Litwa: dwoje Polaków zaprzysiężonych na ministrów

0
0
0
/

Dzisiaj, 20 sierpnia, podczas nadzwyczajnej sesji Sejmu zaprzysiężeni zostali trzej nowi ministrowie. Nową minister spraw wewnętrznych została posłanka z ramienia AWPL-ZChR Rita Tamašunienė, ministrem łączności – poseł Jarosław Narkiewicz z AWPL-ZChR, ministrem rolnictwa – Andrius Palionis z Socjaldemokratycznej Partii Pracy.

We wtorek, w Sejmie RL podczas nadzwyczajnej sesji zatwierdzono skład odnowionego XVII rządu premiera Sauliusa Skvernelisa.

Przypominamy, że 5 lipca została podpisana nowa umowa koalicyjna. W skład nowej koalicji weszły 4 partie: Związek Chłopów i Zielonych, AWPL-ZChR, partia „Porządek i Sprawiedliwość” oraz Socjaldemokratyczna Partia Pracy.

Według podpisanej nowej umowy koalicyjnej, rządzący postanowili zmienić co najmniej trzech ministrów: łączności, spraw wewnętrznych i rolnictwa. 

Stanowiska ministrów łączności i spraw wewnętrznych przypadły AWPL-ZChR. Jak podkreśla AWPL-ZChR, to są dwa ważne resorty. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poza tym, że odpowiada za policję, zajmuje się też administracją i samorządami, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia polskiej mniejszości na Litwie. Natomiast komunikacja i transport to wyjątkowo ważna dziedzina dla całej Litwy, dająca 10 procent PKB.

Po podpisaniu umowy koalicyjnej przewodniczący AWPL-ZChR Waldemar Tomaszewski powiedział: „Najważniejsze są punkty programowe, a praktycznie większość propozycji programowych partii AWPL-ZChR zostały zawarte w umowie koalicyjnej”. Ponadto Tomaszewski zaznaczył, że konieczne jest wzmocnienie samorządności. „Tylko 14 proc. funduszy jest przydzielane dla samorządów, co stanowi antyrekord w Unii Europejskiej. W umowie koalicyjnej jest przewidziane, by to zmienić. Bo to właśnie siła samorządowa jest tą władzą, która jest najbliżej mieszkańców” – podkreślił lider AWPL-ZChR.

Udział w koalicji rządowej to kolejny w tym roku ważny sukces AWPL-ZChR. W marcu w wyborach samorządowych ta partia zdecydowanie zwyciężyła w okręgu wileńskim, zdobywając 53 mandaty radnych, co daje pierwsze miejsce spośród wszystkich partii. W okręgu wileńskim żyje trzecia część mieszkańców Litwy, a region generuje prawie połowę litewskiej gospodarki. Ogółem AWPL-ZChR ma swoich radnych w sześciu samorządach Litwy, z czego w dwóch sprawuje władzę samodzielnie (rejon wileński i solecznicki), a w pozostałych czterech jest w koalicji.

Zaś w maju przewodniczący AWPL-ZChR Waldemar Tomaszewski już po raz trzeci z rzędu uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego. Zdobył 70 tys. głosów i około 5,5 proc. od ważnych kart wyborczych. Ten wynik mówi o tym, że AWPL-ZChR zachowała swoją pozycję z wyborów parlamentarnych sprzed 2,5 roku, co nie udało się innym partiom parlamentarnym. Inne formacje, w tym konserwatyści, którzy wygrali wybory do PE, straciły swoje pozycje otrzymując mniejsze poparcie.

To wskazuje na silną pozycję Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin na litewskiej scenie politycznej.

Politolog dr Bogusław Rogalski ocenia: „Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin odniosła kolejny polityczny sukces w tym roku. Po zwycięskich wyborach samorządowych w marcu, w których podkreśliła bezkonkurencyjną pozycję w okręgu wileńskim oraz majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których Waldemar Tomaszewski po raz trzeci z rzędu zdobył mandat europosła, teraz partia weszła w skład koalicji rządzącej Litwą obsadzając aż dwa kluczowe ministerstwa, spraw wewnętrznych oraz resort łączności. Świadczy to o mocnej pozycji AWPL-ZChR na litewskiej scenie politycznej”.

W nowym rządzie AWPL-ZChR będzie nadzorowała takie dziedziny jak sprawy wewnętrzne i administracja, samorządowość, rozwój infrastruktury, transport, drogi.

Źródło: http://l24.lt/pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną