Najlepsze atrakcyjne turystyczne w Gdańsku

0
0
0
/

Gdańsk to szóste co do wielkości polskie miasto położone nad Morzem Bałtyckim i stolica województwa pomorskiego. Razem z Gdynią oraz Sopotem tworzy słynne Trójmiasto. Odwiedzane jest licznie przez turystów zarówno polskich, jak i zagranicznych. Sprzyja temu dobra komunikacja samochodowa (autostrada A1), kolejowa (kursujące koleje szybkich prędkości Pendolino z Warszawy) oraz lotnicza (trzeci największy port lotniczy w Polsce w pobliskim Rębiechowie). Wiele osób podróżujących w te rejony zastanawia się jakie są najciekawsze atrakcje Gdańska. Miasto to ma wiele do zaoferowania, ale warto przedstawić kilka najbardziej interesujących propozycji.

Unikalna Starówka 

Przez wiele lat Gdańsk był prawdziwym oknem na świat - jednym z najważniejszych portów nad Morzem Bałtyckim, gdzie od wczesnego średniowiecza setki handlarzy obracały potężnymi sumami pieniędzy. W czasach krzyżackich powstały najważniejsze gdańskie gotyckie zabytki świadczące o wielkim znaczeniu tego miasta i bogactwie jego mieszkańców. Po dziś dzień podziwiać możemy niesamowity Rynek Głównego Miasta z rozpoznawalnym ratuszem i słynną Fontanną Neptuna. W bliskim sąsiedztwie znajduje się potężna konstrukcja Żurawia, który przed wiekami wykorzystywany był w celach przeładunkowych. Nad miastem góruje natomiast masywna bryła Bazyliki Mariackiej, trzeciej do wielkości świątyni zbudowanej z cegły na całym świecie. Wieża, wysoka na 82 metry udostępniona jest turystom do zwiedzania - można z niej podziwiać panoramę Gdańska i najbliższych okolic. Sama bazylika robi wrażenie bogatymi wyposażeniem, dopracowaniem każdego drobnego detalu i ogromnymi przestrzeniami w środku. Starówka Gdańska jest doskonałym miejscem na spacery, które tętni życiem o każdej porze doby. Liczne kamieniczki poprzeplatane wąskimi uliczkami nadają temu miastu niepowtarzalnego klimatu. 

Historyczne pamiątki 

Pasjonatom historii Gdańsk przypaść może do gustu z powodu licznej ilości historycznych pamiątek, które związane są z tym, że miasto to wielokrotnie było świadkiem przełomowych wydarzeń w historii Polski i świata. 1 września 1939 roku to właśnie tam rozpoczęła się II wojna światowa, czyli największy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości. Miejscem, w którym pancernik Schleswig-Holstein rozpoczął swój ostrzał był przylądek Westerplatte ok. 10 km od gdańskiego centrum, na którym znajdowała się niewielka polska baza wojskowa. Żołnierze bronili się heroicznie przez tydzień, mimo zatrważającej przewagi liczebnej i sprzętowej przeciwnika. Dzisiaj w miejscu tym można oglądać pozostałości po dawnych fortyfikacjach oraz upamiętniający owo wydarzenie pomnik. W Gdańsku znajduje się także Europejskie Centrum Solidarności, które opisuje działalność owej organizacji, która narodziła się właśnie w stolicy Pomorza. To właśnie tutaj rozpoczął się ruch, który finalnie obalić miał system komunistyczny w Polsce, co dało impuls do podobnych wystąpień w całym bloku wschodnim. Miejsce to ma przybliżyć i upowszechnić historię działalności Solidarności i znaczenia tej organizacji dla nowoczesnej Polski i Europy.

Autor artykułu
Artykuł powstał przy współpracy ze Stara Karczma

Źródło: Redakcja

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną