- Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła procedurę certyfikacji szczepionki na koronawirusa. Prace nad nią prowadzi niemiecka firma Biontech z Moguncji wspólnie z amerykańskim Pfizerem - podaje portal "Deutche Welle". Ma zostać w niej zastosowana specjalna procedura "rolling-review". Producenci na bieżąco będą dostarczali wyniki poszczególnych etapów badań klinicznych.

- Procedura rolling-review będzie tak długo kontynuowana, aż zebrana zostanie wystarczająca ilość danych uzasadniających poparcie wniosku o certyfikację - zapewnia agencja.

Prezes Instytutu Paula Ehrlicha (PEI) Klaus Cichutek - instytucji odpowiedzialnej w Niemczech za certyfikację leków powiedział, że przy tej procedurze substancja trafi na rynek "zanim całkowicie zakończy się III etap badań klinicznych, który z reguły trwa 1-2 lata".

To nie pierwszy przypadek, gdy EMA podejmuje takie działania. Podobnie postąpiono z brytyjsko-szwedzkim koncernem AstraZeneca, która opracowuje szczepionkę AZD1222 i od której Polska ma otrzymać około 20 milionów dawek.