Szymowski napisał w mediach społecznościowych:

"Pułkownik Alois Estermann - szef Gwardii Szwajcarskiej (osobistej ochrony papieży) był w latach 1979 - 1989 Nieoficjalnym Współpracownikiem wywiadu wschodnioniemieckiego STASI - wynika z akt, do których udało mi się dotrzeć w Instytucie Gaucka.

Dowód tego znajduje się w dzienniku rejestracyjnym STASI - to właśnie tam odnotowywano wszystkie źródła informacji oraz figurantów - osoby, którymi się interesowano lub które rozpracowywano. Podawano ich dane osobowe. Przy nazwisku Estermanna widnieje data urodzenia: 29 października 1955 - to właśnie data urodzenia szefa Gwardii Szwajcarskiej. W dzienniku rejestracyjnym widnieje również jego pseudonim "Werner".

Dodał też:

"Teczka pracy IM "Werner" została sporządzona przez rezydenturę wywiadu STASI (HVA) w Rzymie. Nie ma cienia wątpliwości, że agentem o pseudonimie "Werner" był właśnie Estermann. Informacje przekazywane przez tego agenta dotyczą bowiem tego co działo się w Watykanie i musiały pochodzić od człowieka znajdującego się w samym centrum Państwa Kościelnego.

Szef ochrony Jana Pawła II - pułkownik Alois Estermann - został zamordowany w maju 1998 roku, gdy STASI już od kilku lat była rozwiązana. To jedno z najdziwniejszych morderstw, jakimi zajmowałem się jako dziennikarz śledczy. Po lekturze dokumentów STASI chyba znam motyw. Napiszę o tym innym razem".