Jesteś streamerem? Sprawdź, jakie łącze będzie dla ciebie odpowiednie!

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne /

Każdy użytkownik zajmujący się streamowaniem potrzebuje stabilnego łącza internetowego o wysokich parametrach. Opisujemy te spośród nich, na które warto zwrócić największą uwagę.

Prędkość wysyłania

Internet do streamowania powinien cechować się przede wszystkim wysokim uploadem, czyli prędkością wysyłania danych z komputera streamera na serwer platformy streamingowej. Większość serwisów dla streamerów wymaga uploadu na poziomie minimum 4 Mb/s. Trzeba jednak pamiętać o tym, że rzeczywista prędkość pobierania może być z różnych przyczyn wielokrotnie niższa niż deklarowana przez operatora. Dlatego warto wybrać łącze o prędkości co najmniej 50 Mb/s.

Prędkość pobierania

Aby nagrania udostępniane przez streamera cechowały się wysoką jakością, powinien on korzystać z łącza o wysokim downloadzie. Warto, aby prędkość pobierania osiągała jak najwyższą wartość zwłaszcza w przypadku streamingu gier komputerowych, które obfitują w liczne detale graficzne. Spory download – np. 300 Mb/s – umożliwia ich błyskawicznie wczytywanie. Wysoki download zapewnia w efekcie niezakłóconą płynność rozgrywki.

PING

Każdy streamer powinien również zwrócić uwagę na to, aby łącze cechowało się jak najniższym PING-iem, czyli parametrem mierzącym opóźnienia w transmisji danych. Wysoki PING naraża na tzw. lagi, które znacząco zakłócają przebieg gry oraz samo streamowanie. Najlepiej, aby opóźnienia nie wynosiły więcej niż kilka milisekund (ms).

Nielimitowany dostęp

Streaming wiąże się ze sporym wykorzystaniem danych, dlatego niezbędne jest dysponowanie nielimitowanym łączem. Dzięki temu streamer unika ryzyka, że będzie musiał niespodziewanie przerwać transmisję w najmniej oczekiwanym przez widzów momencie. Nielimitowanym dostępem cechuje się stacjonarne łącze, np. światłowodowe lub kablowe. Internet mobilny jest objęty limitem, jednak do streamowania sprawdzić może się dobrze pakiet z dużym transferem danych, np. 500 GB czy 1000 GB.

Niezawodna stabilność internetu

Na nic zdają się nawet ogromne upload i download, jeżeli internet będzie działać w niestabilny sposób. Może to skutkować nagłym zrywaniem połączenia czy sporymi spadkami prędkości transmisji danych. Dlatego warto wybrać łącze w jak największym stopniu stabilne, odporne na trudne warunki pogodowe, bariery architektoniczne czy inne zakłócenia. Świetnie pod tym względem sprawdza się zwłaszcza internet światłowodowy oraz 5G. Na blogu Netii znajdziesz wiele porad, jak poprawić jakość łącza i zwiększyć prędkość internetu.

Wymarzony internet dla streamera od Netii

Nie masz jeszcze optymalnego internetu do streamowania? Rozważ więc wybór pakietów internetowych dostępnych w ofercie Netii. Możesz zdecydować się na szybkie, stabilne i pozbawione opóźnień w transmisji łącze światłowodowe o prędkości pobierania 300 Mb/s, 600 Mb/s lub 1 Gb/s, a uploadzie 50 Mb/s, 100 Mb/s lub 300 Mb/s. Jeśli nie masz możliwości zainstalowania światłowodów w swoim domu, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się pakiety internetu mobilnego LTE lub 5G od Netii – nawet z tak dużym limitem transferu jak 500 GB czy 1000 GB. Zyskasz wtedy praktycznie nielimitowany dostęp do sieci. Netia na czas trwania umowy internetu światłowodowego oraz mobilnego udostępni ci nowoczesny router Wi-Fi.

Źródło: Redakcja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną