Smog to cichy zabójca. Gromadzi się w organizmie, a następnie powoli go wyniszcza. Toksyczne pyły osadzają się w naszych płucach, oskrzelach oraz w krwi, a wraz z nią wędrują do mózgu. Jest to przyczyną chorób układu oddechowego, a także krążenia. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej szacują ilość zgonów spowodowanych szkodliwym działaniem smogu na około trzy tysiące rocznie w samej stolicy. Do bezpośrednich przyczyn śmierci należy zatrzymanie akcji serca, zawał, czy udar mózgu, jak również nowotwory płuc zdiagnozowane u osób, które nigdy nie paliły papierosów.

W dniach, szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia poprzez duże stężenie szkodliwych substancji w powietrzu powinniśmy w miarę możliwości ograniczać wyjścia z domu. Zwłaszcza z małymi dziećmi. Okna w mieszkaniach powinny być pozamykane. Miłośników joggingu zachęcamy na aktywne spędzanie czasu w siłowniach, wyposażonych w bieżnie. Można zaopatrzyć siebie i dzieci w specjalne maseczki antysmogowe, choć ich koszt to kwota rzędu około 100zł i więcej. Nie każdy też może sobie pozwolić na zainstalowanie oczyszczaczy powietrza w mieszkaniu, czy w domu.

Pod względem jakości powietrza Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów Unii Europejskiej. Zajmujemy drugie miejsce, zaraz za Bułgarią. Mentalność Polaków nie pozwala na rezygnację z używania samochodów, nawet jeśli mają oni do pokonania niewielki kawałek drogi i mieszkają w miejscach, gdzie wszelkie środki transportu są ogólnie dostępne. Może trzeba zastanowić się nad tym, co lepsze i zdrowsze dla nas, czy naszych dzieci. W Kopenhadze jest znacznie więcej zarejestrowanych rowerów niż samochodów. Kolejny problem stanowi powszechna praktyka wycinania filtrów cząstek stałych z samochodów mających silniki diesla. Zamiast wymienić zapchany filtr na nowy niektórzy po prostu go wycinają, chcąc zaoszczędzić kilka tysięcy złotych.

Niedopuszczalnym zjawiskiem jest palenie w modnych ostatnio kominkach nieodpowiednimi materiałami. Palenie śmieci to nie tylko pozbywanie się niewygodnych odpadów, ale przede wszystkim zamach na zdrowie i życie nasze i innych ludzi. Wciąż potrzebujemy nie tylko odpowiedniej świadomości społecznej, ale i pewnych prawnych regulacji dotyczących jakości paliw oraz pieców. Zadbajmy o nasze środowisko, nasze zdrowie i następne pokolenia zanim wszyscy nie będziemy mieli gdzie żyć.