Pożyteczne przyzwyczajenia i zachowania, które pomogą polepszyć stan środowiska

0
0
0
Lampy LED zużywają o 95 proc. mniej elektryczności niż tradycyjne żarówki żarowe i mogą przesłużyć do 25 lat
Lampy LED zużywają o 95 proc. mniej elektryczności niż tradycyjne żarówki żarowe i mogą przesłużyć do 25 lat / pixabay.com

Ludzie starają się zrobić swoje życie coraz bardziej komfortowe, ale zasoby naszej planety stopniowo się kurczą. Co można uczynić, aby ochronić otaczające środowisko? Na przykład można zacząć od swojego mieszkania.

- Wyłączajcie wodę, póki czyścicie zęby lub namydlacie ręce. W ten sposób zaoszczędzicie kilka setek litrów wody rocznie. Zmniejszy zużycie wody zmywarka do naczyń i końcówka do kranu perlator, która napełnia wodę powietrzem i zmniejsza ilość, pozostawiając potrzebną do zmywania.

- Według danych IKEA, lampy LED zużywają o 95 proc. mniej elektryczności niż tradycyjne żarówki żarowe i mogą służyć do 25 lat.

- Unikajcie plastykowych pojemników. Wybierajcie produkty w opakowaniach szklanych lub papierowych, ale lepiej w ogóle bez niego. Chodźcie na zakupy ze swoją torbą wielorazową. Środki piorące wybierajcie w wielkich opakowaniach. Niektóre supermarkety proponują towary na wagę – one i kosztują taniej niż w opakowaniu.

- Dokładnie wybierajcie towary kosmetyczne: mniej substancji mineralnych i bez testowania na zwierzętach.

- Nie przechowujcie w domu rzeczy, z których nie korzystacie, które uległy zniszczeniu lub przestały cieszyć. Można oddać ludziom, którym będą potrzebne, sprzedać lub oddać do dalszej przeróbki.

- Przestudiujcie idee ruchu „Zero Waste” („zero odchodów”, „zero marnowania”). Oto co wchodzi w jego zasady: kupować tylko co jest niezbędne, do utylizacji śmieci organicznych wykorzystywać kompostery mieszkaniowe, które przerabiają odchody w suche lub ciekłe nawozy. W ogóle stosować gospodarkę o obiegu zamkniętym

- Aby dostarczyć produkty do sklepów z tych regionów, gdzie one wyrosły, potrzebny nie tylko jest czas, ale i transport, i paliwo (tzn. szkodliwe gazy wydechowe, dwutlenek węgla itp.). Wybierajcie produkty do jedzenie, które rosły w pobliżu. A jeszcze lepiej hodujcie na grządkach lub na balkonie – zielenina (koperek, szczypiorek, sałatka itp.) i rzodkiewka wspaniale rosną w doniczkach. A zamiast napojów gazowanych wypróbujcie herbacianego grzybka (grzybek japoński) – ten napój znowu jest bardzo popularny pod nazwą „Kombucha”.

- Optymizujcie pranie i nie włączajcie pralki dla jednej pary dżinsów. Im częściej pracuje na w pół pusta pralka, tym więcej wody i elektryczności zostaje zużyte na próżno i tym więcej brudnej zanieczyszczonej wody wychodzi na zewnątrz.

- Nie wyrzucajcie bateryjki do śmietnika (one wydzielają ciężkie metale, które są szkodliwe dla zdrowia i ekologii), ale zanieście do punktu zbiórki. Zainstalujcie na klatce schodowej pojemnik i napiszcie do sąsiadów apel, aby przyłączyliby się do tego.

- Stosujcie długopisy ze zmiennymi środkami.

- Sortujcie śmiecie. Zdziwicie się jaką objętość zajmują śmiecie papierowe, które można oddać na makulaturę: reklamowe ulotki, gazety, paragony, opakowania. Dziecięce rysunki można sfotografować na pamiątkę i też oddać.

- Jeśli dokądś można udać się piechotą, to wybierajcie ten sposób, ale nie autem. Można w jednym miejscu wynająć rower, a w innym zostawić.

- Starajcie się obchodzić bez papieru: nie drukujcie rachunków, nie piszcie listę zakupów od ręki (istnieją super programy, które zorganizują plan spraw). Prezenty można zapakować do materiału użytku wielorazowego lub w ogóle obejść się bez opakowania.

- Jeśli na gaz postawić mniejszy garnek, to będzie mniej zużywać się na próżno energii – 5-10 proc.

- Jeśli ładowarka od telefonu lub tabletu jest podłączona do gniazdka, a urządzenie nie jest ładowane, to ona wszytko jedno zużywa energię. Obserwujcie, aby dodatkowe druty nie były podłączone do sieci.

- Zmniejszcie wykorzystanie plastiku. Aby się rozłożył potrzebne jest od 200 do 400 lat i nawet wtedy jest szkodliwy. Do gruntu i wody dostają się substancje, które były dodawane w czasie produkcji: chlor, bisfenol, formaldehyd itp. Korzystajcie z naczyń wielorazowych.

Źródło: portal L24.lt

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną