„Kuzynki” to pierwszy tom trylogii, której akcja ma miejsce w Krakowie. Pięknymi bohaterkami powieści są: pracująca dla polskich służb specjalnych specjalistka od komputerów katoliczka Katarzyna Kruszewska, nauczycielka francuskiego w prywatnej szkole katoliczka Stanisławowa Kruszewska (która jest ''nieśmiertelna'' dzięki zażyciu eliksiru z kamienia filozoficznego), oraz prawosławna serbska księżniczka żyjąca od setek lat dzięki byciu wampirem (od IX wieku, kiedy ujawniła się u niej ta mutacja genetyczna) Monika Stiepankovic, którą z rąk albańskich sadystów uratowali polscy żołnierze.

 

Katarzyna, zanim traci pracę w służbach po wykryciu afery w rządzie (III RP rządzą pro unijni degeneraci), wykorzystuje sieć polskich służb specjalnych od odnalezienia swojej kuzynki Stanisławy, z którą rozpoczyna prace w tej samej szkole. Ich uczennicą zostaje wyglądająca na nastolatkę, ale żyjąca od wieków Monika.

 

Kuzynki wraz z Moniką i żyjącym od wieków ''nieśmiertelnym'' alchemikiem Sędziwojem (który czuje obrzydzenie do zdrajców ojczyzny i ich gazety w typie „Wyborczej”) są zmuszone walczyć z sadystycznym psychopatą, który chce rozpętać epidemię dżumy.

 

 

W drugim tomie trylogii „Księżniczka” w szkole Katarzyny, Stanisławy i Moniki jako nauczyciel zatrudnia się alchemik Michał Sędziwoj, który krytykuje absurdy biurokracji i przeładowanych programów nauczania, oraz wykazuje sprzeczność z nauką teorii ewolucji Darwina. W opinii alchemika „urzędnicy są jak wszy. A wszy ssą krew i przenoszą choroby, które nas osłabiają. Dlatego takie insekty trzeba rozgniatać. Bez litości”.

 

Życiu pozytywnych bohaterek i bohatera powieści zagraża Bractwo Drugiej Drogi i przybyli z zagranicy łowcy wampirów, którzy do ataku na bohaterki wykorzystują żydowskiego golema – bohaterkom humanoida pomaga unieszkodliwić staruszek pilnujący biblioteki cadyka.

 

 

„Dziedziczki” to trzeci tom trylogii, w którym rozkwita miłość między wampirzycą a łowcą wampirów. Kuzynki Stanisława i Katarzyna wraz z Moniką wracają w rodzinne strony. W zdewastowanych Kruszewicach postanawiają przywrócić stary porządek. Pospólstwu zdemoralizowanemu w czasach PRL to się nie podoba. Terror dziedziczek przywraca jednak porządek – autor powieści pozytywnie przedstawia pańszczyznę i kreśli obraz pospólstwa jako złośliwego i leniwego.

 

Z retrospekcji dowiadujemy się, jak Stanisława w czasie wojny 1920 roku zabijała sowietów. W Kruszewicach jednej z bohaterek zaś zagraża Żmij.

 

Andrzej Pilipiuk to jeden z najpopularniejszych w Polsce pisarzy powieści przygodowych, autor cyklu książek o Panu Samochodziku, Jakubie Wędrowyczu, Kuzynkach, intelektualista o jednoznacznie prawicowych poglądach — kandydował do parlamentu z listy Prawicy Janusza Korwina-Mikke i do europarlamentu z listy Unii Polityki Realnej.

Największy zachwyt czytelników Pilipiuka wzbudził jego cykl opowiadań i powieści o Jakubie Wędrowyczu (mieszkającym w pod lubelskiej wsi alkoholiku, bimbrowniku i pogromcy upiorów). Mniej popularne są kolejne tomy przygód Pana Samochodzika pisane pod pseudonimem Tomasz Olszakowski.

Andrzej Pilipiuk (urodzony w Warszawie, absolwent archeologii Uniwersytetu Warszawskiego) znany jest ze swoich konserwatywno-liberalnych poglądów. W swoich książkach i wypowiedziach wielokrotnie krytykował wszelkie przejawy lewicowości.

Opublikował ponad osiem tomów przygód Jakuba Wędrowycza (Kroniki Jakuba Wędrowycza, Czarownik Iwanow, Weźmisz czarno kure..., Zagadka Kuby Rozpruwacza, Wieszać każdy może, Homo bimbrownikus, Trucizna, Konan destylator). Cztery tomy przygód kuzynek (Kuzynki, Księżniczka, Dziedziczki, Zaginiona). 19 tomów przygód Pana Samochodzika (Pan Samochodzik i... Arka Noego, ... rubinowa tiara, ... tajemnice warszawskich fortów, ... zaginiony pociąg, ... sekret alchemika Sędziwoja, ... zaginione poselstwo, ... łup barona Ungerna, ... zagubione miasto, ... wynalazek inżyniera Rychnowskiego, ... potomek szwedzkiego admirała, ... ikona z Warszawy, ... Czarny Książę, ... więzień Jasnej Góry, ... brązowy notes, ... Adam z Wągrowca, ... diable wiano, ... mumia egipska, ... Relikwiarz świętego Olafa, ... Zamek w Chęcinach). Trzy powieści w cyklu Norweski dziennik (Ucieczka, Obce ścieżki, Północne wiatry). Siedem z cyklu Oko Jelenia (Droga do Nidaros, Srebrna Łania z Visby, Drewniana Twierdza, Pan Wilków, Tryumf Lisa Reinicke, Sfera Armilarna, Sowie zwierciadło). Trzy powieści z serii „Wampir z ...” (...M3, ...MO, ...KC).

Inne książki publikacje, powieści i zbiory opowiadań Andrzeja Pilipiuka to: 2586 kroków, Operacja Dzień Wskrzeszenia, Czerwona gorączka, Rzeźnik drzew, Bliżej świata: wiedza o społeczeństwie dla gimnazjum: wychowanie obywatelskie, wychowanie do aktywnego udziału w życiu gospodarczym – podręcznik dla gimnazjalistów do wiedzy o społeczeństwie, Aparatus, Szewc z Lichtenrade, Carska manierka, Reputacja, Litr ciekłego ołowiu, Wilcze leże, Raport z północy.

 

Jan Bodakowski