Każda umiejętność, którą musi opanować dziecko budzi wśród rodziców, bardzo wiele emocji, niezależnie od tego, czy chodzi o mowę, jedzenie, sprawność fizyczną, czy też kontrolowanie czynności fizjologicznych. Wśród nich odpieluchowanie jest zdecydowanie tą czynnością, która budzi masę wątpliwości:

  • czy to właściwy czas na odpieluchowanie
  • jak rozpoznać, czy dziecko jest gotowe
  • od czego zacząć naukę
  • jak nie zniechęcić dziecka do korzystania z nocnika

Odpowiedzi na powyższe pytania są trudne i bardzo zależne od danej sytuacji, temperamentu dziecka i rodzica. To, co jest ciut łatwiejsze to wybór odpowiedniego nocnika.

Jak wybrać nocnik dla dziecka?
Gdy przychodzi czas odpieluchowywania rodzice często są oszołomieni ogromnym wyborem nocników na rynku. Ich ceny wahają się od kilku, do nawet kilkuset złotych. Niektóre nocniki są proste, inne to niemalże trony, często wyposażone w światełka, pokrętła, stoliki lub wygrywające melodyjki. Jak nie zginąć w tym dobrobycie?

1) Przymierz dziecko do nocnika
Nocnik dla dziecka musi być bardzo wygodny. W przeciwnym razie maluch może się zniechęcić. Nauka korzystania z nocnika jest i tak nie lada wyzwaniem — nie utrudniajmy jej dodatkowo drętwiejącymi nóżkami czy odciskami na pupie lub udach. Nocnik musi być odpowiedniej wysokości, tak by dziecko bez trudu na niego siadało, i z niego wstawało, ale równocześnie, by załatwiało się w prawidłowej, kucznej pozycji.

2) Oceń łatwość czyszczenia
Nie tylko dziecko korzysta z nocnika. Rodzic może i na nocniku nie siada, ale odpowiada za jego higienę. To bardzo ważny aspekt — dziecko nocnika dotyka, wrzuca do niego różne zabawki. Bywa, że zakłada sobie na głowę. Nie chcemy by robiły to z przedmiotem, który jest potencjalnie bombą bakteriologiczną. Nocnik musi być łatwy do utrzymania w czystości — bez zakamarków, załomów i szczelin. Dobrze sprawdzają się nocniki z wyjmowaną wkładką — dzięki niej nocnik łatwiej jest też opróżniać. Warto także pomyśleć o dostosowaniu nocnika do fizjologii dziecka. Na przykład nocnik dla chłopca może być wyposażony w specjalny daszek, który powoduje, że siuśki nie wychlapują się, gdy maluch próbuje siusiać na siedząco

3) Zacznij od prostoty
Najtańsze nocniki kosztują naprawdę niewiele. Warto spróbować zacząć przygodę w odpieluchowanie od prostego, w miarę taniego modelu (oczywiście o ile jest wygodny i higieniczny). Dopiero, gdy okaże się, że dziecko nie jest nim zainteresowane, warto pomyśleć o bardziej zaawansowanych modelach, które wyposażone są w elementy przyciągające uwagę, lub nagradzające dziecko (światłami, dźwiękiem).

Artykuł przygotowany we współpracy ze sklepem internetowym mamydziecko.pl