Większości rodzicom rok szkolny mija na trasie dom – szkoła – praca – zakupy – zajęcia dodatkowe – dom. Sprawy się piętrzą, a do urzędu albo daleko, albo na wizytę tam po prostu nie ma czasu. Wakacje to czas, kiedy można się z tym uporać. Co najważniejsze – bez zakłócania wypoczynku. Z pomocą przychodzą Internet i nasze e-usługi.

Dom – centrum zarządzania światem

Od czego, by tu zacząć? Zacznij od założenia Profilu Zaufanego (PZ). W większości przypadków trwa to mniej więcej tyle, co zaparzenie kawy. Wejdź na stronę www.pz.gov.pl i sprawdź, czy Twój bank daje możliwość założenia PZ od ręki. Po co Ci Profil Zaufany?

– To bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możemy potwierdzać swoją tożsamość w Internecie. Co to oznacza w praktyce? Dzięki Profilowi Zaufanemu możemy bezpiecznie korzystać z e-usług, czy podpisywać i wysyłać online pisma do urzędów – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – PZ powinien mieć każdy rodzić – przyda się nie raz – dodaje szef MC.

Profil Zaufany założony, kawa zaparzona. Możesz usiąść na kanapie i zabrać się za kolejne sprawy. Co teraz? Dokumenty.

Twój dowód osobisty jest ważny 10 lat. Kiedy ostatni raz sprawdzaliście jego ważność? Zróbcie to teraz. Jeśli nadszedł (lub niebawem nadejdzie) czas na jego wymianę, już teraz zawnioskujcie o nowy dokument. Nic za to nie zapłacicie, a wniosek o nowy dowód możecie złożyć online. Aby to zrobić, poza Profilem Zaufanym, potrzebujecie też zdjęcia.

www.obywatel.gov.pl – to kolejny adres, który warto zapamiętać. Znajdziecie tam wszystkie e-usługi, w tym Uzyskaj dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Tak, Twój nowy dokument będzie e-dowodem.

Łatwiej się nie da

Przez proces składania wniosku przeprowadzimy Cię krok po kroku, chociaż to naprawdę proste.

Wchodzisz na www.obywatel.gov.pl, wybierasz usługę Uzyskaj dowód osobisty z warstwą elektroniczną i...

Krok 1: Kliknij przycisk Złóż wniosek.

Krok 2: Wybierz sposób logowania (Profil Zaufany).

Krok 3: Wybierz powód ubiegania się o dowód.

Krok 4: Wybierz dowolny urząd, w którym odbierzesz gotowy dowód.

Krok 5: Zaznacz, czy chcesz mieć podpis osobisty (warto go mieć).

Krok 6: Dołącz zdjęcie. Szczegóły znajdziesz w sekcji Co przygotować.

Krok 7: Sprawdź, czy dane na wzorze dowodu są poprawne — znajdziesz je potem na oryginalnym dowodzie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć).

Krok 8: Uzupełnij brakujące dane kontaktowe. Upewnij się, że masz w swoim wniosku poprawny e-mail. To na niego otrzymasz numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym odbierzesz dowód.

Krok 9: Podpisz wniosek Profilem Zaufanym.

Gotowe – jeśli masz poprawne zdjęcie, przejście tych dziewięciu kroków zajmuje kilka minut.

Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP i e-mail podany we wniosku. Jeśli jesteś niecierpliwy – mamy dla Ciebie coś specjalnego. Nie musisz co kilka dni dzwonić do urzędu, by sprawdzić czy możesz odebrać swój nowy dokument. Możesz to śledzić online, korzystając z e-usługi Sprawdź, czy Twój dowód osobisty jest gotowy.

Zdrowo poukładane

Kolejna sprawa odhaczona, a kawa jeszcze niedopita. Co teraz? Skoro masz już Profil Zaufany, warto poznać jego kolejne możliwości. Zaloguj się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) – tylko PZ daje Ci tę możliwość.

– IKP daje Ci za to dostęp do wielu danych medycznych nie tylko naszych, ale i naszych dzieci. To tutaj można sprawdzić, np. jaką dawkę leku zapisał dziecku lekarz – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – W IKP można też znaleźć swoje e-recepty i e-skierowania – dodaje szef MC.

Dzięki IKP w jednym miejscu będziesz mieć:

·swoją dokumentację medyczną (np. e-recepty i e-skierowania, a wkrótce także swoje wyniki badań czy wypis ze szpitala),

·informacje wysokości refundacji (kupionych leków i innych produktów medycznych oraz świadczeń wykorzystanych w ramach NFZ — na przykład przebytego zabiegu lub badania), 

·informacje o zaleconej dawce leków,

·informacje o zaplanowanych świadczeniach refundowanych przez NFZ, takich jak wizyta u Twojego lekarza specjalisty czy planowany termin rehabilitacji.

Wkrótce w IKP sprawdzisz także swoje deklaracje wyboru lekarza, pielęgniarki lub położnej publicznej służby zdrowia (POZ).

Twoje konto zostanie założone od razu — przy pierwszym logowaniu. Nie musisz się rejestrować. A to wszystko dzięki Profilowi Zaufanemu.

Co by tu jeszcze załatwić...?

Zadbałeś już o dokumenty i o zdrowie, a minęło dopiero kilkanaście minut. Masz ochotę na więcej. Oto nasza kolejna rekomendacja, dzięki której załatwisz niemal każdą sprawę w urzędzie. Wyślij pismo ogólne.

Pismo ogólne piszesz, wtedy gdy: chcesz się skontaktować z urzędem, przepisy umożliwiają wysłanie pisma przez Internet, nie ma specjalnego formularza do załatwienia tej konkretnej sprawy.

– Korzystając z pisma ogólnego możemy zadać pytanie, napisać wyjaśnienie, złożyć zażalenie, podanie lub wniosek. Oczywiście online – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Wystarczy uzupełnić formularz i wysłać go na elektroniczną skrzynkę podawczą urzędu – dodaje szef MC.

Po chwili dostaniesz elektroniczne urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP) pisma (jest tak samo ważne jak potwierdzenie odbioru listu poleconego, który wysyłasz pocztą tradycyjną).

Pismo ogólne przez Internet możesz wysyłać do m.in. ministerstw, urzędów gminy, urzędów centralnych, urzędów skarbowych, szkół publicznych, czy publicznych zakładów opieki zdrowotnej – czyli instytucji, który mają elektroniczną skrzynkę podawczą na platformie ePUAP.

Jak działać?

Krok 1: Przygotuj potrzebne dane, czyli dane do logowania na platformie ePUAP (Profil Zaufany) i – jeśli to konieczne – załączniki w wersji elektronicznej.

Krok 2: Wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl, a tam w zakładkę Wyślij pismo ogólne.

Krok 3: Wybierz urząd lub instytucję, do których chcesz wysłać pismo.

Krok 4: Wypełnij formularz.

Krok 5: Dodaj potrzebne załączniki (te wcześniej przygotowane, w wersji elektronicznej).

Krok 6: Kliknij DALEJ, a potem PODPISZ I WYŚLIJ.

Zrobione!

Co teraz? Teraz już włącz swój ulubiony serial i korzystaj z wolnego czasu.