Kościół

25 marca: Święto Zwiastowania Pańskiego

Dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem archanioł Gabriel zwiastuje – czyli ustnie przekazuje – Maryi wiadomość o cudownym poczęciu Syna Bożego. Dziś, w Wielkim Poście, w kościołach wybrzmi adwentowa pieśń „Archanioł Boży Gabriel posłał do Panny Maryi”.

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego znana była w Kościele Wschodnim od V wieku. Na Zachodzie uroczystość wprowadził papież Grzegorz Wielki.
 
Od pierwszych latach jej czczenia uroczystość ma wysoką rangę, w liturgii uznana jest za święto Pańskie. Wiąże się to z większym akcentowaniem Wcielenie się Chrystusa Pana, tj. akt pierwszego Jego przyjścia na ziemię i rozpoczęcia dzieła zbawienia nad samym faktem Zwiastowania.

Nie umniejsza to jednak faktu, że dzisiejsze święto ma także charakter maryjny. Łączą się z nim ściśle dwie modlitwy: Zdrowaś Mario i Anioł Pański. Stąd też zwrot „błogosławiona między niewiastami”, ponieważ Maryję Bóg wybrał na Matkę Zbawiciela. A Maryja odpowiedziała „fiat”.

Scenę Zwiastowania Pańskiego, w Piśmie św., relacjonuje św. Łukasz w tzw. „Ewangelii dzieciństwa” (5,1- 2,52).

W Polsce utrwaliły się także ludowe nazwy święta takie jak: Matki Bożej Roztwornej, Matki Bożej Strumiennej, Matki Bożej Zagrzewnej.
 
Agata Bruchwald

 

na zdjęciu: obraz Zwiastowanie NMP autorstwa Włodzimierza Tetmajera z 1914 r., fragment polichromii sklepienia, Kalwaria Zebrzydowska, Kościół oo. Bernardynów, fot. Wikimedia Commons

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

6 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra