Chodzić na bosaka

Spacerować bez obuwia w miejscach publicznych to zły pomysł, a szczególnie w samolocie. Na podłodze samolotu jest bardzo duża ilość różnych nieprzyjemnych substancji, których nawet nie chce się wymieniać. Często widzimy jak pasażerowie chodzą na bosaka i wzdrygamy się wyobrażając sobie, ile bakterii zbierają oni z podłogi pokładu. Prócz tego można jeszcze nastąpić na rozbite szkło.

 

Siedzieć bez ruchu przez cały czas lotu

Osoby, które często korzystają z przelotów, mają zwiększone ryzyko zachorowalności na zakrzepicę głębokich żył. Więc chociaż raz w ciągu godziny należy wstać z miejsca i trochę pochodzić. A gdy nie jest wam wygodnie przeciskać się między współpasażerami, to można zmieniać pozycję i zginać nogi w kolanach.

 

Zakładać soczewki kontaktowe

Przed lotem lepiej jest zdjąć soczewki kontaktowe i założyć okulary. Powietrze w samolocie jest bardzo suche i to może wywołać rozdrażnienie oczu. Prócz tego, jeśli macie zamiar zdrzemnąć się podczas lotu, to soczewki będą tylko przeszkadzały.

 

Wyłączać wentylację

Nawet jeśli zrobiło się wam zimno, to lepiej jest cieplej się ubrać. Wentylacja jest potrzebna do tego, aby usuwać chorobotwórcze bakterie, które są przenoszone przez powietrze. Filtry, które są stosowane w systemach wentylacyjnych, nieźle wykonują swoją funkcję zwalczania bakterii.

 

Spożywanie jedzenia, które spadło na stolik

Stoliczki, które są przymocowane do oparcia fotela, nie są wydezynfekowane. Więc nie należy kłaść sztućców i jeść kawałeczków jedzenia, które spadły na nie. Stoliki są wycierane tylko jeden raz dziennie, gdy samolot kierowany jest do hangaru lotniczego. Ponadto ludzie wykorzystują je do różnych celów. Na przykład, aby zmieniać pampersy u dzieci.

 

Korzystać z przykrycia

Wyjaśniliśmy, że linie lotnicze nie odkażają stolików, na których jedzą pasażerowie, a tylko jeden raz dziennie czyszczą. Więc czy one będą bardziej dbały o czystość koców, którymi nakrywają się pasażerowie?! Oczywiście, że nie!

 

Pragnienie – czy należy cierpieć

Na pokładach samolotów zawsze jest niska wilgotność. Jest to związane z koniecznością hermetyzacji wnętrza samolotu. Więc pijcie więcej. Stewardesy na każdym etapie lotu starają się wypić 0,5 litra wody.

 

Pić kawę czy herbatę

Kofeina, którą zawiera zarówno kawa jak i herbata, też przyczynia się do odwodnienia organizmu i działa moczopędnie. A do ubikacji w samolocie lepiej często nie chodzić.

 

Spożywanie alkoholu

Alkohol też działa odwadniająco na organizm. Prócz tego moczopędnie i źle działa na układ odpornościowy system, który jeszcze powinien walczyć z bakteriami na stoliku. I między innymi w powietrzu odurzenie alkoholowe jest szybsze. Jedna szklanka napoju alkoholowego w powietrzu równa się dwóm na ziemi.

 

Dotykanie przycisku spłukującego w WC

Ubikacja w samolocie jest pełna bakterii. Dlatego po załatwieniu swoich spraw, wciśnijcie przycisk do spłukiwania przez papierową serwetkę. Następnie umyjcie ręce i użyjcie jeszcze innej serwetki, aby wyłączyć wodę i otworzyć drzwiczki ubikacji.

 

Zasypiać przytulonym do okna czy do ścianki

To jest niehigienicznie w każdym transporcie, ponieważ nie wiadomo, kto przytulał się do okna, kichał i kaszlał. Nie za bardzo często są myte ścianki i okienka iluminatorów. Wiele osób przeciera wszystkie zakamarki wokół swego siedzenia serwetkami dezynfekującymi, ale to nie bardzo pomaga. Jedyna zasada, która działa – to nie dotykać w samolocie rękoma ust i twarzy.

 

Zakładać krótkie spodenki

Podczas lotu nie zakładajcie krótkich spodenek, spódniczek, sukienek. Nie jest tajemnicą, że siedzenia w samolocie są jednymi z brudniejszych i nie są zdezynfekowane jak zresztą inne przedmioty w samolocie. I jest ryzykowane dotykanie tego gołą skórą.

 

Krępować się powiedzieć stewardowi/stewardessie o swoim złym samopoczuciu

Czujecie się niedobrze? Nie należy cierpieć. Zawołajcie stewarda/stewardessę i powiedzcie, że czujecie się źle. Załoga jest wyszkolona – zanim zostaną dopuszczeni do lotów – do udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach krytycznych i nawet umieją przyjmować poród.

 

Siadać na środkowy fotel

Jeśli można wybrać miejsce do siadania, to starajcie się unikać środkowego siedzenia. Nie bardzo jest przyjemnie zostać przyciśniętym przez parę pasażerów, szczególnie jeśli są oni potężnej budowy. Miejsce przy oknie należy wybrać, jeśli chcecie w czasie podróży zdrzemnąć się, a bliżej przejścia – aby nie przedzierać się przez współpasażerów do ubikacji.

 

Zasypiać przed startem

Chcecie zdrzemnąć się – to zaśnijcie tylko po tym, gdy samolot będzie już w powietrzu. Start może was rozbudzić. Prócz tego w stanie sennym trudno jest wyrównać ciśnienie w uszach. Aby nie zakładało uszy, otwórzcie usta i zróbcie parę łyków lub żujcie gumę.

Pić napoje gazowane

Zmiana ciśnienia w czasie lotu doprowadza do tego, że gromadzą się gazy w jelitach i powstaje wzdęcie. Dlatego nie należy pić napojów gazowanych, także szampana, ponieważ mogą pojawić się nieprzyjemne sytuacje.