WHO poinformowała także, że spodziewane zakażenia wśród osób zaszczepionych pojawią się jednak „w niewielkiej i przewidywalnej proporcji”. Równocześnie organizacja wezwała do przyspieszenia akcji szczepień.

WHO uznała Omikron za „niepokojący wariant” (ang. variant of concern). W związku z licznymi mutacjami w obrębie białka tzw. kolca cząsteczki wirusa, czyli tej części cząsteczki wirusa, która łączy się z komórkami osoby zakażonej, wariant Omikron może okazać się bardziej zakaźny od dotychczas dominujących wariantów i odporny na szczepionki.

Wariant Omikron wykryto po raz pierwszy 24 listopada, w RPA. Od tego czasu zakażenia nowym wariantem wykryto już m.in. w Holandii, Danii, Belgii, Niemczech, Australii, Izraelu, Włoszech i Wielkiej Brytanii.

Wiele krajów zakazało dotąd przylotów z krajów południa Afryki, gdzie zgłoszono pierwszy przypadek nowego wariantu. Izrael i Japonia zdecydowały o zamknięciu granic dla obcokrajowców, a Maroko wstrzymało na dwa tygodnie wszystkie loty do tego kraju.

Światowa Organizacja Zdrowia wezwała do pozostawienia granic otwartych, wskazując, że ich zamykanie ma ograniczoną skuteczność.