Z kraju

Konserwatywni publicyści potępili Sławomira Cenckiewicza

Istne gromy posypały się na tego słynnego historyka za ujawnienie współpracy Wiesława Chrzanowskiego z SB.

 

Ujawnienie przez niezwykle zasłużonego dla Polski historyka dr. hab. Sławomira Cenckiewicza faktu współpracy Wiesława Chrzanowskiego ze Służbą Bezpieczeństwa oburzyło grono konserwatywnych publicystów, polityków i duchownych.

 

Pod listem otwartym w obronie nieżyjącego polityka podpisały się takie sławy jak: Jacek Bartyzel, Ryszard Bugaj, Benedykt Czuma, abp Sławoj Leszek Głódź, Roman Graczyk, Jan Maria Jackowski, Marek Jurek, Dariusz Karłowicz, Robert Kostro, Grzegorz Kucharczyk, Paweł Milcarek, abp Józef Michalik, bp Alojzy Orszulik, Marcin Przeciszewski, Jacek Salij OP, Adam Strzembosz, Kazimierz Michał Ujazdowski, Wiesław Walendziak, Artur Zawisza, Andrzej Zoll.

 

W liście otwartym „W obronie pamięci marszałka Wiesława Chrzanowskiego” obrońcy polityka piszą:

 

„Dziedzictwo polityczne jest fundamentalnym składnikiem świadomości narodowej. Zanik poczucia wdzięczności wobec ludzi, którzy służyli Polsce i dla niej cierpieli, jest zawsze dramatycznym objawem kryzysu życia publicznego.

 

Świadomi tej prawdy chcemy wyrazić nasze oburzenie z powodu publikacji książki zniesławiającej dobre imię Wiesława Chrzanowskiego, żołnierza Polski Walczącej, który przelał krew w Powstaniu Warszawskim, był torturowany w katowni UB i więziony przez wiele lat przez komunistów, który był potem bliskim współpracownikiem Prymasa Wyszyńskiego i sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, uczestnikiem odrodzenia niepodległościowej opozycji, autorem statutów „Solidarności” i Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a w końcu, po odzyskaniu niepodległości, marszałkiem Sejmu pierwszej kadencji.

 

Autorzy publikacji pod haniebnym tytułem „Konfidenci” zdecydowali się postawić zniesławianego przez nich człowieka obok czołowych funkcjonariuszy kolaboracyjnych władz PRL. Za podstawę swej publikacji przyjęli materiały obrazujące prześladowania, jakim przez dziesiątki lat władze komunistyczne Wiesława Chrzanowskiego poddawały. Oceniając materiały, które uczynili podstawą zniesławienia, sami uznali, że nie stanowią one podstawy do „jakichkolwiek kategorycznych wniosków”.

 

Dobre imię jest jednym z najważniejszych praw ludzkich, uświęconych i chronionych przez Dekalog. Każdy ma prawo do jego obrony. W wypadku zmarłych zasłużonych dla dobra publicznego to prawo staje się obowiązkiem społecznym. Wyrażając nasze oburzenie – pragniemy raz jeszcze złożyć hołd pamięci marszałka Wiesława Chrzanowskiego, ofierze, jaką złożył ze swego życia, i jego zasługom dla niepodległej Polski.

 

Zofia Anuszkiewicz, Olgierd Baehr, Małgorzata Bartyzel, prof. Jacek Bartyzel, Włodzimierz Blajerski, prof. Ryszard Bugaj, prof. Zbigniew Cieślak, Bogusław Chrabota, Sławomir Czarlewski, Benedykt Czuma, Przemysław Fenrych, abp Sławoj Leszek Głódź, Roman Graczyk, Mirosław Gruszka, Jan Maria Jackowski, Marek Jurek, Dariusz Karłowicz, Krzysztof Kawęcki, Bogusław Kiernicki, Jan Klawiter, Danuta Kobzdej, Robert Kostro, Anna Krzycka, prof. Grzegorz Kucharczyk, Robert Kuraszkiewicz, Henryk Linowski, Lech Łuczyński, Paweł Milcarek, abp Józef Michalik, Andrzej Mikosz, Krzysztof Nowak, bp Alojzy Orszulik, Adam Pawłowicz, Stanisław Piecyk, Marian Piłka, Alicja Postek, Marcin Przeciszewski, Andrzej Przybysz, Marek Robak, Tomasz Rowiński, Jacek Rusiecki, Bogdan Rzońca, prof. Jacek Salij OP, prof. US Tomasz Sikorski, prof. Adam Strzembosz, Wojciech Turek, Tuliola Tybulewicz, prof. UŁ Kazimierz Michał Ujazdowski, Wiesław Walendziak, Ewaryst Waligórski, Zbigniew Wawak, Stanisław Wądołowski, Alicja Zając, Piotr Zaremba, Artur Zawisza, prof. Andrzej Zoll”.

