Dwie kreski i co dalej?

Niektóre kobiety po zrobieniu testu ciążowego zostają zaskoczone pozytywnym wynikiem, inne wyczekują dwóch kresek od dawna. Niezależnie od tego czy ciąża okazuje się niespodzianką czy spełnieniem wieloletnich marzeń, pozytywny wynik testu ciążowego wzbudza w kobietach ogromne emocje. Serce bije jak oszalałe, radość, niedowierzanie, wiele obaw… i setki pytań, które niesie za sobą tak oszałamiająca wiadomość. 
Kiedy już pierwsze emocje nieco opadną, do głosu dochodzą bardziej praktyczne kwestie. Jedną z podstawowych, wymagających szybkiej decyzji, jest wybór opieki ginekologicznej w ciąży. Jeżeli przyszła mama od dawna starała się zajść w ciążę, najprawdopodobniej przebywa pod opieką wybranego wcześniej ginekologa, który może również prowadzić jej ciążę. Jeżeli jednak decyzja o zostaniu matką została podjęta nieco spontanicznie, albo informacja o ciąży okazała się zupełnie niespodziewana, kobieta staje przed trudnym wyborem specjalisty, któremu powierzy opiekę nad sobą i nienarodzonym dzieckiem.

Czym najczęściej kierują się przyszłe matki, zdając sobie sprawę jak niezwykle ważna jest odpowiednia opieka ginekologiczna w ciąży?

  • Rekomendacje innych kobiet (jeśli siostra lub przyjaciółka wspomina okres ciąży i połogu jako wspaniałe, wyjątkowe doświadczenie warto mieć na uwadze jaką rolę w tych wspomnieniach odegrał lekarz prowadzący).
  • Zatrudnienie lekarza w wybranym szpitalu (w dużych miastach, gdy wybór szpitala, w którym kobieta pragnie rodzić jest szeroki, często aby zapewnić sobie miejsce w wybranej klinice, warto zdecydować się na wybór lekarza z tej placówki).
  • Lokalizacja (miejsce, w którym przyjmuje dany ginekolog powinno być w miarę możliwości niezbyt oddalone od miejsca zamieszkania. Dzięki temu ciężarna nie będzie zmuszona do dalekich podróży np. w upały lub w mroźne dni, gdy dodatkowym ryzykiem są oblodzone chodniki).
  • Możliwość wykonania cięcia cesarskiego na prośbę pacjentki (niektórzy lekarze są bardziej od innych otwarci na skierowanie ciężarnej na tzw. cesarkę nawet jeśli formalnie nie musiałaby zostać do niej zakwalifikowana). 

Ciąża to nie choroba  

Nierzadko zdarzają się sytuacje, w których opieka ginekologiczna w ciąży to nie tylko standardowe prowadzenie ciąży, ale również szerokie wsparcie psychiczne dla przyszłej matki, a często również dla przyszłego ojca. Wiele par boryka się z problemami w okresie ciąży, niektóre wynikają z przykrych doświadczeń z przeszłości, np. wcześniejszych poronień, inne z ogromnych obaw dotyczących samego porodu. Wybierając opiekę ginekologiczną w ciąży warto pamiętać, że w niektórych przypadkach podejście lekarza może okazać się najistotniejszym czynnikiem, pozwalającym na spokojne, szczęśliwe przeżycie okresu ciąży. Powiedzenie, że ciąża nie jest chorobą funkcjonuje od lat w naszym społeczeństwie. Jednak coraz częściej lekarze prowadzący ciążę zdają sobie sprawę, że wystawienie zwolnienia lekarskiego pozwala kobiecie na spokojniejsze oczekiwanie na poród, a jednocześnie chroni ją przed wieloma czynnikami ryzykami. Wybór opieki ginekologicznej w ciąży wiązać się może również ze sprawdzeniem stosunku wybranego lekarza do wcześniejszego skierowania na zwolnienie.

Wyjątkowe, niezwykłe i niezapomniane 9 miesięcy ciąży to czas, w którym nie tylko w ciele, ale i w umyśle kobiety zachodzą ogromne zmiany. Jedne niosą ze sobą jedynie pozytywne aspekty, inne stanowić mogą wyzwanie. Jeżeli przyszła matka wybierze odpowiednią dla swoich oczekiwań opiekę ginekologiczną w ciąży, zagwarantuje sobie znacznie większy komfort i cudowne wspomnienia. 

Artykuł powstał przy współpracy z DoktorGinekolog.pl