Jak wystrzegać się błędów na drodze i zadbać o bezpieczeństwo?

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne /

Na pytanie postawione w tytule trudno odpowiedzieć jednym zdaniem. Sprawa bezpieczeństwa jest o wiele bardziej złożona. Przygotowanie do jazdy, wyposażenie zwiększające bezpieczeństwo, ubezpieczenie. To trzy elementy, które warto wziąć pod uwagę. O jakie wyposażenie chodzi? Sprawdź, czy masz gaśnicę, apteczkę pierwszej pomocy, kamizelkę odblaskową, trójkąt ostrzegawczy, lewarek, sprawne koło zapasowe i żarówki na wymianę. Przed jazdą pamiętaj również o ustawieniu lusterek, siedzenia, zagłówków, odległości od kierownicy i pedałów. W ten sposób zwiększysz komfort jazdy oraz swoje bezpieczeństwo.

Najczęstsze błędy popełniane na drogach

Nawet najlepsze przygotowanie do jazdy nie sprawi, że unikniemy nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Wiele zależy od nas samych, ale również od innych uczestników ruchu. Jakie błędy, które mogą przyczynić się do wypadku czy kolizji najczęściej popełniamy?

  • Zbyt duża prędkość niedostosowana do warunków na drodze.

  • Wymuszanie pierwszeństwa przejazdu wobec innych pojazdów czy pieszych.

  • Jazda zbyt blisko zderzaka innego pojazdu.

  • Późna sygnalizacja zmiany pasa.

  • Długa jazda lewym pasem, przeznaczonym do wyprzedzania.

  • Nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego.

  • Rozmowy przez telefon komórkowy podczas jazdy.

To niestety częste zachowania, które zwiększają zagrożenie podczas ruchu drogowego. Oprócz wystrzegania się tych złych nawyków, warto stosować również zasadę ograniczonego zaufania względem innych kierowców. Niestety czasami zdarzy się stłuczka, kolizja czy wypadek. Dużo problemów zrzucimy z naszej głowy, gdy mamy ubezpieczenie samochodu.

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) posiadacza pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe i regulowane ustawą. OC musi wykupić każdy posiadacz pojazdu, gdyż stanowi ono zabezpieczenie finansowe skutków ewentualnej kolizji czy wypadku. W tym przypadku chodzi o szkody u innych uczestników ruchu drogowego. Zakres OC jest z góry określony, dlatego warto wziąć pod uwagę opcje ubezpieczeń dodatkowych do OC, które oferuje dane towarzystwo ubezpieczeniowe.

Co oprócz OC?

Autocasco to w zasadzie podstawa. Często słyszymy zwrot OC/AC pokazujący integralność i uzupełnienie jednego ubezpieczenia drugim. AC przyda się w razie wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji związanych z Twoim pojazdem. Przykład? Uszkodzenie własnego samochodu podczas stłuczki, szkoda parkingowa (gdy np. uderzysz w słupek lub latarnie podczas parkowania) czy skutek działań ekstremalnych zjawisk atmosferycznych.  O co możesz uzupełnić OC i AC?

Wśród dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych mogą się znaleźć m.in.

  • Assistance, czyli pomoc w przypadku nieprzewidzanego zdarzenia na drodze (m.in. holowanie i naprawa),

  • Ubezpieczenie NNW, czyli ochrona zdrowia oraz życia kierowcy i pasażerów,

  • Ochrona prawna

  • Ochrona zniżek (brak wpływu ewentualnych szkód na wysokość zniżek za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia)

  • Ubezpieczenie GAP (utrzymanie wartości pojazdu pomimo szkody)

  • Ubezpieczenie szyb, opon, bagażu czy sprzętu sportowego

W przypadku ubezpieczenia motocykla OC/AC możesz rozszerzyć np. o ochronę akcesoriów motocyklowych. Więcej o ubezpieczeniu dla motocyklisty dowiesz się ze strony: https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/pakiet-motocykle/.

Źródło: Redakcja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną