Z kraju

Marsz w rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych

W sobotę 19 września w Warszawie odbyły się uroczystości 7.3 rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Po konferencji naukowej na temat NSZ odbył się Marsz Pamięci.

Kilkuset młodych narodowców, głównie z Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo-Radykalnego przeszło spod pomnika Romana Dmowskiego pod Grób Nieznanego Żołnierza. W marszu brała kilkudziesięcioosobowa grupa rekonstruktorów wyposażona w jeepy i motor.

Po klęsce wrześniowej konspiracyjne Stronnictwo Narodowe powołało do życia Narodową Organizacje Wojskową. NOW liczył 150.000 żołnierzy (100.000 scaliło się z Armią Krajową, konspiracja ruchu narodowego scalona i NSZ liczyła więc w obu nurtach 200.000 żołnierzy).

Narodowe Siły Zbrojne powstały 20 września 1942 roku, w wyniku rozłamu w Narodowej Organizacji Wojskowej. W skład NSZ weszli żołnierze którzy nie chcieli podporządkować się dowództwu Armii Krajowej. NSZ współtworzył też Związek Jaszczurczy, oraz żołnierze innych formacji. W szeregach NSZ walczyło 100.000 żołnierzy. NSZ miał doskonale rozwinięty wywiad, dysponował znacznymi ilościami uzbrojenia, bardzo wiele wysiłku włożył w szkolenia wojskowe i rozwój podziemnego czasopiśmiennictwa.

Celem NSZ była walka z niemieckim i sowieckim okupantem, odzyskanie przez Polskę niepodległości, ekspansja terytorialna Polski na zachodzie (granice na Odrze i Nysie Łużyckiej) i wschodzie (granica zgodna z Traktatem Ryskim), wprowadzeniu modelu prezydenckiego i rozwój samorządności, ochrona rodziny, oparcie życia społecznego na nauczaniu kościoła katolickiego, oparcie gospodarki na własności prywatnej.

NSZ przez cały okres okupacji nie chciały się podporządkować AK (zdominowanej przez odpowiedzialnych za autorytaryzm i klęskę wrześniową sanację). Inaczej niż AK NSZ nie miały złudzeń co do tego, że Armia Czerwona jest okupantem i nie ma zamiaru wesprzeć polskich dążeń narodowowyzwoleńczych. NSZ ze wszystkich swych sił przeciwstawiały się budowie komunistycznego totalitaryzmu na ziemiach polskich. NSZ spotkały się szczególną nienawiścią Niemców i sowietów. Po wojnie narodowcy byli masowo mordowani przez komunistycznych kolaborantów. Monstrualne kłamstwa szkalujące NSZ są do dziś kolportowane przez środowisko sympatyków ,,Gazety Wyborczej".

tekst. fot. Jan Bodakowski

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra