Owocówki rozmnażają się błyskawicznie. Ich larwy rozwijają się tym szybciej, im cieplejsze jest środowisko. Temperatura powietrza wpływa na cykl życia owadów – jeśli spada do 12 st. C, okres rozwoju od jaja do dorosłego osobnika znacznie się wydłuża i może trwać nawet 50 dni. Owady żyją przeciętnie ok. 30 dni i w tym czasie zdolne są do stworzenia setek potomków, które dojrzałości nabierają już po tygodniu. Samica może złożyć nawet 100 jaj dziennie!

Muszki owocówki to muchówki z rodziny wywilżnowatych, które swoją obecnością potrafią dać w kość. Kręcą się najczęściej wokół owoców i niektórych warzyw.

Owocówki żerują głównie na owocach, a szczególnie przepadają za gnijącymi okazami, chociaż jaja składają w tych, które dopiero dojrzewają. Pożywienie odnajdują dzięki zapachowi – woni etanolu, która wydziela się podczas fermentacji. Potrafią wyczuć ją z kilkunastu metrów. Kiedy owad już zacznie żerowanie, przyczynia się do szybszego psucia owoców. Może roznosić również szkodliwe bakterie i wirusy.

Pytanie o to, jak pozbyć się  latem muszek owocówek z domu, zadaje sobie chyba każdy. Nie jest to proste zadanie, ale to nie znaczy, że całkowicie niewykonywalne. Należy przede wszystkim zrezygnować z używania jakichkolwiek środków biobójczych. Nie wolno spryskiwać nimi owoców, które przecież będzie się jeść…

Najprostszym sposobem, by pozbyć się muszek owocówek, jest prewencja. By nie mieć muszek owocówek w kuchni należy systematycznie dbać o czystość, regularnie pozbywać się odpadków bio, czyścić blaty, a szybko dojrzewające owoce trzymać w lodówce.

Skąd się biorą muszki owocówki? Muszki możemy przynieść ze sklepu razem z zakupami, ponieważ niektóre owoce tracą swoje właściwości i walory smakowe, jeśli są trzymane w niskich temperaturach.

Czym zwalczać muszki owocówki? Jeśli mamy problem z kilkoma muszkami, warto wypróbować octową pułapkę. Do pustego kubeczka po jogurcie wlewa się ocet winny lub jabłkowy (a jeśli nie ma, to np. resztkę wina czy świeże drożdże) i dodać do niego niedużą ilość płynu do mycia naczyń. Całość szczelnie przykrywa się naprężoną folią spożywczą, którą przymocowuje się np. gumkami recepturkami. Jej powierzchnię nakłuwa w kilku miejscach widelcem i odstawia w pobliżu występowania muszek. Wabione octowym zapachem muszki powpadają przez otwory do kubeczka, jednak nie będą w stanie się już z niego wydostać.

W przypadku sporej inwazji muszki owocówki można… po prostu wciągnąć odkurzaczem. Owady są na tyle powolne, że bez problemu przy odrobinie cierpliwości i samozaparcia spokojnie można je wyłapać.

A propos... mało kto wie, że tzw. octówka ma również zasługi w rozwoju nauki — jak się okazuje była pierwszym zwierzęciem, które umieszczono w przestrzeni kosmicznej. Przyczyniła się też do wielu odkryć w genetyce.

Na podst. Deccoria.pl