Komitet oświadczył, że po ocenie ryzyka powstania zakrzepów będzie trzymał się „kursu zapobiegawczego” względem osób w wieku 30-39 lat.

Według profesora Wei Shen Lima, osobom w wieku 30-39 lat „najpierw będzie zaproponowana alternatywa szczepionki firmy „AstraZeneca”.

Wskazał, że będzie to trwało do czasu, gdy dostępna będzie alternatywna szczepionka i gdy taka dystrybucja znacznie nie opóźni kampanię szczepień i dopóki Wielka Brytania będzie kontrolowała sytuację epidemiologiczną. Według profesora, celem jest „dalsze zwiększanie zaufania do szczepionki” poprzez pokazanie, że „bezpieczeństwo jest ważnym priorytetem” dla rządu, ponieważ szczepienia osób poniżej 40. roku życia powinny się rozpocząć wkrótce.

Tymczasem June Raine, szefowa Agencji ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) powiedziała, że agencja nie zmienia swoich zaleceń dotyczących szczepionki firmy „AstraZeneca”, ponieważ skutki uboczne są „niezwykle rzadkie”. Z ponad 28 mln pierwszych dawek, podanych w Wielkiej Brytanii do 28 kwietnia, odnotowano 242 rzadkie przypadki zakrzepów krwi, czyli 10,5 przypadków na milion zaszczepionych osób. Sześć podobnych skutków ubocznych zgłoszono po drugiej dawce preparatu. Według Raine, oznacza to, że korzyści płynące ze specyfiku „AstraZeneki” nadal przewyższają ryzyko dla zdecydowanej większości ludzi.

Na podst. BNS