W jaki sposób je uzyskać? Jak weryfikować oferty? Podpowiadamy.

1. Kredyt gotówkowy na 15 lat: jaki bank wybrać?

2. Kredyty gotówkowe a zdolność kredytowa

3. Kredyt gotówkowy na 15 lat a historia kredytowa

Wybierając kredyt gotówkowy na 15 lat, warto przeanalizować kilka ofert. Poszczególne banki stosują różne kryteria, dlatego zarówno zdolność kredytowa, jak i proponowane warunki mogą się różnić. Można to spostrzeżenie potwierdzić, spoglądając na porównania na stronach takich jak: https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe.

Kredyt gotówkowy na 15 lat: jaki bank wybrać?

Oferty banków różnią się. Aby wybrać tę optymalną, warto przeanalizować kilka propozycji. Pomocny w tym procesie jest ranking kredytów gotówkowych - na przykład ten na totalmoney.pl - oraz wszelkiego rodzaju kalkulatory. Narzędzia te przede wszystkim eliminują konieczność osobistych wizyt w oddziale banku oraz samodzielnego przeszukiwania stron internetowych. Są bardzo intuicyjne w odczytaniu i pozwalają na przedstawienie parametrów dopasowanych do konkretnej kwoty. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to fakt, że dostępne w sieci porównywarki podają wartości przybliżone. Podczas wypełniania wniosku w konkretnym banku może okazać się, że poszczególne parametry nieco się różnią. Z reguły nie są to jednak rozbieżności znaczne, dlatego ranking kredytów gotówkowych i kalkulator kredytu w internecie pozostają bardzo przydatnymi pomocami.

Kredyty gotówkowe a zdolność kredytowa

Podstawowym parametrem, decydującym o tym, czy kredyt zostanie przyznany, jest zdolność kredytowa. To także ten aspekt, który w okresie pandemii został objęty szczególnymi restrykcjami. W obliczaniu zdolności kredytowej pod uwagę bierze się szereg czynników, między innymi: wiek kredytobiorcy, jego miejsce zamieszkania, zawód, podstawę zatrudnienia, comiesięczne wpływy na konto, dodatkowe dochody, liczbę osób na utrzymaniu... Te wszystkie kryteria składają się na ryzyko kredytowe, czyli potencjalne zagrożenie niespłacenia zobowiązania. Im mniejsze ryzyko, tym chętniej bank udzieli kredytu.

Kredyt gotówkowy na 15 lat a historia kredytowa

Spore znaczenie ma także dotychczasowa historia kredytowa. To ona stanowi namacalny dowód potwierdzający poważne podejście danej osoby do regulowania wcześniejszych zobowiązań. Nie ma znaczenia, czy na historię kredytową składają się spłaty kredytów gotówkowych, kart kredytowych czy terminowe opłacanie rat za zakupiony sprzęt - wszystkie dane tego rodzaju trafiają do Biura Informacji Kredytowej. Jeśli osoba składająca wniosek figuruje tam jako niewiarygodna, kredytu nie otrzyma.

Rozwiązaniem w takiej sytuacji mogą być kredyty i pożyczki pozabankowe, czyli środki przyznawane przez instytucje finansowe, nie będące bankami. Działają one na podstawie innych przepisów, mogą więc stosować mniej rygorystyczne kryteria przyznawania środków. Nie oznacza to jednak, że do spłaty zobowiązania można podejść lekkomyślnie - przeciwnie.