Stoimy przed zagrożeniem dla zdrowia Polaków i w obliczu katastrofy gospodarczej. Nikt już chyba nie wątpi w zagrożenie miejsc pracy, a budowane z trudem bezpieczeństwo polskich rodzin może za kilka tygodni być tylko wspomnieniem. Przedstawione propozycje jednoznacznie wskazują, iż zasoby Państwa mogą okazać się niewystarczające dla przetrwania rodzimych firm co może wywołać falę bankructw i bezrobocia porównywalnego z czarnym okresem lat 90-tych. Nie bez przyczyny USA jak i każdy zamożny kraj Europy Zachodniej podejmuje decyzję o ratowaniu swojej gospodarki i zachowaniu bezpieczeństwa obywateli poprzez realne wsparcie przedsiębiorstw i obywateli kwotami wielokrotnie większymi w przeliczeniu na obywatela niż przygotowywana dla nas tzw. tarcza antykryzysowa.

Oczywiście niektórzy mogą tu oskarżać polityków obecnie rządzących o zbytnie rozdawnictwo w okresie dobrej koniunktury lub poprzednie koalicje rządzące w poprzednich latach o wyprzedaż majątku i brak reform finansów – jednak dzisiaj w obliczu zagrożenia nie ma to najmniejszego znaczenia – z pustego bowiem jak mawiano i Salomon nie naleje. Zatem skoro po pół wieku komunistycznego socjalizmu kasa była pusta, a nie zaoszczędziliśmy na trudne czasy przez ostatnie 30 lat po upadku komuny- to po prostu zapasowych zasobów nie ma …

Zatem znajdujemy się w sytuacji podbramkowej – choć jeszcze bez straty tego jednego najważniejszego gola, bo z osłabioną ale jeszcze istniejącą gospodarką. Finansiści i analitycy doskonale wiedzą, że jedynym lekarstwem jest dostęp do zasobów finansowych, zaś dodruk pieniądza szybko zamieni się w horror hiperinflacji niszczący zachowek rodzin na czarna godzinę.

Zatem czas sięgnąć po sprawdzoną metodę – Narodowa Pożyczka – prywatne oszczędności Polaków w rozsądnych rękach pomogą nam się obronić nie oddając narodowego majątku w ręce spekulacyjnej finansjery. Oczywiście dla powodzenia zbiórki funduszy niezbędne jest zaufanie i maksymalne odpolitycznienie zarządzających funduszem pozyskanym z obligacji – trudno jednak uznać, iż nie znajdziemy ponad podziałami kilkoro osób znających się na prawach finansowego rynku dających rękojmię rozsądku, patriotyzmu i odpowiedzialności.

Pozyskane tak fundusze powinny być spożytkowane na wspieranie obrony gospodarki, miejsc pracy i przywróceniu rozwoju w dobie kryzysu wywołanego przez epidemię koronawirusa tak, aby w skali czasu życia pokolenia nasz kraj miał szansę dogonić poziom życia rozwiniętych krajów Europy Zachodniej. Co oznacza bowiem bezpieczeństwo jakie dają zasoby w skarbcu dla każdego jest oczywiste.

Jednocześnie, ponieważ bez realnej obrony sektor branży turystycznej już za kilka tygodni przestanie w praktyce istnieć rozsądnym jest jego obrona przed unicestwienie poprzez skorzystanie z idei krajowych bonów turystycznych jakie otrzymywali by pracujący Polacy do wykorzystania na wypoczynek realizowany w kraju. Bony takie mogły by być przekazywane jako kupony od ulokowanego kapitału finansowane z części odsetek od pieniędzy ulokowanych obligacjach Narodowej Pożyczki oraz dodatkowo w porównywalnej części z budżetu finansowane z budżetu „tarczy antykryzysowej” i funduszy socjalnych w przedsiębiorstwach.

Polacy wielokrotnie pokazali na przestrzeni dziejów, iż patriotyczne pospolite ruszenie dla obrony Ojczyzny przed trwogą to nasza narodowa cecha. W obliczu zarazy, która spustoszy w kilka najbliższych tygodni Polskę nie możemy być bierni – nie o nas tu bowiem walka się toczy, lecz o godne życie i perspektywy rozwoju dla naszych dzieci i wnuków.

Zatem pozostaje wezwać wszystkich uczestników politycznych działań - tak rządzących jak i opozycję, organizacje pozarządowe, hierarchowów kościołów, autorytety moralne, praktyków świata finansjery i gospodarczych ludzi sukcesu do wspólnych działań dla dobra wspólnego polskich rodzin. Czas na wzniesienie się ponad doraźnymi podziałami. Życzę rodakom i sobie ujawnienia się w tym trudnym czasie osób o niekwestionowanym autorytecie, które aktywnie podejmą się walki o wspólne dobro.


Ryszard Skotniczny *

*Pełnomocnik Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin

26 marca 2020 roku