zobowiązana złożyć ofiarę z baranka, a jeśli ubóstwo jej na to nie pozwalało, to ofiara składała się z przynajmniej dwóch synogarlic lub gołębi. Maryja i Józef złożyli synogarlicę, co świadczy, że byli bardzo ubodzy.

Uroczystość Ofiarowania jest związane z tajemnicą Narodzenia Pańskiego i dlatego do dziś wolno śpiewać kolędy. 2 lutego liturgia po raz ostatni w roku ukazuje nam Chrystusa-Dziecię.

Święto Ofiarowania Pana Jezusa jest jednym z najdawniejszych świat, było obchodzone w Jerozolimie już w IV w., a więc zaraz po ustaniu prześladowań. Dwa wieki później pojawiło się również w Kościele Zachodnim.

Tradycyjnie dzisiejszy dzień nazywamy dniem Matki Bożej Gromnicznej. W ten sposób zostało podkreślone przyniesienia przez Maryję małego Jezusa do świątyni. Obchodom towarzyszyła procesja ze świecami. W czasie Ofiarowania starzec Symeon wziął na ręce swoje Pana Jezusa i wypowiedział prorocze słowa: "Światłość na oświecenie pogan i na chwałę Izraela" (Łk 2, 32). Według podania procesja z zapalonymi świecami była znana w Rzymie już w czasach papieża św. Gelezego w 492 r.

Obrzęd poświęcania świec upowszechnił się w X w. Płomień ten symbolizuje Jezusa – Światłość świata, Chrystusa, który uciszał burze, był, jest i na zawsze pozostanie Panem wszystkich praw natury. Momentem najuroczystszym apoteozy Chrystusa jako światła, który oświeca narody, jest podniosły obrzęd Wigilii Paschalnej – poświęcenie paschału i przepiękny hymn Exultet.

W Polsce święto Ofiarowania Pana Jezusa ma charakter wybitnie maryjny. Polacy widzą w Maryi tę, która sprowadziła na ziemię niebiańskie Światło i która nas tym Światłem broni i osłania od wszelkiego zła. Dlatego też często bierzemy do ręki gromnice, zwłaszcza w niebezpieczeństwach wielkich klęsk i grożącej śmierci. Gromnicę zapala się w czasie burzy by prosić Maryję o ochronę. Gromnicę wręczano konającym, aby ochronić ich przed napaścią złych duchów.

Bł. Jan Paweł II w 1997 r. 2 lutego ustanowił, dla Kościoła powszechnego, Dniem Życia Konsekrowanego. Jest on poświęcony modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom w niezliczonych zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich.

Agata Bruchwald
Na zdjęciu: Ofiarowanie w Świątyni (pędzla Giovanniego Bellini w Kunsthistorisches Museum Wien), fot. Wikimedia Commons

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra