Od niepamiętnych czasów czosnek uznawany jest jako skuteczny środek wzmacniający odporność i wspomagający walkę z chorobami. To naturalny antybiotyk o silnym działaniu bakteriobójczym, wirusobójczym i przeciwgrzybiczym. Jego właściwości od pokoleń były wykorzystywane w medycynie ludowej, ponieważ zalety tego warzywa można wymieniać bardzo długo. Mimo zalet zdrowotnych czosnek jest aromatyczną przyprawą do dań, która dodaje potrawom smaku i aromatu.

Warto nadmienić kilka uzdrawiających czynników tego drogocennego warzywa.

- Czosnek wzmacnia kości, zmniejszając niedobory estrogenu u kobiet podczas menopauzy.

- Zapobiega infekcjom dróg moczowych.

Badania naukowe wykazały taką słuszność, że zawdzięczając efektowi działania allicyny i związków siarki, czosnek zabija ponad 80 proc. odpornych na antybiotyki bakterii, wywołujące zakażenie układu moczowego.

- Zawdzięczając obecności allicyny czosnek obniża stężenie niekorzystnej części składowej cholesterolu (LDL), jednocześnie podwyższając poziom dobrego (HDL). Co ma bardzo wielkie zapobiegawcze znaczenie na choroby serca oraz udarów.

- Wielka ilość badań naukowych wykazała, że częste spożywanie czosnku działa antynowotworowo – zmniejsza ryzyko raka jelita grubego, okrężnicy, jamy ustnej, gardła, jajników.

Badacze są zdania, że czosnek może nawet powstrzymywać raka płuc, w tym również u palących. Jest to także skuteczne działanie obecnej w czosnku allicyny, która łagodzi stany zapalne w organizmie oraz chroni komórki przed niszczycielskim działaniem wolnych rodników.

- Prozdrowotne warzywo, jakim jest czosnek, chroni również serce. Dzieje się tak dlatego, że częste spożywanie czosnku przeciwdziała powstawaniu zakrzepów, obniża ciśnienie krwi, chroni naczynia krwionośne przed ich uszkodzeniem.

Dlatego naukowcy polecają regularne zjadanie z rana na czczo jednego ząbka czosnku, jednakże pod warunkiem, jeżeli nie będzie się odczuwało skutków ubocznych, np.: złe samopoczucie, nudności czy bóle brzucha. Spożywanie czosnku na czczo nie dla każdego odpowiada, w takim przypadku lepiej nie stosować danej kuracji, z racji, że nic na siłę.

Natomiast, jeżeli organizm pozytywnie reaguje na taki lek, to warto przyzwyczaić organizm i do dwóch ząbków czosnku z rana na czczo.