Wojna na Ukrainie trwa już od ponad 2 miesięcy. Zmusiła wielu obywateli do opuszczenia swojej ojczyzny. Spora część Ukraińców wyjechała do wielu krajów Europy, w tym głównie do Polski. Obywateli Ukrainy przyjęła także Bułgaria, która zdecydowała się zakończyć swój rządowy program, który polegał na rozlokowaniu uchodźców w hotelach.

Jak się okazuje teraz rząd zaproponował uchodźcom pobyt w rządowych ośrodkach wypoczynkowych. Co na to Ukraińcy? Wyrazili swoje niezadowolenie. Próbują także zbojkotować nowy pomysł bułgarskiego rządu. 

Państwo bułgarskie nie może dalej popierać takich luksusowych pobytów (dla uchodźców). Zapewniliśmy im schronienie na trzy miesiące, dalej nie jesteśmy w stanie

-powiedział premier Bułgarii Kirił Petkow. 

Program rządowy obowiązywał do wczoraj. Od dziś branża turystyczna chce uzyskać jak największe przychody z turystyki. 

Przypomnijmy, że od czasu wybuchu wojny do Bułgarii przyjechało 300 tysięcy uchodźców z Ukrainy. W kraju ostatecznie zostało ich ok. 105 tysięcy. 

Od kiedy uchodźcy dowiedzieli się o zakończeniu rządowego programu starali się przez kilka dni bojkotować organizowane transporty. 

Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by pomóc ludziom uciekającym przed wojną i nie rozmieszczać ich w namiotach, jak (to się dzieje) w innych państwach. Ci, którzy nie mają dokąd pójść, zostaną teraz rozmieszczeni w dwóch ośrodkach dla uchodźców, w Ełchodzie i Sarafowie 

- dodała wicepremier Bułgarii - Kalina Konstantinowa.