Kwestia polskiej oświaty na Litwie tematem spotkania wiceministrów

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. MEN RP

W czwartek wiceminister oświaty, nauki i sportu Jolanta Urbanowicz spotkała się w Wilnie z wiceministrem edukacji narodowej RP Maciejem Kopciem. Podczas spotkania omówiono wdrażanie podpisanej w listopadzie 2019 roku deklaracj iw sprawie oświaty polskiej mniejszości narodowej w Republice Litewskiej i litewskiej mniejszości narodowej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Wiceministrowie obu krajów poinformowali, że w marcu zaplanowano w Wilnie kolejne spotkanie, podczas którego ma być podpisany harmonogram realizacji deklaracji.

„Celem spotkania jest rozmowa o deklaracji podpisanej 20 listopada zeszłego roku w Warszawie. Dzisiaj rozmawialiśmy i szczegółowo omawialiśmy postanowienia zawarte w deklaracji, omawialiśmy kluczowe punkty i dyskutowaliśmy o tym, w jaki sposób postanowienia zawarte w deklaracji mają być wyszczególnione” – powiedziała cytowana w komunikacie Urbanowicz.

„Głównymi tematami były nauczanie i ocena języka ojczystego, tj. nauczanie i ocena języka ojczystego mniejszości polskiej na Litwie, a także nauczanie i ocena języka litewskiego w Polsce. Rozmawialiśmy także o nauczaniu i ocenie języka litewskiego w polskich szkołach mniejszości narodowych na Litwie” – mówiła wiceszefowa resortu oświaty.

„Jest to kwestia współpracy między krajowymi ośrodkami egzaminacyjnymi, zarówno litewskimi, jak i polskimi, w zakresie egzaminu z języka polskiego, wydawania podręczników dla szkół litewskich w Polsce i polskich szkół na Litwie, wymiany doświadczenia metodycznego i dydaktycznego, możliwości szkoleniowych, a także wymiany nauczycieli, możliwości staż i innych kwestii, zawartych w deklaracji” – dodała Urbanowicz. Poinformowała, że plan realizacji deklaracji ma być podpisany w marcu.

Wiceminister edukacji narodowej RP Maciej Kopeć również zapewnił, że to spotkanie w Ministerstwie Edukacji, Nauki i Sportu RL nie jest ostatnim spotkaniem – w marcu w Wilnie ma być przedstawiony harmonogram działań.

„To nie jest ostatnie spotkanie. Odbędzie się jeszcze spotkanie grupy roboczej w Polsce. Planujemy wizyty w sejmach i dopiero po tym, jak zostanie uzgodniony plan działania po obu stronach, ministrowie przedstawią plan działań i wszystkie szczegóły zostaną podane do wiadomości publicznej po podpisaniu planu deklaracji. Planujemy to uczynić w marcu w Wilnie” – potwierdził Kopeć.

Wiceszef MEN RP poinformował również, że w najbliższej przyszłości odbędzie się spotkanie w Polsce, aby omówić nauczanie języka litewskiego w Polsce i problemy, z jakimi borykają się Litwini.

„W najbliższym czasie odbędzie się spotkanie w Polsce. Grupa robocza będzie rozmawiać o nauczaniu języka litewskiego i problemach litewskiej mniejszości narodowej w Polsce” – powiedział Kopeć.

Wiceminister Maciej Kopeć spotkał się również z przedstawicielami polskich środowisk oświatowych na Litwie, z którymi omówił sprawy dotyczące realizacji deklaracji w sprawie oświaty polskiej mniejszości narodowej na Litwie. Udział w spotkaniu wzięli m.in. prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” Józef Kwiatkowski, kierowniczka Wydziału Oświaty administracji samorządu rejonu wileńskiego Zofia Segen, kierowniczka Wydziału Oświaty i Sportu administracji samorządu rejonu solecznickiego Regina Markiewicz, dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie Adam Błaszkiewicz, dyrektor Gimnazjum im. Szymona Konarskiego w Wilnie Walery Jagliński, dyrektorka Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach Wiesława Wojnicz, doc. dr Irena Masojć z Centrum Języka Polskiego i Kultury w Akademii Edukacji Uniwersytetu im. Witolda Wielkiego i in.

Wiceminister edukacji narodowej RP z delegacją przebywa na Litwie z dwudniową wizytą w dniach 20-21 lutego. Jutro, w piątek odwiedzi Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie oraz Gimnazjum im. Szymona Konarskiego w Wilnie. Zapozna się również z projektami oświatowymi, realizowanymi w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Na podst. ELTA, smm.lt, inf. wł.

 

Źródło: portal L24.lt

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną