Wyrazem wściekłości lewicy na Popka jest tekst „Jeśli Popek ma rację, tym gorzej dla racji” autorstwa Michała Sutkowskiego opublikowany na portalu Krytyka Polityczna. Lewicowy publicysta stwierdził, że „za sprawą Popka i kolegów lewicowa teoria ekonomiczna nie trafi bowiem pod żadne strzechy, tylko do celi śmiechu”.

 

Jak informuje lewicowy publicysta „lider zapowiadanej partii Młoda Polska ogłosił bowiem, że jego program opierał się będzie na tzw. Nowoczesnej Teorii Pieniądza (MMT)”. Dla przedstawiciela Krytyki Politycznej ta bzdurna teoria ekonomiczna „to interesujący koncept, który celnie uderza w anachroniczne dogmaty związane z przełożeniem oszczędności na inwestycje, długiem publicznym”. Według lewicowego publicysty „dla takiego konceptu (…) nie ma większej katastrofy niż przejęcie go przez folklor”.

 

Jak informuje lewicowy publicysta, teoria głoszona przez Popka zakłada, „że państwo może „drukować pieniądze”, żeby finansować nimi wydatki publiczne; nie musi ich najpierw pożyczać od obywateli czy inwestorów (poprzez obligacje), może je sobie po prostu dopisać na rachunku. (…) Twórcy MMT wskazują (...) że (...) dodrukowany pieniądz nie musi tracić na wartości, o ile służy zatrudnieniu niezagospodarowanych środków produkcji: stojących bezczynnie maszyn, a przede wszystkim bezrobotnych ludzi. Dopóki państwo finansuje niewykorzystane zasoby, inflacji nie ma, rośnie po prostu zatrudnienie i produkcja, a dodruk należy zatrzymać w momencie, gdy PKB realny zbiega się z potencjalnym. Krótko mówiąc, gdy gospodarka pracuje na full mocy – dalszy dodruk oznaczałby bowiem wzrost cen towarów i płac”.

 

Zdaniem lewicowego publicysty „warto zatem czytać, warto się interesować MMT. Nie warto się jednak cieszyć, kiedy głosi ją Młoda Polska. (…) Za sprawą Popka i kolegów lewicowa teoria ekonomiczna nie trafi bowiem pod żadne strzechy, tylko do celi śmiechu”.

 

Opisując partie Popka i Konrada Niewolskiego, lewicowy publicysta stwierdził, „że ich wizerunek i przeszłość (bardziej nawet powiązania kremlowskie niż kryminał) skutecznie kompromitują za to ideę. Odtąd każdy ekspert, który pozwoli sobie o niej napomknąć, względnie krytycznie się nią zainspiruje, będzie – oczywiście w imię atrakcyjnego przybliżenia trudnych tematów masowemu odbiorcy – pytany, czy już się zapisał do Gangu Albanii. Zasada „choćby najgorzej, byle nie przekręcili nazwiska” naprawdę średnio się sprawdza w promocji ekonomicznych herezji”

 

Paweł Ryszard Mikołajuw występujący pod pseudonimem Popek to raper, zawodnik MMA i polityk.

 

Od 2001 występował w krakowskim zespole Firma (znanego patriotycznego rapera Tadka Polkowskiego oraz Kaliego). Występował na pięciu płytach tego zespołu: „Pierwszy nielegal” (2001), „Z dedykacją dla ulicy” (2002), „Przeciwko kurestwu i upadkowi zasad” (2008), „NieLegalne Rytmy. Kontynuacja” (2009) oraz „Nasza broń to nasza pasja” (2011). Był też współzałożycielem (razem z Firmą) marki odzieżowej „JP”.

 

W 2007 ukazał się pierwszy album solowy Popka „Wyjęty spod prawa”. W Wielkiej Brytani ukazały się dwie solowe płyty Popka, w 2008 „Heavyweight”, w 2013 „Monster”. W 2014 ukazał się czwarty solowy album Popka „Monster 2”, w tym też roku hitem na YouTube okazał się remixem „Dirty Diana” Michaela Jacksona.

 

W 2015 powstał zespół pod nazwą Gang Albanii. Wydana została płyta „Królowie życia”. Rok później płyta „Ciężki gnój”, wspólny album „Król Albanii” Popka i Matheo, solowa płyta Popka „Sweet 17th”

 

Popek ćwiczył krav magę, w Londynie MMA (mieszane sztuki walki). W 2008 występował jako profesjonalny zawodnik MMA. W Wielkiej Brytanii dostał oficjalny zakaz udziału w walkach. W Polsce walczył w pojedynku w 2016 roku.

 

Choć Popek kojarzony jest z rapem i hip-hopem, to muzyk odwoływał się do bluesa, punk rocka, reggae, jazzu czy disco polo. Na jego sceniczny wizerunek składają się liczne tatuaże (w tym i wytatuowane oczy) i nienacięcia skóry. Popek występował w telewizji w programie „Taniec z gwiazdami”, zajmując trzecie miejsce.

 

Popek urodził się w Legnicy. Dom rodzinny opuścił w wieku 14 lat. Nie ma wykształcenia. W 2007 wyemigrował do Wielkiej Brytanii, uciekając przed polskim wymiarem sprawiedliwości za kradzież z włamaniem – Popek karany był już wyrokiem 7 lat pozbawienia wolności. Ma córkę i syna.

Jan Bodakowski