Aleksander Ludwik Doba urodził się 9 września 1946 roku w Swarzędzu. Ukończył Politechnikę Poznańską. Od lat 70. XX wieku pracował w Zakładach Chemicznych Police.

Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent – z Afryki do Ameryki Południowej. 26 października 2010 roku wyruszył z Dakaru (Senegal) w kierunku Fortalezy (Brazylia). Do miejscowości Acaraú w Brazylii dopłynął 2 lutego 2011 roku po 99 dniach rejsu i przepłynięciu 5394 km. Potem jeszcze dwukrotnie przepływał Atlantyk (w latach 2013-2014 i w roku 2017).

Opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał. Również jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia.

Jako pierwszy kajakarz przepłynął całą Wisłę. Dwukrotny złoty, srebrny i brązowy medalista Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim. Dzięki internetowemu głosowaniu na stronie internetowej „National Geographic” zdobył tytuł „Podróżnika Roku 2015”.

Zmarł 22 lutego w Tanzanii, zdobywając najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro.