Taką nowelizację uchwaliła już komisja parlamentarna. Tekst ustawy został zatwierdzony głosami „ludowców” z ÖVP, SPÖ (socjaldemokratów), Zielonych i NEOS (Nowa Austria i Forum Liberalne). Przeciw była jedynie prawicowa FPÖ (Wolnościowa Partia Austrii) - pisze nczas.com.

Ustawa przewiduje, że każdy, kto odmawia zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi, będzie karany grzywną wysokości 2000 euro. Jeśli się nie złamie, grzywna będzie powtarzana. Jeśli odmawia szczepienia i zapłaty grzywny, zostanie zatrzymany i poniesie koszty swojej izolacji. 

Czas trwania kary więzienia może się sumować podobnie jak w przypadku grzywien. Początkowo posiedzi do czterech tygodni, ale znowu – jeśli się nie złamie, to kara będzie wydłużana i może posiedzieć nawet rok. Niepokorny będzie musiał również w tym czasie płacić za jedzenie i celę.

Tekst ustawy mówi, że „więźniowie mają być przetrzymywani w izbach izolacyjnych”, które są oddzielone od innych więźniów, „przetrzymywanych z innych paragrafów, niż ta ustawa federalna”.

Nowa ustawa ma wejść w życie na początku 2022 r. 2 grudnia komisja konstytucyjna już dała zielone światło projektowi i to bez wcześniejszego poznania całej treści. Portal eXXpress publikuje nawet stenogram z posiedzenia komisji.