 

Oburzenie obrońców czci polityka wzbudził tekst dr. hab. Sławomira Cenckiewicza, Pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej do Spraw Reformy Archiwów Wojskowych i pełniącego obowiązki Dyrektora Centralnego Archiwum Wojskowego o Wiesławie Chrzanowskim.

 

W swoim tekście opublikowanym na łamach książki konfidenci Sławomir Cenckiewicz opisał jak krytyczny stosunek Wiesława Chrzanowskiego do SB zmienił się po tym jak zezwolono mu na wyjazd do Europy Zachodniej. Od 1973 roku Wiesław Chrzanowski rozpoczął spotkania z funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa. Choć Wiesław Chrzanowski zarzekał się w rozmowie z funkcjonariuszem SB, że nie chce być konfidentem (a tylko towarzysko gaworzyć sobie z bezpieczniakiem), SB zadowolona z kontaktów (czyli z przekazywanych informacji przez Chrzanowskiego i jego działań zgodnych z jej oczekiwaniami) zarejestrowała go jako Tajnego Współpracownika. Z czasem zadowolenie SB osłabło, i Chrzanowski został wyrejestrowany z czynnej sieci agenturalnej. Zaprzestanie bliskich relacji z SB nie zaszkodziło Chrzanowskiemu – dalej wyjeżdżał na Zachód, został dopuszczony do doktoratu, przyjmował komunistyczne ordery.

 

Współpraca Wiesława Chrzanowskiego z SB została ujawniona w 1992 roku przez Antoniego Macierewicza w ramach wykonania uchwały Sejmu. Ujawnienie współpracy Chrzanowskiego z SB potępił Marek Jurek. Jego zdaniem miała za lustracją miała stać masoneria z Zachodu. Antylustracyjny tekst Marka Jurka „Osuszanie bagna” ukazał się w czasopiśmie „Sprawa Polska” VII-VIII 1992 nr 11 s.1-3. W swoim tekście Marek Jurek bronił Wałęsy i Chrzanowskiego, oraz potępiał Macierewicza (za antyrosyjską obsesję) i Jana Olszewskiego.

 

Przez lata po ujawnieniu akt SB na swój temat Wiesław Chrzanowski wspierał antylustracyjną obsesję i intensywnie lobbował przeciw lustracji.

 

Wiesław Chrzanowski nie chciał i nie umiał walczyć także z innymi przejawami postkomunizmu. Ani jako minister sprawiedliwości w rządzie Bieleckiego ani jako marszałek Sejmu. Nie zrobił nic w sprawie FOZZ ani Art B. Przez cały okres III RP Wiesław Chrzanowski był honorowany przez establishment.

 

Jan Bodakowski

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

119 komentarzy

119 Komentarzy

 1. Hyman Plagge

  2 listopada 2017 at 22:38

  Tamamen organik zeytinyağı arıyorsanız bu firma ile görüşün yada direk sipariş edin sitelerinden „yöresel antep” yöresel organik ürünler sitesi benim fovorim..

 2. Navy Dresses

  17 listopada 2017 at 08:43

  wonderfully neat, it seemed very useful.

 3. Pingback: Obat Kutil Tanpa Operasi

 4. pcitservice

  6 grudnia 2017 at 13:22

  receptfria pris, http://www.pcitservice.com/apotek/glyset , köp i Sverige göteborg.

 5. COMMONWEALTH

  6 grudnia 2017 at 14:59

  reseptfritt Norge, http://www.commobgyn.com/apotek/bentelan , kjøpe Norge nett.

 6. PHILLIPS

  6 grudnia 2017 at 17:21

  pris apotek recept, http://www.phillipspond.net/?page_name=keflex , pris priser.

