Pierwszą z nich jest 336 stronicowa bogata w ilustracje praca Mika i Magdy Osip-Pokrywów „Szlaki św. Jana Pawła II. Przewodnik".

Jak informuje wydawnictwo Jedność "podążając śladami św. Jana Pawła II, wędrujemy przez pasma Beskidów, Tatr, Gorców, Sudetów, Bieszczadów i Gór Świętokrzyskich".

- Przemierzamy tereny Podhala, Płaskowyżu Draboża i Pogórza Karpackiego. Wybierając szlaki wodne, pokonujemy flisacką tratwą Przełomy Dunajca w Pieninach. A decydując się na kajak: spływamy Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim przez Mazury i Suwalszczyznę, rzeką Drawą przez Pojezierze Drawskie, oraz Brdą przez Bory Tucholskie. Gdy zaś chcemy tylko pospacerować, udajemy się na szlaki miejskie do Wadowic i Krakowa. Na każdej z tych tras odnajdziemy mnóstwo miejsc upamiętniających pobyt Wielkiego Papieża Polaka - czytamy w opisie książki.

Przewodnik zawiera "dwadzieścia trzy trasy piesze, rowerowe i kajakowe – które niegdyś przemierzał ks. Karol Wojtyła".

- Szlaki usystematyzowano w 17 rozdziałach – będących nazwami geograficznych krain lub miast. Każda trasa posiada szczegółową mapę, precyzyjny opis przebiegu, informację kilometrażową i szacunkowy czas potrzebny do pokonania kolejnych odcinków. Trasy zilustrowano fotograficznie, prezentując kluczowe ich atrakcje. Łącznie publikacja zawiera dziewięćset kolorowych zdjęć wykonanych osobiście przez autorów - podkreśla wydawca.

Druga publikacja o polskim papieżu to „Z polskiej rodziny wyszedł i miłością ogarnął świat. W stulecie urodzin Świętego Jana Pawła II". Zdaniem wydawnictwa Jedność „stulecie urodzin Świętego Jana Pawła II może być świetną okazją, do zastanowienia się nad kondycją współczesnego świata i nad tym, jak mamy żyć w dzisiejszych, tak trudnych czasach".

- Istnieje dzisiaj wola zagłuszania głosu Boga. Co więcej, ta wola zagłuszania jest dosyć programowa. Wielu czyni wszystko, aby Jego głosu nie słyszano. Aby był słyszany jedynie głos człowieka, który nie ma nic innego do zaofiarowania poza doczesnością - zauważał nasz wielki rodak u schyłku XX wieku, w 1996 roku.

Zdaniem wydawnictwa Jedność, "cenną pomocą w odkrywaniu sensu codzienności będzie z pewnością dla nas książka ks. prof. Jana Śledzianowskiego, w której dzieli się on swoją wiedzą i wiarą, świadectwem pobożności i umiłowania Papieża z Wadowic".

- Rozważając tajemnice życia Papieża, który był wobec świata wielkim obrońcą życia i rodziny, obudzimy w sobie na nowo tęsknotę za prawdziwym życiem, za Bogiem, który powołuje nas do bycia rodziną, piękną rodziną dzieci Bożych. Warto uczyć się od Papieża, w jaki sposób kierować się miłością nie tylko w rzeczach wielkich, ale i w zwyczajnych okolicznościach codziennego życia. W czasach chaosu i zamętu, w obliczu zagłuszania głosu Boga, warto powrócić do pedagogiki Świętego z Wadowic, by dzięki wskazówkom płynącym z jego życia bez lęku kroczyć przez życie - informuje wydawnictwo Jedność.

Autor pracy, ks. Jan Śledzianowski to "teolog, socjolog, profesor nauk teologicznych, duchowny diecezji kieleckiej".

- Profesor Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Jest założycielem licznych organizacji charytatywnych i stowarzyszeń katolickich w diecezji oraz przyjacielem wielu środowisk. Laureat licznych nagród, wyróżnień i odznaczeń, m.in. Nagroda Miasta Kielce, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski - czytamy.

Jan Bodakowski