1. Wydajny klimatyzator

Niezbędną inwestycją do każdego domu, niezależnie, czy jest to mieszkanie w bloku, czy dom jednorodzinny, jest dobry i wydajny klimatyzator. Pomoże on utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, niezależnie od pogody za oknem. Nawet gdy upał na zewnątrz będzie niemal nieznośny, dobry klimatyzator pozwoli cieszyć się chłodem we wnętrzu domu. Do wyboru są urządzenia montowane na ścianach, które zmniejszają temperaturę przede wszystkim w pomieszczeniu, w którym się znajdują. Je montuje się przede wszystkim w salonach i kuchniach, czyli tam, gdzie najczęściej przebywa się w ciągu dnia. Dobrym rozwiązaniem jest klimatyzator przenośny. Opinie o takim urządzeniu są pozytywne.

Można je łatwo przenosić do innego pomieszczenia, w zależności od potrzeb domowników. Jest łatwe w obsłudze, nie wymaga montowania na stałe w jednym miejscu i większość modeli jest lekka i nie zajmuje dużo miejsca. Wybierając klimatyzator przenośny, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jego moc, aby była dopasowana do wielkości pomieszczeń, a także na jego wydajność oraz generowany hałas, szczególnie jeśli będzie on pracował w sypialni lub salonie. Aby urządzenie działało wydajnie, należy ustawiać je w miejscach, do których nie dociera bezpośrednio światło słoneczne. Klimatyzatory warto także regularnie serwisować, co zapewni wiele lat użytkowania. Są to jedne z najbardziej wydajnych i sprawdzonych urządzeń, które pozwalają cieszyć się chłodem nawet podczas bardzo upalnych dni.

Warto jednak zainstalować nie tylko klimatyzator, ale także zadbać o właściwą wentylację pomieszczeń. Właściwy przepływ powietrza zapewni chłód i komfort w okresie letnim. W domach stosuje się nawiewniki ścienne oraz okienne. Nie tylko wpuszczają one świeże powietrze z zewnątrz, ale przede wszystkim odprowadzają bogate w dwutlenek węgla powietrze poza ściany budynku.

2. Rolety

Aby zapewnić sobie w domu bardziej komfortową temperaturę niż ta, panująca na zewnątrz, warto zamontować na oknach rolety. Do wyboru są zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrze. Ten drugi rodzaj oprócz ochrony przed upałem często zabezpiecza także przed włamaniami (jednak tylko, jeśli rolety wykonane są ze specjalnego materiału). Zamontowanie rolet w oknach sprawia, że do pomieszczenia nie przedostaje się gorące powietrze i rażące promienie słoneczne. W efekcie temperatura we wnętrzu domu jest niższa niż na zewnątrz. Rolety zewnętrzne blokują przepływ gorącego powietrza jeszcze zanim dotrze ono do ramy okiennej. Szczelnie zakrywają one całe okno, dzięki czemu zapewniają przyjemny chłód w pomieszczeniu. Wewnętrzne rolety są mniej wydajne, ale także sprawdzają się do obniżenia temperatury we wnętrzu. Ich największą wadą jest to, że nie blokują powietrza, które dostaje się do środka przez niewielkie szczeliny w ramach okiennych. Stosując rolety, w czasie upałów nie warto otwierać okien aż do wieczora.

3. Wiatraki

Wiatrak to najprostszy sposób na zapewnienie sobie tymczasowego chłodu. Jego wadą jest to, że nie zmniejsza on temperatury w całym pomieszczeniu, ponieważ jest na to za mało wydajny. Sprawdza się jedynie do przyniesienia chwilowej ulgi od nieznośnego upału. Aby jednak był skuteczny, musi znajdować się w niewielkiej odległości od użytkownika — nie może jednak wydmuchiwać strumienia zimnego powietrza wprost na jego twarz lub ciało. Wiatraki to dobre rozwiązanie podczas chwilowej pracy lub nauki w pomieszczeniu.

4. Inteligentne systemy

W domu, również w okresie letnim, często niezastąpiony okazuje się inteligentny system zarządzania, który steruje większością urządzeń. Można do niego podłączyć na przykład klimatyzator. W efekcie, gdy nikogo nie ma w domu, system smart home wyłącza większość urządzeń, aby zaoszczędzić energię elektryczną. Tuż przed pojawieniem się domowników klimatyzator zostaje uruchomiony, aby uzyskać w domu komfortową temperaturę. Nie trzeba już martwić się powrotem do nagrzanego, gorącego domu. Odpowiedni system inteligentnego sterowania poprawi komfort codziennego życia wszystkich domowników.

5. Pompa chłodząca i ogrzewająca

Ciekawym, ale niepopularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie pompy ciepła do schładzania pomieszczeń w okresie letnim. Specjalne rury montuje się przede wszystkim pod podłogą (trzeba pamiętać, aby wykorzystać wtedy odpowiednie materiały, panele, płytki i deski przeznaczone do ogrzewania podłogowego). Nimi płynie ciepła woda w zimie oraz chłodna w czasie letnich upałów. Aby jednak podłoga nie była za zimna, chłodzenie w ten sposób jest ograniczone i przy bardzo wysokich temperaturach może okazać się nieskuteczne. Z tego powodu niektórzy stosują klimakonwektory. Są to urządzenia podobne do grzejników konwektorowych. Klimakonwektory nie tylko grzeją, ale także zapewniają wydajne schłodzenie pomieszczeń w okresie letnim. Podobnie jak pompy ciepła, wykorzystują one system przepływu chłodnej wody. Klimakonwektory są najczęściej wyposażone w wentylator, układ odprowadzający skropliny oraz system pozwalający sterować temperaturą płynu.