We Francji odkryto nowego wirusa

0
0
0
/

Kobieta, która zmarła we Francji w marcu 2019 roku była zarażona nieznanym dotąd wirusem. Jako przyczynę zgonu podano wówczas zapalenie mózgu. Jej przypadek został dokładnie przeanalizowany przez naukowców. Odkryli, że kobieta była zakażona nieznanym dotąd wirusem. Nadano mu nazwę "wirusa Cristoli", pochodzi ona od miejscowości Créteil, gdzie była hospitalizowana.

58-letnia kobieta przebywała w szpitalu od września 2018 roku. Cierpiała na szereg schorzeń m.in. nieustępującą gorączkę, marskość wątroby i schorzenia układu pokarmowego. W ciągu następnych 6 miesięcy stan kobiety regularnie się pogarszał. Zmarła w marcu 2019 r. Jako przyczynę śmierci podano zapalenie mózgu. Jednak temu przypadkowi przyjrzeli się naukowcy z międzynarodowego zespołu lekarzy. - Na razie mamy tylko jeden opisany przypadek. Oczywiście, jeżeli w przyszłości zdiagnozujemy kolejne, to wtedy będziemy mieli dokładniejszy obraz kliniczny związany z zakażeniem – powiedział Jean-Michel Pawlotsky szef oddziału biologii medycznej w szpitalu w Créteil i jeden ze współautorów badania. Naukowiec zaznacza jednak, że zapalenie mózgu pojawiło się u osoby "z bardzo obniżoną odpornością", która chorowała na wiele innych schorzeń. W jego ocenie ciężko więc wskazać, na ile wirus w istocie przyczynił się do jej śmierci.

Jak informuje Polsat News "Wirus Cristoli" został odkryty przy użyciu techniki zwanej metagenomiką, która pozwala na zidentyfikowanie wszystkich mikroorganizmów z próbki DNA pacjenta. Tę samą metodę chińscy naukowcy wykorzystali do identyfikacji koronawirusa, gdy ten w zeszłym roku pojawił się w Wuhan. Badacze podkreślają jednak, że ten wirus nie ma nic wspólnego z szalejącym na całym świecie Covid-19. - W znaczący sposób różni się sposób rozprzestrzeniania się obydwu wirusów. W przypadku koronawirusa mamy do czynienia z transmisja drogą kropelkową, a jeden chory może bezpośrednio zarazić inną osobę. W przypadku "wirusa Cristoli mamy do czynienia z czymś zupełnie innym. Podejrzewamy, że wirus został przeniesiony przez ukąszenie owada, ale na razie nie mamy na to absolutnie żadnego dowodu - powiedział Pawlotsky.

Co ciekawe medycy przekonują, że odkrycie nowego wirusa nie musi budzić niepokoju. Zaznaczają, że nowe wirusy i mikroorganizmy pojawiają się regularnie jednak dopiero teraz – dzięki ulepszonym technikom badawczym, możliwe jest ich odkrywanie. - Dzięki nowym technikom identyfikacji możliwe jest teraz szybsze zapobieganie i opracowywanie technik leczenia w porę – podkreślają.

Okazuje się jednak, że nowe wirusy i organizmy nie tylko powstają na bieżąco, ale są także „zahibernowane” w górach lodowych. Na początku marca eksperci z amerykańskich ośrodków naukowych Ohio State University i Lawrence Berkeley National Laboratory przeprowadzili badania na czapie lodowca Guliya na północno-zachodniej wyżynie Tybetańskiej. Zespół naukowców wykonał odwiert na głębokość około 50 metrów, dzięki czemu dotarł do lodu nienaruszonego od ponad 15 tysięcy lat. Podczas trzech lat analiz, badacze wykryli w pobranym rdzeniu aż 33 różne źródła chorób - 28 z nich są kompletnie nieznane dla nauki. - W najgorszym przypadku topnienie lodu wynikające ze zmian klimatu może uwolnić je do środowiska - komentują autorzy badań na stronie "bioRxiv". Badania w tym zakresie są kontynuowane i mają dać odpowiedź na pytanie o zagrożenie jakie mogą nieść za sobą te wirusy.

Nie ulega wątpliwości, że wybuch pandemii Covid-19 spowodował powszechne zainteresowanie ludzi wszelkiego rodzaju wirusami i bakteriami. Niestety często jest to wykorzystywane przez łowców sensacji i sieje niepotrzebną panikę. Z drugiej strony wzrost powszechnej świadomości i poznanie elementów profilaktyki w tym zakresie może poskutkować tym, że epidemie takie jak ta związana z koronawirusem nie będą miały miejsca, a przynamniej nie będą powodowały takie paraliży życia i gospodarki jak ten, który możemy obserwować od marca tego roku. Rozwój medycyny i przygotowanie służby zdrowia do takich sytuacji to także niewątpliwy plus. Należy pamiętać jednak przede wszystkim o zdrowym rozsądku i świadomym podchodzeniu do tej tematyki.

DZ

Źródło: Polsat News, wp.pl


 

Źródło: Polsat News, wp.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną