Polak zastąpił na tym stanowisku André Calantzopoulosa, który pełnił tę funkcję przez 8 lat, a od tej pory będzie prezesem zarządu PMI.

56-letni Jacek Olczak jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego, otrzymał tytuł magistra ekonomii. Swoją karierę w PMI rozpoczął w 1993 roku, jako manager w Dziale Finansów i Administracji w „Philip Morris Polska Distribution”.

Po pracy w firmie „Philip Morris International” (PMI) w Lozannie w 1995 roku na stanowisku managera w Dziale Kontroli Wewnętrznej, w 1996 roku wrócił do Polski i sprawował różne funkcje w Dziale Finansów, Sprzedaży i Operacyjnym. Później był dyrektorem zarządzającym na Polskę i kraje bałtyckie, następnie – na Niemcy i Austrię. W 2012 roku został dyrektorem ds. finasowym PMI (CFO). W 2018 roku Olczak objął stanowisko prezesa ds. operacyjnych.

Olczak jest jednym z liderów firmy i realizatorem transformacji PMI. Pod jego kierownictwem z firmy typu business-to-business z powodzeniem stała się firmą typu business-to-customer, czyli zorientowaną na konsumenta.