Na start portalu przygotowaliśmy dla naszych Odbiorców blisko 400 artykułów popularnonaukowych, poruszających problematykę historii Polski w XX wieku. Autorami większości tekstów są pracownicy IPN, część z nich napisały osoby współpracujące z Instytutem” – poinformował IPN na swoje stronie internetowej.

W portalu przystanekhistoria.pl na podstronach Biblioteka Cyfrowa oraz Audio/Video użytkownicy znajdą blisko tysiąc materiałów multimedialnych, w tym: filmów dokumentalnych, relacji z konferencji naukowych, spotkań autorskich czy też spotów informacyjnych. Dodatkowo w portalu umieszczono 24 audycje radiowe.

Nazwa portalu nawiązuje do wykreowanej przez Instytut Pamięci Narodowej i funkcjonującej od kilku lat marki Przystanek Historia – stacjonarnego centrum edukacyjnego działającego najpierw w Warszawie, przy ulicy Marszałkowskiej 21/25, a potem również w innych miastach, w kraju i za granicą, w tym w Wilnie.

Logo portalu nawiązuje do trzech postaci: symbolizujący walkę o odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. – Józef Piłsudski, walkę z dwoma totalitaryzmami w okresie II wojny światowej – Mały Powstaniec oraz walkę z komunistyczną dyktaturą po 1945 r. – Anna Walentynowicz.

Każdy z korzystających z portalu może sięgnąć do umieszczonych w nim publikacji cyfrowych, które są do pobrania bezpłatnie. W portalu przystanekhistoria.pl znajduje się blisko 800 różnego rodzaju publikacji cyfrowych, w tym książek, czasopism wydawanych przez IPN, katalogów wystaw, dodatków do prasy oraz broszur okolicznościowych.

Portal prezentuje także kalendarium historyczne, zawierające blisko 4 tys. wpisów dotyczących wydarzeń mających miejsce w dwudziestowiecznej historii Polski.

IPN informuje, że w przyszłym roku planuje przygotować aplikację, dostępną bezpłatnie w Google Play i AppStore, prezentującą także w tej formie dorobek Instytutu Pamięci Narodowej.

Hasło przewodnie portalu to: „Wirtualna podróż, prawdziwa historia”, czyli wirtualna podróż z dorobkiem naukowym IPN: artykuły, książki, filmy i nagrania dostępne od ręki, po kliknięciu w ekran telefonu lub komputera.