Seria filmów o obcym rozpoczynąc od pierwszego z nich "Obcy - 8 pasażer Nostromo" z 1979 r. pokazuje świat przyszłości, w którym korporacja kierując się chciwością, postanawia pozyskać obcą formę życia - Ksenomorfa. Ten okazuje się być najgroźniejszym drapieżnikiem, którego zna ludzkość.

Dan O’Bannon, scenarzysta filmu podkreślił, że obcy jest symbolem gwałtu i to przede wszystkim gwałtu homoseksualnego: "Jedną z rzeczy, która wzbudza u ludzi niepokój jest seks… Powiedziałem, że tak zaatakujemy publiczność, zaatakujemy ich seksualność. I wcale nie zaatakuję kobiet na widowni. Zaatakuję mężczyzn. Postanowiłem umieścić tam każdą rzecz, którą wymyśliłem, a która sprawi, że mężczyźni będą krzyżować nogi. Homoseksualny oralny gwałt, narodziny. Ta rzecz składająca jaja przez twoje gardło".

W filmach o obcym, zwłaszcza w pierwszej części, pełno jest symboliki seksualnej przez kształt statku, przez wygląd jaj obcych, aż po wygląd obcego. Obcy dostaje się do człowieka przez usta, następnie jego potomek dojrzewa w człowieku, by wydostać się z niego, zabijając go. I w tym wypadku można więc widzieć gwałt, który prowadzi do poczęcia niechcianej formy życia i jej narodzenia.