Zdrowe wnętrze – piękna skóra

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com

Skóra jest narządem pełniącym w organizmie wiele ważnych funkcji. Odbiera ona bodźce ze środowiska, reguluje temperaturę ciała, a także chroni narządy wewnętrzne. Wszelkie procesy chorobowe zachodzące w organizmie, w tym nieodpowiednie odżywianie, czy niedobór witamin mogą niekorzystnie wpływać na jej wygląd. Dotyczy to również kondycji włosów oraz paznokci.

W procesie odżywiania skóry ogromną rolę odgrywa krew, która przenosi substancje energetyczne, budulcowe i pomocnicze takie jak witaminy, minerały i składniki odżywcze. Starzejąca się skóra traci jędrność, pojawiają się zmarszczki, a także siwieją włosy. Zastosowanie odpowiednich kosmetyków może wspomóc pielęgnacje skóry, jednak kluczowe znaczenie ma właściwe odżywianie.

Ważnym elementem w codziennej diecie jest zachowanie równowagi pomiędzy dostarczanymi składnikami odżywczymi. Istotną rolę spełniają witaminy, nie można jednak zapominać o białkach, węglowodanach i tłuszczach. Witaminy z grupy B, które zmniejszają podrażnienie skóry i nawilżają ją, znajdują się w wątróbce, chudym mięsie, orzechach, bananach, jajkach, ziemniakach, pieczywie pełnoziarnistym i roślinach strączkowych.

Witaminę E zawierają wytłaczane na zimno oleje roślinne, miękkie margaryny, masło, kiełki, pestki dyni i słonecznika. Witamina E dodaje blasku skórze, neutralizuje wolne rodniki, odpowiedzialne za niszczenie komórek.

Witaminę C zawdzięczamy świeżej papryce, brokułom, brukselce, czarnym porzeczkom, kiwi, pomarańczom, cytrynom i mandarynkom. Ta niezwykła witamina działa odmładzająco na skórę, dotlenia jej komórki i w znacznym stopniu wpływa na kondycję naczyń krwionośnych. Zawiera bezcenny kwas askorbinowy. Jej zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu kolagenu – białka wpływającego na gęstość skóry.

Beta-karoten to prowitamina A, która w organizmie zamienia się w witaminę A. Występuje głównie w warzywach i owocach. Źródłem witaminy A jest marchew, suszone morele, szpinak, brzoskwinie, czerwona papryka i brokuły. Dużo witaminy A znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego, a więc w wątróbce i jajkach. Bez względu na jej formę ma działanie opóźniające procesy starzenia skóry, ponieważ jest silnym antyutleniaczem. Chroni błony komórkowe, jest nieoceniona dla włosów, paznokci, kości, czy też wzroku.

Obok witamin bardzo ważne zadanie mają minerały i pierwiastki śladowe oraz składniki odżywcze. W tej grupie kluczowe znaczenie odgrywa selen, zawarty w drożdżach, rybach morskich, kukurydzy, orzechach oraz produktach zbożowych. Selen również jest przeciwutleniaczem dodatkowo działając antynowotworowo. Jod wpływa na gładkość skóry, a najwięcej znajdujemy go w rybach morskich. Żelazo ukryte w większości zielonych i czerwonych warzyw, a także w wątróbce wpływa korzystnie na poziom hemoglobiny – białka i barwnika krwi, który pozwala na pobieranie tlenu w płucach i oddawanie go w tkankach. W przypadku kości żelazo ma znaczący wpływ na proces tworzenia krwinek czerwonych. Poprawia ono metabolizm cholesterolu, a także wspomaga detoksykację szkodliwych substancji zgromadzonych w wątrobie. Eliminuje bakterie i wirusy, a ponad to dba o prawidłową pracę układu nerwowego.

Do równie istotnych w diecie należą kwasy omega-3 i omega-6. Ich potencjał kryje się w tłustych rybach, tranie, pestkach dyni, orzechach, jak również w oleju z pestek winogron, czy w oliwie z oliwek. Kwasy omega-3 i omega-6 mają duży wpływ na stan nawilżenia skóry.

