Dziś komiksy historyczne są wydawane przez Instytut Pamięci Narodowej (w tym i mistrzowskie komiksy według scenariuszy Sławomira Zajączkowskiego z genialnymi rysunkami Krzysztofa Wyrzykowskiego), instytucje miejskie (to doskonała forma promocji regionu) i wydawnictwa prywatne.

 

 

Wydawnictwo AA opublikowało już kilka komiksów historycznych, które mogą być dobrym prezentem dla dzieci, np. na komunie. Autorem scenariusza i rysunków do komiksu „Wielka wyprawa Kostki Stanisława” jest Paweł Kołodziejski. Komiks przystępnie i sprawnie przybliża informacje o życiu świętego. Album jest kolorowy, wydany na kredowym papierze i liczy 40.

 

 

http://alejakomiksu.com/gfx/okladki/Wielka-wyprawa-Kostki-Stanislawa.jpg

 

 

Wcześniej wydany został komiks „Konfederacja barska w komiksie — epizod krakowski”. Autorem jego scenariusza i rysunków jest Paweł Kołodziejski. Komiks zawiera wkładkę historyczną, która ukazuje bohaterstwo konfederatów walczących z rosyjską agresją – rosyjscy żołnierze najpierw wymusili wybór na króla Polski Stanisława Augusta (przedtem asystenta angielskiego homoseksualisty i ambasadora w Rosji, a potem jednego z bardzo wielu kochanków carycy), po kilku latach zainstalowali w naszym kraju swoje bazy wraz z załogami liczącymi w sumie 40.000 żołnierzy, którzy mieli rzekomo bronić praw mniejszości (wtedy religijnych, dziś pewnie broniliby mniejszości etnicznych i seksualnych). W XVIII wieku, tak jak dziś Unia Europejska jest gwarantem odpowiedzialnych za kłopoty naszego kraju patologii ustrojowych, tak przed rozbiorami Rosja gwarantowała patologie ustrojowe w przedrozbiorowej Polsce.

 

 

W 1768 polska katolicka szlachta powołała Konfederacje Barską, której celem była obrona katolickiego charakteru naszego kraju. Konfederaci zyskali pomoc Francji. Rosja, by uderzyć w Polaków wywołała na Ukrainie powstanie chłopskie.

 

 

http://alejakomiksu.com/gfx/okladki/Konfederacja-barska-epizod-krakowski.jpg

 

 

Pierwszym komiksem wydanym przez wydawnictwo AA był album „Historia Polski w komiksie”. Autorem scenariusza komiksu jest Bogusław Michalec, a autorem rysunków Paweł Kołodziejski.

 

 

W mojej ocenie złym pomysłem w tym komiksie jest postać narratora o dziwacznym imieniu i nazwisku, który wraz z orłem białym poznaje dzieje Polski. Jeszcze gorszym motywem w albumie jest specyficzny humor nawiązujący do bieżącej sytuacji, choć może on się spodobać dziadkom młodego czytelnika, i zachęcić emerytów do lektury komiksów.

 

 

Album jest bardziej graficzną kroniką niż opowieścią z akcją. Czytelnicy dzięki jego lekturze poznają między innymi: mity o początkach polskiej państwowości, dzieje kolejnych władców Polski, w tym Mieszka i Bolesława Chrobrego, świętych Wojciecha i Stanisława, Bolesława Krzywoustego, krzyżaków (co staje się okazją do głupiej krytyki wszystkich zakonów rycerski), Władysława Łokietka, Królowej Jadwigi, Jagiełły, Długosza, Kopernika, Stańczyka, królów elekcyjnych, wojen, Jan III Sobieskiego, Stanisława Augusta, zaborów, emigracji, powstań, świętej Faustyny, II RP, II wojny światowej, PRL.

 

 

Trochę chaotyczny natłok osób i wydarzeń może uniemożliwić młodemu czytelnikowi zrozumienie logiki losów Polski. Nie można się temu dziwić, ukazanie całej historii naszego kraju i narodu w jednym albumie jest bardzo trudne. W albumie razi nie tylko dyskusyjny humor, ale i pod sam koniec ukazanie jako wybitnych Polaków Szymborskiej, Miłosza i Wajdy, a jako bohatera Adama Małysza.

Jan Bodakowski