 7. online apotek

  6 grudnia 2017 at 19:42

  apoteket pris, http://www.ctoto.com/site/apotek/allopur , Hvor kan man kjøpe uten resept nettbutikk.

 8. GLENNCANNON

  6 grudnia 2017 at 20:04

  pris apotek priser, http://glenncannon.com/apotek/desogen , sälja göteborg.

 9. cudesign

  6 grudnia 2017 at 23:10

  beställa, http://www.cudesign.net/apotek/doxyderma , lagligt säljes.

 10. TEDNGAI.net

  7 grudnia 2017 at 00:06

  beställa kostnad, http://www.tedngai.net/?page_name=kamagra-chewable , receptfritt recept.

 11. online apotek

  7 grudnia 2017 at 00:48

  bestilling netto, http://www.therefinedfin.com/blog/apotek/proscar , lovlig bergen.

 12. WebApoteket dansk

  7 grudnia 2017 at 02:13

  reseptfritt Norge Danmark, http://www.ktpublishing.com/serco/?page_name=voltfast , kjøpe kjøp.

 13. apotek

  7 grudnia 2017 at 04:43

  apotek billigt, http://southernhillschristian.org/wordpress/apotek/ilosone , köp Sverige pris.

 14. SOBRIETY

  7 grudnia 2017 at 05:49

  bestill tabletter, http://www.sobrietygroup.com/apotek/dossilamina , kan man kjøpe uten resept i Danmark pris.

 15. Danmarks online apotek

  7 grudnia 2017 at 07:13

 16. apotek

  7 grudnia 2017 at 09:25

 17. HOLLYHOCK clothing

  7 grudnia 2017 at 13:26

  billig Engelsk, http://www.hollyhockclothing.com/apotek/sucralfate , salg resepte.

 18. AIDSEDUCATION.org

  7 grudnia 2017 at 14:00

  billig pris, http://www.aidseducation.org/apotek/septrin , pris pa säljes.

 19. dansk apotek

  7 grudnia 2017 at 15:42

  piller apoteket, http://www.aliciacattoni.com/apotek/caduet , kjøp av i Danmark.

 20. Apotekeren

  7 grudnia 2017 at 17:00

  bestill Danmark, http://www.aquarelagems.com/apotek/adartrel , kjøpe uten resept nettbutikk.

 21. SpeakEasy Press

  7 grudnia 2017 at 19:23

  bästa pris USA, http://www.speakeasypress.com/news/apotek/minidril , receptfritt USA.

 22. DONALDNEFF

  7 grudnia 2017 at 19:51

  pris apotek Sverige pris, http://www.donaldneff.com/blog/apotek/donaz , kjøp uten resept nettbutikk.

 23. apotek pa natet

  7 grudnia 2017 at 23:49

  bestalla pa natet göteborg, http://www.bestdesignedcity.com/apotek/monodex , köpa pris.

 24. amara dance

  8 grudnia 2017 at 07:16

  alternativ till recept, http://www.amarasdance.com/v2/?page_name=detrol , till salu billigt.

 25. Apotekeren

  8 grudnia 2017 at 08:08

  apotek Sverige Danmark, http://www.cityofrefugenetwork.org/apotek/sibutramine , piller Norge.

 26. recruiterforrealtors

  8 grudnia 2017 at 08:44

  Sverige apotek göteborg, http://www.recruiterforrealtors.com/apotek/divitren , generiska alternativ till i Sverige.

 27. CUTTS

  8 grudnia 2017 at 12:08

 28. monzodog.com

  8 grudnia 2017 at 13:37

  kjøpe Norge, http://www.monzodog.com/mydebut/apotek/aurogra , prissammenligning bergen.

 29. LUMPHEAD

  8 grudnia 2017 at 17:55

  bestilling Norge, http://harleylumphead.com/apotek/fontex , hurtig levering af.

 30. apteekissa

  9 grudnia 2017 at 19:50

  verkossa espoo, http://www.petsinportraits.com/?page_name=rosiced – mistä ostaa osta.

 31. apotek online

  10 grudnia 2017 at 00:24

 32. apteekki online

  10 grudnia 2017 at 03:12

  rinnakkaislääke lahti, http://www.nikora2000.com/tyreprotector/?page_name=rozex – Ilman reseptiä osta.

 33. NLW CONSULTING

  10 grudnia 2017 at 06:51

  Halpa hinta tallinna, http://www.nlwpartners.com/apteekki/anival – Verkossa tampere.

 34. apotek online

  10 grudnia 2017 at 10:36

  uden recept i danmark uden, http://www.jordanphoto.com/newwordpress/?page_name=warfarina – køb i danmark uden.

 35. generisk Danmark online

  10 grudnia 2017 at 11:35

  hurtig levering danmark, http://www.doorsbyinvision.com/apotek/altace – generisk danmark apoteket.

 36. apteekki hinta Suomessa

  10 grudnia 2017 at 13:03

  tilaus netistä jyväskylä, http://www.morethanthesum.com/blog/?page_name=oxytrol – tilaus tallinna.

 37. HOMERICA

  10 grudnia 2017 at 17:53

  billige, http://www.homericaeast.com/apotek/klont – hurtig levering uden.

 38. nlwpartners

  11 grudnia 2017 at 12:36

  apteekki lappeenranta, http://www.nlwpartners.com/apteekki/dexaflam – saako ilman reseptiä oulu.

 39. CZ LEKARNA

  12 grudnia 2017 at 16:19

  lekarna bez predpisu recepty, http://czlekarna.life/requiver.html – objednat bez receptu cena.

 40. internetowa apteka

  13 grudnia 2017 at 00:55

  sklep, http://internetowa-apteka.life/conoptal.html – rodzajowy warszawa.

 41. lekarna cz life

  13 grudnia 2017 at 02:17

  Lekarna praha, http://lekarnacz.life/ginaikos.html – prodej bez receptu cena.

 42. portugal farmacia life

  13 grudnia 2017 at 18:04

  onde posso comprar, http://portugalfarmacia.life/silkis.html – qual o nome do na farmacia.

 43. portugal-farmacia.life

  13 grudnia 2017 at 22:23

  compra de barato, http://portugal-farmacia.life/daiphen.html – pilulas de fortaleza.

 44. apteka-internetowa.life

  14 grudnia 2017 at 09:36

  gdzie kupić lublin, http://apteka-internetowa.life/sifen.html – rodzajowa otc.

 45. APTEEKKI-SUOMI.life

  15 grudnia 2017 at 11:42

  Verkkoapteekki pori, http://apteekki-suomi.life/poviral.html – lääke ilman reseptiä hinnat.

 46. apteekissasuomi life

  15 grudnia 2017 at 15:27

  halvalla seinäjoki, http://apteekissasuomi.life/azicip.html – reseptillä pori.

 47. apteekissa suomi life

  15 grudnia 2017 at 17:24

  hinta suomessa oulu, http://apteekissa-suomi.life/lanfix.html – pilleri resepti.

 48. Nettiapteekki Suomi

  15 grudnia 2017 at 21:39

  ostaa hämeenlinna, http://nettiapteekkisuomi.life/niar.html – lääke ilman reseptiä resepti.

 49. nettiapteekki suomi

  16 grudnia 2017 at 00:00

  halpa osta, http://verkkoapteekkisuomi.life/zient.html – reseptillä rovaniemi.

 50. Farmakeia GR

  16 grudnia 2017 at 09:50

  τιμεσ, http://farmakeiagr.life/lanicor.html – Κάψουλες.

 51. apteekissa life

  16 grudnia 2017 at 13:00

  halvat hinnat helsinki, http://apteekissa.life/inflanaze.html – netistä kuopio.

 52. DEUTSCHE APOTHEKE

  16 grudnia 2017 at 15:36

  kapseln preis http://deutsche-apotheke.life/pristinex.html generika kaufen rezeptfrei bestellen.

 53. life apotekeren

  16 grudnia 2017 at 18:09

  apotek, http://apotekeren.life/tefor.html – køb københavn priser.

 54. Apteekki Verkkokauppa

  16 grudnia 2017 at 18:15

  halvat seinäjoki, http://apteekkiverkkokauppa.life/metoprololi-succinas.html – mistä ostaa oulu.

 55. VERKKOAPTEEKKI

  16 grudnia 2017 at 20:19

  halvat hinnat suomessa, http://verkkoapteekki.life/buto-as.html – Kapselit ilman.

 56. FARMACIABARATA.life

  18 grudnia 2017 at 03:04

  Venta de en España sin receta http://farmaciabarata.life/furorese-comp.html en venta USA.

 57. Generikum pille

  28 września 2019 at 07:20

  Online kaufen ohne kreditkarte , Tabletten gegen wehen – Bestellen nachnahme : Generika online bestellen schweiz .

 58. hra hracie automaty zdarma

  19 listopada 2019 at 21:34

  hrat hry automatyzdarma , kasino nebo kasino – online kasino bonus za registraci : hraci automaty bonus za registraci .

 59. hry slot machine zdarma

  20 listopada 2019 at 23:09

  casino zdarma cz , slot v online casino – nejlepsi ceske online kasino : automatech online .

 60. casino vstupny bonus

  22 listopada 2019 at 14:12

  kasino bonus za registraci bez vkladu 2019 , nejlepsi ceske kasino – hrat hry zdarma automaty : nove online kasino .

 61. mobil kasino online

  22 listopada 2019 at 20:08

  kasino tip registrace , automaty zdarma ke stazeni – hrat hru automaty zdarma : automaty zdarma stahnout .

 62. casino bonus kod

  22 listopada 2019 at 20:54

  hry na pc zdarma automaty , hraci automaty ke stazeni zdarma na mobil – sloty zdarma online : best casino slot game .

 63. online casino sms vklad

  23 listopada 2019 at 00:16

  casino o penize , hry automaty zdarma stahnout – nejlepsi ceske casino : zavislost na hracich automatech .

 64. casino bonus za registraci bez vkladu

  24 listopada 2019 at 03:29

  stahuj zdarma slot machine , hraci automaty registrace – kasino nejlepsi : automaty online hry zdarma .

 65. stahuj automaty zdarma

  24 listopada 2019 at 05:09

  automaty , online kasino bonus bez vkladu cz – kasino bonusy bez vkladu : automaty otocky zdarma za registraci .

 66. hraci automaty zdarma

  24 listopada 2019 at 17:10

  slot kasino zdarma , automaty otocky zdarma za registraci – kasino v mobilu : casino vklad 100 .

 67. online hry kasino zdarma

  25 listopada 2019 at 02:13

  casino ke stazeni zdarma , jak funguji vyherni automaty – hra hracie automaty zdarma : vyherni automaty platba sms .

 68. comprar online urgente

  22 stycznia 2020 at 11:52

  precio costa rica , farmacia – https://www.borabaysal.com/?p=1119 : donde puedo comprar en venezuela .

 69. comprar en ecuador

  22 stycznia 2020 at 16:13

  necesito comprar en Spain , diario generico donde comprar – http://www.spanishpeakscolorado.com/www.penntechmarketing.com/?p=624 : precio generico farmacia Spain .

 70. necesita receta argentina

  22 stycznia 2020 at 17:19

  precio farmacia mexico , pastillas – http://www.texasmistingsolutions.com/?p=159 : venta de .

 71. barata Spain

  22 stycznia 2020 at 18:31

  online poreza , comprar contrareembolso en Spain – http://www.pabloirie.com/?p=255 : generico chile .

 72. baratos sin receta

  22 stycznia 2020 at 18:54

  precio mercado libre , receta para pastillas – http://www.pelvicwellness.com/wp/?p=112 : venta en farmacias lima .

 73. generico en farmacias

  22 stycznia 2020 at 20:04

  online paypal , donde comprar – http://ymcaartscenter.org/?p=2466 : se puede comprar sin receta en farmacias en chile .

 74. se ocupa receta para comprar

  22 stycznia 2020 at 22:00

  Spain receta , Spain paypal – https://academyofballroomdancing.net/?p=1323 : donde comprar seguro en Spain .

 75. goliath casino bonus und promo code

  24 stycznia 2020 at 20:51

  spielautomat kaufen merkur , retro spielautomaten halle – casino bonus 10 euro einzahlung : staatsloterij automatisch meespelen 1 oktober .

 76. online spielothek erfahrung

  24 stycznia 2020 at 23:10

  sun casino bonus und promo code , risiko casino bonus und promo code – roulette automat tipps : online live casino vergleich .

 77. casino spiele spielen kostenlos , veel geld winnen casino – feuchtwangen casino testbericht aus echten erfahrungen : geldspielautomaten manipulieren anleitung .

 78. casino bonus ohne einzahlung Г¶sterreich

  25 stycznia 2020 at 03:15

  one casino bonus ohne einzahlung , casino mit echtgeld und auszahlung – geld mit spielen : casino baden baden gutschein .

 79. freispiele bei lottoland , beste online casino erfahrung – geld zum spielen : hoe win je geld in een casino .

 80. casino bonus einzahlung 1 euro

  25 stycznia 2020 at 07:19

  jaxx casino bonus und promo code , online casino mit anmeldebonus – spielen spielautomaten kostenlos : spielothek online kostenlos spielen .

 81. echtgeld freispiele ohne einzahlung , was ist das beste online casino – 15 euro ohne einzahlung casino : novoline online casino echtgeld paypal .

 82. vera john casino bonus und promo code

  25 stycznia 2020 at 12:07

  casino ab 1 euro einzahlung , age of discovery freispiele – vegas crest casino bonus ohne einzahlung : clockwork oranges automatenspiele .

 83. casino aschaffenburg programm

  25 stycznia 2020 at 13:41

  spielautomaten casino konstanz , slotty vegas casino ohne einzahlung – neue free spins ohne einzahlung : online casino gratis geld zonder storten .

 84. gratis casino ohne einzahlung

  25 stycznia 2020 at 14:52

  novoline spielautomaten kostenlos spielen , online casino strategie – bestes online casino handy : company casino tipps und tricks .

 85. hello casino 50 freispiele

  25 stycznia 2020 at 19:32

  winorama casino bonus und promo code , free slots online ohne anmeldung – dunder casino bonus ohne einzahlung : netbet 50 freispiele .

 86. freispiele ohne einzahlung no deposit

  25 stycznia 2020 at 20:08

  admiral automaten spielen gratis , casino gutschein 2 personen – online poker bonus ohne einzahlung : beste casino praag .

 87. slot machine online ohne anmeldung

  25 stycznia 2020 at 21:16

  online casino 3 euro einzahlen , lucky rabbits loot automatenspiele – online roulette spielgeld : merkur casino gratis spielen .

 88. novoline casino kostenlos

  25 stycznia 2020 at 22:02

  kostenlose geld spiele , spin palace 50 freispiele – online casino karamba erfahrung : online casino spiele kaufen .

 89. beste online casino mit startguthaben

  25 stycznia 2020 at 23:51

  roulette tipps casino , bronze casino tipps und tricks – 100 euro casino bonus ohne einzahlung : rich witch freispiele .

 90. kann man spielautomaten manipulieren

  26 stycznia 2020 at 01:36

  ohne anmeldung kostenlos automaten spielen , gratis online spiele casino – online casino hГ¶chster bonus : casino bonus ohne einzahlung netent .

 91. schenefeld casino bonus und promo code

  26 stycznia 2020 at 02:58

  sunnyplayer casino ohne einzahlung , stunning hot 20 deluxe freispiele – villa casino tipps und tricks : tipico casino bonus auszahlung gesperrt .

 92. tipico geld von sportwetten auf casino

  26 stycznia 2020 at 05:11

  poker online spielen mit echtgeld , casino spiele kostenlos und ohne anmeldung herunterladen – merkur spielautomaten app : die besten online casinos echtgeld .

 93. slots ohne anmeldung spielen , slotilda casino rezension und bewertung – spiele mit echtgeld ohne einzahlung : merkur spielautomat funktioniert nicht .

 94. casino online echtgeld ohne einzahlung

  26 stycznia 2020 at 13:15

  lГ¶wen spielautomaten ersatzteile , spielautomaten 2 euro trick – casino sofort spielen : merkur automaten neue spiele .

 95. casino spiel mit besten chancen , cabaret club casino bonus und promo code – freispiele ohne einzahlung echtgeld casino : magic target freispiele .

 96. spielautomat dragons treasure tricks

  26 stycznia 2020 at 16:08

  gsn casino rezension und bewertung , online casino mit guthaben ohne einzahlung – jackpot casino spiele : grandia 3 casino tipps .

 97. kostenlos casino bonus und promo code

  26 stycznia 2020 at 16:43

  mit welchen computerspielen kann man geld verdienen , virtual city casino testbericht aus echten erfahrungen – video slots erfahrungen : igame casino bonus und promo code .

 98. automatenspiele california gold

  26 stycznia 2020 at 18:23

  jackpot city casino testbericht aus echten erfahrungen , online spielen um echtes geld ohne einzahlung – automaten tricks buch : classic fruit automatenspiele .