W walce ze starzeniem się skóry ważną rolę pełni zawarty w pomidorach, arbuzach, czerwonych grejpfrutach oraz owocach dzikiej róży – likopen, który chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Natomiast w skórce winogron, czerwonym winie, orzeszkach ziemnych i czarnej porzeczce mamy kolejny istotny przeciwutleniacz jakim jest resweratrol. Ten silny przeciwutleniacz jest przydatny w leczeniu cukrzycy oraz nadwagi, ma znaczący wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych.

Cenne właściwości posiada skrzyp polny, który najlepiej przyswajalny jest w postaci herbaty ziołowej. Zawiera krzem, potas i bioflawonoidy, które zapobiegają infekcjom, przeziębieniom, grypie, a także chorobom przewlekłym takim jak miażdżyca, czy choroby serca. Ich antyoksydacyjne właściwości chronią komórki przed wolnymi rodnikami.

Napar z pokrzywy poprawi koloryt skóry. Równie korzystnie działa na skórę picie zielonej herbaty, naturalnie właściwie zaparzonej. Smak zielonej herbaty zależy między innymi od temperatury wody. Zalana wrzącą wodą będzie miała gorzki posmak. Jest to wynikiem uwalniających się podczas parzenia różnych związków chemicznych. Temperatura wody nie może też być za niska, ponieważ herbata utraci głębię smaku i aromatu. Zaleca się parzenie zielonej liściastej herbaty w przedziale między 60, a 80*C. Czas parzenia waha się od jednej do trzech minut, w zależności od wielkości liści. Po upływie 60 sekund można już próbować. Ważne aby naczynie w którym parzymy było większe. Liście zielonej herbaty lubią przestrzeń.

W trosce o zdrową i piękną cerę należy spożywać jagody, borówki, maliny, i truskawki. Zawierają mnóstwo witaminy C, która rozjaśnia i rozświetla twarz. Są cennym źródłem wspomnianych już wcześniej przeciwutleniaczy wzmacniających włókna kolagenu i na tym polu są bezkonkurencyjne w stosunku do innych owoców. W odpowiednio zbilansowanej diecie powinny znaleźć się owoce mango, avocado, a także dynia, słodkie ziemniaki i marchew. Źródłem młodości i zdrowia są też różnego rodzaju kasze, zwłaszcza jaglana i gryczana. Nie zapominajmy o natce pietruszki. Można ją dodawać nie tylko do zup, ale także do koktajli owocowych i warzywnych, gdzie jej naturalny smak nie każdemu odpowiadający zmieni się nie do poznania. Natka pietruszki wspaniale komponuje się z owocami mango, banana, pomarańczy, ananasa, kiwi oraz zielonym ogórkiem i limonką.

O tym, co ważne w diecie już wiemy, warto wspomnieć o tym, czego powinniśmy unikać. Alkohol, papierosy, kawa, tłuszcze trans, konserwanty, przetworzona żywność, ostre przyprawy, wszystko jest dozwolone, jednak pamiętajmy o zachowaniu umiaru. Zamiast chili, czy pieprzu wybierajmy tymianek, kminek lub inne zioła nadające potrawom aromatu i smaku. Nie łatwo zrezygnować z czekolady, dlatego lepiej wybierać gorzką. Czekolada gorzka i kakao zawierają magnez, niestety ich nadmiar może powodować wypryski i zaparcia.

Poza złą dietą negatywny wpływ na stan skóry ma stres, niedobór snu, jak również długie przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych. Pamiętajmy o nawadnianiu organizmu, dostarczając mu przynajmniej 8 szklanek wody dziennie. Zdrowa skóra potrzebuje wypoczynku, ruchu i aktywności fizycznej.

Na poprawę krążenia, a więc i jakości skóry wspaniale działają masaże, z których część możemy zrobić sami. Do tego celu należy użyć ostrej rękawicy lub szczotki. Masaż zaczynamy od najniższych partii ciała, stopniowo kierując ruchy ku górze. Wykonywany systematycznie na sucho, bądź podczas wieczornego natrysku, okrężnymi ruchami, pomaga nie tylko w usunięciu martwego naskórka, ale przede wszystkim poprawia krążenie, stymuluje tkanki, wygładza wierzchnią warstwę skóry, pomaga w redukcji cellulitu i dodaje energii. Po takim masażu organizm lepiej wypoczywa. Dodatkowe zalety mają różnego rodzaju kosmetyki nawilżające skórę, których działanie dopełni całość w walce o ładny i zdrowy wygląd.

Źródło: Aldona Rogulska/SWP

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną