Kąpiele w wodzie nasyconej dwutlenkiem węgla leczyły z kolei dolegliwości skórne. Ostatnie lata ponownie spopularyzowały karboksyterapię włączając ten zabieg do kanonu zabiegów medycyny estetycznej, dermatologii oraz trychologii. 

 

Na czym polega zabieg karboksyterapii? 

Karboksyterapia polega na wstrzyknięciu śródskórnym lub podskórnym dwutlenku węgla przy pomocy małej igły. Ponieważ dwutlenek węgla jest gazem, który występuje w sposób naturalny w organizmie człowieka, metoda ta jest całkowicie bezpieczna. Kumulacja gazu w tkankach niejako oszukuje organizm, który traktuje miejsca poddawane zabiegowi jako niedotlenione i natychmiast zwiększa podaż tlenu, tym samym poprawia się stan naczyń krwionośnych a nawet tworzą się nowe ich rozgałęzienia. Wzmożony przepływ tlenu zwiększa potencjał oksydacyjny powodując rozpad miejscowej tkanki tłuszczowej, intensywnieje również stymulacja syntezy kolagenu w tkankach. 

 

Urządzenia do zabiegu karboksyterapii

Na polskim rynku dostępne są 3 rodzaje urządzeń do wykonywania zabiegu karboksyterapii

  • urządzenia do wprowadzania dwutlenku węgla igłą w sposób manualny

  • urządzenia łączące funkcję manualną i automatyczną

  • pistolety

 

Jak kupować urządzenia do karboksyterapii? 

Decydując się  na zakup urządzenia do karboksyterapii należy pamiętać, że najważniejszym miernikiem skuteczności zabiegu i tym samym jakości urządzenia jest przepływ dwutlenku węgla na jedną minutę. Profesjonalne urządzenia zwykle posiadają zakres regulacji iniekcji od 1-100 cc/min, jednak, by zabieg gwarantował widoczne efekty np.; w redukcji cellulitu czy tkanki tłuszczowej przepływ dwutlenku węgla nie powinien być niższy niż 80 cc/min. 

Kupując urządzenie w pełni zautomatyzowane należy zwrócić uwagę, w jaki sposób dobiera ono samodzielnie cechy przepływu gazu. Dobry przyrząd w pełni automatyczny do karboksyterapii może kosztować kilkadziesiąt tysięcy zł. i wcale nie przynieść spodziewanego efektu. Dawki wprowadzanego pod skórę gazu muszą być dostosowywane do danego obszaru ciała a każdy z nich wymaga innych parametrów. 

 

Certyfikacja urządzeń i medycznego dwutlenku węgla

Wszystkie urządzenia do zabiegów gromadzone w gabinetach medycyny estetycznej powinny posiadać stosowne certyfikaty, musi je posiadać również medyczny dwutlenek węgla stosowany do iniekcji podskórnej.

Najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia do karboksyterapii posiadają też funkcję podgrzewania gazu. Mimo, że zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego pacjenci w trakcie wykonywania go odczuwają dyskomfort. Podgrzany dwutlenek węgla zdecydowanie go ogranicza. Innym udogodnieniem jest możliwość łączenia kilku zabiegów w tym samym czasie, np. karboksyterapia łączona jest z mezoterapią igłową oraz PRP, co oszczędza czas wszystkim uczestnikom zabiegu. Możliwe jest również połączenie ze sprężarką powietrza, pneumatycznym pistoletem i trybami pracy ręcznej. 

Zabieg karboksyterapii będzie skuteczny pod warunkiem wykonania całej ich serii. Do odmłodzenia twarzy niezbędnych będzie co najmniej 5 wizyt w gabinecie, w przypadku cellulitu, nawet 12. 

 

 Źródło: https://medikapoland.pl/pl/12-karboksyterapia.html