OBRZYDLIWE! W rok ZABILI prawie 7 tys. osób!

0
0
0
/ źródło: Pixabay

Ubiegły rok był w Holandii rekordowy pod względem liczby dokonanych tam „zabiegów” eutanazji – 6938, podczas gdy w 2019 odnotowano ich 6361, a w 2003 – „tylko” 1815. Oznacza to, że w 2020 przeprowadzono w tym kraju o 382 proc. aktów „śmierci na życzenie” więcej niż 17 lat wcześniej. Najnowsze dane rządu niderlandzkiego mówią o 497 takich przypadkach, przy czym prawie połowę z nich (235) stanowiły prośby o zakończenie życia z powodu starości, 168 – ze względu na demencję, 88 – z powodu depresji, 4 – z uwagi na Covid-19 i 2 bez wyraźnego uzasadnienia.

Informując o całej sprawie hiszpański portal ForumLibertas podał, że obecnie w Holandii jeden zgon na 25 jest wynikiem eutanazji, co stanowi 4,12 proc. ogółu zejść śmiertelnych. Wskaźnik ten mógłby wzrosnąć nawet do 4,52 proc., gdyby wziąć pod uwagę 15 tys. zgonów z powodu koronawirusa. A w gronie osób od 50. do 80. roku życia odsetek ten wynosi 6,2. Według portalu Dutch News cztery osoby poprosiły w ub.r. o eutanazję po uzyskaniu dodatniego wyniku testu na Covid-19. “Gdy stwierdzono u nich zapalenie płuc, nie chciały poddać się intensywnemu leczeniu” – wyjaśnił w rozmowie z portalem Trouw przewodniczący regionalnego komitetu ds. eutanazji sędzia Jeroen Recourt.

 

Po orzeczeniu holenderskiego Sądu Najwyższego, który zezwolił na potajemne „uspokajanie” osób z demencją, aby uniknąć ich sprzeciwu wobec śmiertelnego zastrzyku, na który zgodziły się one wcześniej w testamencie, ale czego nie potwierdziły później, w 2020 roku zabito w ten sposób dwie osoby. Za ważną przyczynę śmierci nadal uchodzi rozpacz i załamanie nerwowe. W ubiegłym roku z tego powodu uśmiercono 88 osób, w tym jedną z niepełnosprawnością intelektualną. Ponadto 235 osób zmarło z powodu „nagromadzenia problemów związanych ze starością”. Zginęło również dziecko w wieku 12-16 lat, co zwiększyło całkowitą liczbę niepełnoletnich zabitych „ze wspomaganiem” od 2002 roku do 16. Do 4480 osób, które poprosiły w ub.r. o eutanazję ze względu na chorobę nowotworową, trzeba dodać 168 zmarłych z powodu demencji (otępienia), dwie z zaawansowaną demencją, 88 osób z tzw. problemami psychiatrycznymi i 458 z problemami na tle nerwowym. I wreszcie należy wspomnieć o 17 przypadkach śmierci „asystowanej”, które najpierw nie powiodły się, to znaczy, że pacjent nie zmarł od razu i lekarz musiał go dobić zastrzykiem. Wspomniany J. Recourt – były poseł do parlamentu, a obecnie sędzia – uważa, że liczby te nie zaskakują, ale „pokazują, że coraz więcej ludzi postrzega eutanazję jako normalne rozwiązanie, aby położyć kres cierpieniu nie do zniesienia”.

 

Podobne rozwiązania planowane są w Kanadzie. Tam jednak kanadyjscy biskupi odpowiedzieli na nowe prawo zapewniające łatwiejszy dostęp do eutanazji i asystowanego samobójstwa. Kanadyjscy biskupi wydali oświadczenie po tym, jak rząd przyjął ustawę rozszerzającą prawo do eutanazji, co zostało określone jako dostęp do „pomocy medycznej przy umieraniu”. Przewodniczący Kanadyjskiej Konferencji Biskupów Katolickich wystosował w tej sprawie list otwarty, zachęcając wiernych do zaangażowania na rzecz obrony życia.

 

- Nasze stanowisko pozostaje jednoznaczne. Eutanazja i wspomagane samobójstwo to umyślne przerywanie życia ludzkiego z pogwałceniem przykazań Bożych; podważają naszą wspólną godność, ponieważ odwracają nas od akceptacji i towarzyszenia cierpiącym i umierającym. Co więcej, podważają podstawowy obowiązek opiekowania się najsłabszymi i najbardziej bezbronnymi członkami społeczeństwa – napisał abp Richard Gagnon. Nowe prawo znosi obowiązek wykazania „racjonalnie przewidywalnych” okoliczności śmierci przed zastosowaniem asystowanego samobójstwa, pozwala także na dokonanie eutanazji z powodu choroby psychicznej. Kanadyjski episkopat zwraca uwagę, iż takie regulacje mogą spowodować presję wymierzoną przeciwko osobom cierpiącym na choroby psychiczne oraz niepełnosprawnym. - Jako biskupi będziemy Wam towarzyszyć w modlitwie i czujnym orędowaniu przeciwko „kulturze śmierci”, która nadal podważa godność życia ludzkiego w naszym kraju – zapewnia kanadyjska hierarchia, apelując do wiernych o korzystanie z dostępnych form nacisku na polityków w tej sprawie.

 

WO

 

 

Źródło: KAI

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną