Handel kontraktami terminowymi odnosi się do metody spekulowania na cenie aktywów, w tym kryptowalut, bez faktycznego posiadania ich na własność. Podobnie jak kontrakty terminowe na towary lub akcje, kontrakty terminowe na kryptowaluty pozwalają inwestorom obstawiać przyszłą cenę waluty cyfrowej. Nie trzeba dodawać, że kontrakty terminowe na bitcoina są obecnie najpopularniejszym rodzajem kontraktów terminowych na kryptowaluty.

Jak działa handel kontraktami terminowymi na kryptowaluty?

Jeśli obserwowałbyś handel kontraktami terminowymi na kryptowaluty na giełdzie kryptowalutowej, nie zauważyłbyś różnicy między tradycyjnym handlem na giełdzie. Dzieje się tak głównie dlatego, że traderzy w obu przypadkach robią to samo - otwierają długie i krótkie pozycje oraz stosują odpowiednie techniki zarządzania ryzykiem.

Kontrakty futures różnią się jednak od transakcji spot, ponieważ nie dotyczą aktywów bazowych, a jedynie zmian ich cen. Bez aktywów bazowych, kontrakty terminowe są o wiele bardziej płynne i łatwiejsze w zarządzaniu. Pozwalają one również na handel na marży z wysokim stopniem dźwigni. Program handlowy Bitcoin Code ułatwia podejmowanie decyzji na najbardziej zmiennym rynku kryptowalutowym ułatwiając podejmowanie decyzji transakcyjnych.

Co to są kontrakty terminowe?

Kontrakty futures są częścią dużej kategorii instrumentów handlowych, znanych jako instrumenty pochodne, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), opcje i swapy.

Pierwotnie kontrakty terminowe miały sens w przypadku wielu towarów, w tym produktów spożywczych, ropy naftowej i metali. Szybko jednak wykroczyły poza swój pierwotny cel i podbiły wszystkie rynki finansowe, w tym kryptowaluty. Obecnie większość notowań cen towarów, które można zobaczyć na portalach finansowych, zawiera kontrakty terminowe, zazwyczaj z jednomiesięcznym terminem ważności.

W skrócie, kontrakt terminowy to nic innego jak umowa pomiędzy dwiema stronami na zakup lub sprzedaż aktywów, takich jak waluta cyfrowa, w określonym terminie i po określonej cenie. Kontrakt śledzi aktywo bazowe, czy to towar, akcje czy kryptowalutę. Jest to w zasadzie rodzaj zakładu na przyszłe ruchy cenowe aktywów.

Na przykład, jeśli uważasz, że Bitcoin (BTC) wzrośnie na wartości do końca miesiąca, będziesz zainteresowany otwarciem długiej pozycji w tej kryptowalucie poprzez zakup kontraktu terminowego na bitcoin z jednomiesięcznym terminem wygaśnięcia. W przeciwnym razie, jeśli uważasz, że cena bitcoina będzie bycza, wejdziesz w krótką pozycję. Po wygaśnięciu kontraktu, obie strony transakcji dokonują rozliczenia i kontrakt zostaje zamknięty.

Rodzaje kontraktów terminowych na kryptowaluty

Istnieje kilka rodzajów kontraktów futures, z których mogą wybierać traderzy kryptowalut. Warto zauważyć, że żadna pojedyncza platforma nie oferuje wszystkich wymienionych rodzajów kontraktów terminowych, dlatego należy wybrać odpowiednią dla siebie giełdę kontraktów terminowych.

Standardowe kontrakty futures

Standardowe kontrakty terminowe na kryptowaluty mają wszystkie aspekty standardowych kontraktów terminowych z tradycyjnych rynków, w tym datę wygaśnięcia i rozliczenie. CME Group i CBOE (USA) były pierwszymi giełdami futures, które uruchomiły kontrakty futures na bitcoina jeszcze w grudniu 2017 roku. W rzeczywistości był to jeden z wielu powodów, które podniosły cenę BTC do rekordowo wysokiego poziomu w tamtym czasie. Ostatni raz cena BTC osiągnęła swój rekordowy poziom w 2020 roku.

Obecnie CME oferuje kilka kontraktów futures na bitcoina z różnymi datami wygaśnięcia, co można zobaczyć w kalendarzu kontraktów futures na bitcoina. Wszystkie kontrakty są rozliczane w dolarach amerykańskich w momencie ich wygaśnięcia. W tym samym czasie CBOE zdecydowało się porzucić kontrakty futures na bitcoina, ale na pewno przywróci je, gdy zainteresowanie kryptowalutami wzrośnie.