Franciszek Stryjas przyszedł na świat 26 stycznia 1882 r. w Popowie pod Kaliszem. Tam też spędził swoje dzieciństwo i młodość. Od swoich rodziców, prostych rolników, otrzymał elementarne wykształcenie i religijne wychowanie. W 1901 r. poślubił Józefę Kobyłkę i osiedlił się w Kuczewoli, gdzie prowadził gospodarstwo. Miał siedmioro dzieci.

Kiedy żona zapadła na ciężką chorobę, przez kilka lat walczył o jej życie, na co stracił prawie cały majątek. Po jej śmierci ożenił się ponownie z wdową Józefą Nosal i zamieszkał w niedalekiej wiosce Takomyśle położonej w parafii Chełmce.

Od wczesnej młodości marzył, by zostać nauczycielem religii. Gdy po wybuchu II wojny światowej Niemcy pozamykali kościoły i wywieźli pracujących w parafii księży do obozu koncentracyjnego w Dachau, rozpoczął potajemne nauczanie religii.

Początkowo uczył u siebie w domu. Gdy wieść o jego działalności rozeszła się po całej okolicy, na naukę katechizmu zaczęły zgłaszać się dzieci z innych wiosek należących do parafii Chełmce, a z czasem nawet z sąsiednich parafii.

W lecie 1942 r. na terenie parafii i poza jej granicami, głównie w prywatnych domach, istniało kilka punktów katechetycznych. Do każdego z nich dochodził lub dojeżdżał rowerem. Wykazując się ofiarnością i narażając własne życie, przez blisko trzy lata przygotował do sakramentu Komunii prawie 300 dzieci.

W lipcu 1944 r. został wezwany na posterunek żandarmerii w Opatówku, skąd po wstępnym przesłuchaniu przewieziono go do więzienia w Kaliszu. Oskarżono go o tajne nauczanie i prowadzenie działalności politycznej, a także o to, że jest ukrywającym się księdzem katolickim.

Przez dziesięć dni śledztwa był bity i torturowany. Zmarł 31 lipca 1944 r. zamęczony przez gestapo. Jego zmaltretowane ciało zostało wydane rodzinie, która pochowała je na cmentarzu w Godzieszach. Podczas pogrzebu żegnał go tłum ludzi, w tym wielu jego uczniów i ich rodziców.

W 1999 r. Franciszek Stryjas wraz ze 107 męczennikami II wojny światowej został beatyfikowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Ekshumowane szczątki błogosławionego spoczywają od 2001 r. jako relikwie w Katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.

Bł. Franciszek Stryjas został także ustanowiony patronem katechetów diecezji kaliskiej.