To właśnie prymas Wyszyński zabiegał o nadanie Maryi tytułu Matki Kościoła i o to, by nauka o Matce Najświętszej została włączona do soborowej Konstytucji o Kościele, gdyż to podkreśla godność Maryi i Jej czynną obecność w misterium Chrystusa i Kościoła.

Generał paulinów o. Arnold Chrapkowski przypomniał, że przekonanie przyszłego błogosławionego wynikało z jego polskich doświadczeń:

„To właśnie on, jako niezłomny prymas Polski, przez całe lata uczył nas miłości do Matki, która nigdy nie umiera. Sam wyznał to ponad pół wieku temu mówiąc: «Wszystko postawiłem na Maryję» i dodawał: Tę z Jasnej Góry”.

O. Andrzej Napiórkowski, kierownik katedry eklezjologii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II podkreśla, że misterium Kościoła nie może być zrozumiane bez mariologii, która jest nauką interdyscyplinarną:

„Zawsze kiedy nauka o Kościele była słaba, słabła również mariologia i maryjność, czyli pobożność”. Paulin dodaje, że osłabienie pobożności maryjnej w danym kraju powoduje, że tamtejszy Kościół traci swoją uniwersalność i powszechność.

Podczas konferencji głos zabiorą uczeni z Polski - Krakowa, Warszawy, Lublina i Częstochowy, a także z Niemiec i Watykanu. To także okazja do modlitwy o to, by Maryja „podpowiedziała” jakimi drogami ma kroczyć Kościół w trudnych chwilach zamętu