Według zapowiedzi przedstawiciela Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, każde dziecko objęte programem będzie otrzymywało około 5 tysięcy hrywien miesięcznie, przy obecnym kursie jest to około 630 złotych.

Dzisiaj rusza fundusz imienia błogosławionego Klemensa Szeptyckiego, który jest patronem tego całego przedsięwzięcia, które ma na celu pomoc sierotom wojennym i kobietom uwolnionym z niewoli – oświadczył Dworczyk na konferencji prasowej.

Jak zapowiedział szef KPRM uruchomiona została już specjalna strona internetowa, na której można zgłaszać osoby, które powinny zostać objęte programem pomocowym.

W ciągu roku możemy takie zapomogi przyznać do 1600 dzieciom. Każde dziecko, które będzie objęte tym programem będzie miesięcznie otrzymywało równowartość około 5 tys. hrywien – przekazał Dworczyk.

Co warto podkreślić, z polskiego budżetu wspierane finansowo będą także, kobiety które zostały uwolnione z rosyjskiej niewoli.

Takie kobiety zgłaszając się do tego programu będą mogły liczyć na jednorazową zapomogę w wysokości 80 tysięcy hrywien (ok. 10 tys. zł) oraz później pomoc związaną z pomocą psychologiczną i rehabilitacyjną – podkreślił szef KPRM.

Marcin Jan Orłowski