 99. book of ra online mit echtgeld

  26 stycznia 2020 at 22:24

  geld mit app spielen verdienen , casino ohne anmeldung neu – online casino paypal bonus ohne einzahlung : wie funktioniert ein spielautomaten .

 100. book of ra online spielen free

  26 stycznia 2020 at 22:58

  casino mit freispielen ohne einzahlung , bestes online casino fГјr deutschland – slotmaschinen ohne anmeldung : geld machen mit online spielen .

 101. free slot spiele

  27 stycznia 2020 at 00:08

  las vegas casino hГ¶chster gewinn , salzburg casino tipps und tricks – casino mit sms bezahlen : 888 poker bonus freispielen .

 102. geld zurГјckfordern online casino

  27 stycznia 2020 at 05:49

  casino einzahlung stornieren , spielautomaten museum moskau – legitime casino spiele : one casino beste slots .

 103. casino mond gewinne

  27 stycznia 2020 at 07:32

  merkur casino tricks 2020 , spielautomat gold silber bronze – euromoon casino bonus und promo code : mit spiele spielen geld verdienen .

 104. 5 euro ohne einzahlung casino

  27 stycznia 2020 at 09:14

  gratis geld casino 2020 , online casino mit einfacher auszahlung – online casino per handyrechnung zahlen : netent online casino echtgeld .

 105. en farmacias precio

  28 stycznia 2020 at 14:58

  pastillas venta , puedo comprar sin receta en chile – http://www.cowenforcongress.com/?p=177 : generico comprar .

 106. venta en ecuador

  28 stycznia 2020 at 19:05

  comprar mais barato , precio andorra – http://www.sanfordhistory.org/?p=1217 : alguien a comprado por internet .

 107. donde comprar en ecuador

  28 stycznia 2020 at 20:50

  como comprar en colombia , donde comprar sin receta en mexico – http://gettysindustries.com/?p=1465 : como conseguir en panama .

 108. mejor pagina para comprar generico

  28 stycznia 2020 at 23:44

  cuanto cuestan las pastillas en chile , tabletas generico – http://www.navigator-capital.com/NavCap/?p=30 : donde comprar bogota .

 109. precio en farmacia chile

  29 stycznia 2020 at 00:29

  online apotheke , pastillas mexico – http://www.wendygalgan.com/blog/?p=793 : internet seguro .

 110. comprar sin receta en farmacias madrid

  29 stycznia 2020 at 01:03

  precio chile , compra – http://www.hillbillyjim.com/?p=98 : donde comprar en mexico .

 111. para comprar necesito receta

  29 stycznia 2020 at 02:12

  compra en Spain , venta en lima – http://www.hollyhockclothing.com/?p=2822 : comprar en Spain barcelona .

 112. cuanto cuestan las pastillas

  29 stycznia 2020 at 03:18

  puedo comprar sin receta en uruguay , como conseguir sin receta barcelona – http://natureofdesign.com/?p=3200 : se necesita receta .

 113. donde puedo comprar contrareembolso

  29 stycznia 2020 at 03:52

  lo venden sin receta medica , cuanto cuestan las pastillas en argentina – http://www.alwalkerenterprizes.com/?p=35 : comprar generico barato .

 114. comprar en ecuador

  29 stycznia 2020 at 05:36

  quiero comprar generico , como comprar contrareembolso – http://yotayard.com/?p=3420 : pastillas precio argentina .

 115. comprar generico en chile

  29 stycznia 2020 at 06:42

  se puede comprar en Spain , se puede comprar sin receta en mexico – http://www.spanishpeakscolorado.com/www.penntechmarketing.com/?p=628 : tabletas recubiertas .

 116. venta en bogota

  29 stycznia 2020 at 08:52

  donde comprar sin receta medica , venta buenos aires – http://www.gaylecurry.com/?p=382 : se necesita receta para comprar en chile .

 117. farmacia san pablo

  29 stycznia 2020 at 09:57

  comprar sin receta en farmacia , donde comprar seguro en Spain – http://www.thunderbirdliquors.com/?p=126 : pastillas precio en mexico .

 118. comprar en farmacias de andorra

  29 stycznia 2020 at 11:41

  se puede comprar sin receta argentina , como comprar en una farmacia peru – http://www.showbeagle.com/?p=899 : quiero comprar sin receta chile .

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra