Musimy być realistami. Wielu młodych ludzi nudzi się na lekcjach historii i przez to nabywa odrazy do historii. Taka awersja jest szkodliwa społecznie, bo historia jest nauczycielką życia, i kto jej nie zna, jest skazany na powtarzanie błędów przodków, i nie jest w stanie korzystać z osiągnięć przeszłości, kapitału wiedzy, kultury i doświadczenia.


Opowieści o ekscesach seksualnych i zbrodniach naszych królów, czynią z historii dynamiczną opowieść, równie interesująca co filmy hollywoodzkie. Oczywiście część czytelników zatrzyma się na etapie zaglądania do alkowy władców, ale część zaciekawiona przeszłością sięgnie po inne publikacje historyczne, i odkryje niezwykle społecznie ważny świat procesów historycznych, interesów, mechanizmów, które i dziś determinują losy naszego kraju i narodu.


Pracę „Klątwy, sekrety i skandale. Historia Polski przez dziurkę od klucza" rozpoczyna opis obyczajów rodzinnych pierwszych piastów. Władca Polan dziś zwany Mieszkiem I ożenił się wieku 35 lat (czyli jak na tamte lata na starość) obrządku pogańskim z niewiele młodszą Czeską Dobrawą (w tamtych czasach normą były śluby w wieku 12 lat). Gall Anonim twierdził, że wcześniej był poligamistą i miał 7 żon. Rok po ślubie Mieszko przyjął chrzest. Z Dobrawą miał dwójkę dzieci. Po śmierci Dobrawy miał kolejną żonę niemiecką mniszkę Odę, miał z nią trzech synów. Miszko, nie chciał zostawić swojego państwa w rękach syna Dobrawy Bolesława Chrobrego, bo w Dagome iudex – w którym swoje państwo przekazuje w opiekę papieżowi wymienia dwu synów z Ody i przemilcza Bolesława.

 

Po śmierci Mieszka Bolesław zbrojnie zdobył władzę. Miał wiele żon, Niemkę (którą odesłał do zakonu, gdy nie dała mu potomka), Węgierkę (którą też odesłał, pomimo że urodziła mu Bezpryma), i Słowiankę (która urodziła my 5 dzieci, w tym i Mieszka II).


Bolesław Chrobry, choć miał nadwagę, to nadrabiał inteligencją i brutalnością. Po tym, jak władca Kijowa odmówił mu swej siostry, po zdobyciu Kijowa, Bolesław zgwałcił siostrę ruskiego władcy, choć była chrześcijańską księżniczką. Za co został wyklęty przez Kościół w Polsce (kara została cofnięta, gdy władca przestał grzeszyć i się ukorzył). Kłopoty z hierarchami nie przeszkodziły Bolesławowi stłumić reakcję pogańską, swoich przeciwników zmuszał do auto kastracji przybijając im do mostu mosznę i dając nóż.

 

Młodsza siostra Bolesława Siętosława w Skandynawii zwana Sygryda Storråda została żoną króla Szwecji. Po jego śmierci miała wielu kłopotliwych adoratorów, więc zaprosiła ich na ucztę, spiła i pijanych z całym budynkiem, w którym ucztowali, spaliła. Potem została żoną króla Danii, który ją po czasie wypędził, wróciła na tron po śmierci męża. Faceta, który ją odrzucił, wplątała w walki, w których facet zginął.

 

Syn Bolesława Chrobrego Mieszko II znał grekę i łacinę, kształcił się w rzemiośle wojskowym. Poślubił Niemkę z rodziny cesarskiej. Został obalony przez swych braci. Kiedy uciekł do Czech, tamtejszy władca go uwięził w lochu i niczym gwałciciela czy sodomitę z nizin społecznych wykastrował.

 

Po okresie rozkwitu państwa piastów nastąpił jego upadek, nie zabrakło skandali obyczajowych. Żona Leszka Czarnego publicznie mu wypominała, że jest impotentem. Leszek wyleczył się, pijąc wywar z gotowanych żywcem węży. Jednym z przeciwników Leszka był biskup Paweł, posiadacz haremu, do którego porywał mniszki.


Praca Sławomira Kopera „Klątwy, sekrety i skandale. Historia Polski przez dziurkę od klucza" przybliża też seks skandale z czasów Kazimierza Wielkiego, Jadwigi, Kazimierza Jagiellończyka, Zygmunta Starego, Sasów, Poniatowskiego, Bonapartego, zaborów, sanacji, okupacji, PRL.

 

Jan Bodakowski