Według naukowców w ostatnich 2000 lat na czasy „Cesarstwa Rzymskiego przypadł najcieplejszy okres" na Morzu Śródziemnym. - Klimat później się ochłodził i prawdopodobnie [przez to] zakończył złoty okres Imperium - czytamy.

Naukowcy ustalili to na podstawie obecności różnych gatunków ameb w osadach morskich, które doskonale ukazują historię zmian klimatu. Zapis kopalny „pozostaje jedynym ważnym narzędziem do rekonstrukcji przeszłych zmian środowiskowych i klimatycznych".

Według naukowców okres „od 1 do 500 n.e. był najcieplejszym okresem ostatnich 2000 lat" terenie Morza Śródziemnego. Późniejsze ochłodzenie klimatu doprowadziło do upadku Imperium. Udało się to ustalić hiszpańskim i włoskim naukowcom na podstawie „stosunku magnezu do kalcytu pobranego ze szkieletowych ameb w osadach morskich", które są wskaźnikiem temperatury wody morskiej. Próbki pobrano z głębokości 475 m. położonych w północno-zachodniej części Kanału Sycylijskiego.

Globalne ocieplenie 2000 lat temu wynikało z aktywności słonecznej i pokazuje, że dzisiejsi sekciarze od rzekomej katastrofy klimatycznej bredzą, twierdząc, że ocieplenie nie jest naturalne, tylko wynika z aktywności człowieka.

Profesor Isabel Cacho z Wydziału Dynamiki Ziemi i Oceanu Uniwersytetu w Barcelonie stwierdziła, że "okres rzymski był najcieplejszym okresem ostatnich 2000 lat, a warunki te utrzymywały się przez 500 lat".

Według brytyjskiego dziennika "na początku tego roku inny zespół naukowców stwierdził, że potężna erupcja wulkanu na Alasce ponad 2500 lat temu wywołała globalny szok klimatyczny po drugiej stronie Ziemi, który doprowadził do upadku Republiki Rzymskiej poprzedzającej Imperium".

- Erupcja góry Okmok na wyspie Alaski w roku 43 pne — wydarzenie znane jako "Okmok II" - wyrzuciło cząsteczki popiołu, które ochłodziły planetę poprzez zacienienie napływającego promieniowania słonecznego. Naukowcy twierdzą, że spowodowało to ekstremalne zimno w Morzu Śródziemnym podczas europejskiego lata — drugiego najzimniejszego z ostatnich 2500 lat - napisano.

Jan Bodakowski