We współpracy z Watykanem powstał podręcznik etyki dotyczący sztucznej inteligencji

0
0
0
sztuczna inteligencja
sztuczna inteligencja / Pixabay

Nowy podręcznik etyki dla branży technologicznej i dużego biznesu, wydany we współpracy z watykańskim organem ds. kultury i edukacji, radzi "nie buduj przyszłości źle".

140-stronicowy podręcznik "Etyka w erze przełomowych technologii: operacyjna mapa drogowa" stwierdza, że technologie takie jak sztuczna inteligencja (AI) i cyfrowy nadzór mają konsekwencje dla całego ludzkiego społeczeństwa. Oznacza to, że branża technologiczna i wielki biznes nie mogą ignorować ludzkich obaw i moralnego rozumowania w odniesieniu do ich pracy, produktów i usług.

Podręcznik został opublikowany przez Instytut Technologii, Etyki i Kultury (ITEC) na kalifornijskim Uniwersytecie Santa Clara, jezuickiej instytucji. Zawiera on notę wprowadzającą od biskupa Paula Tighe, urodzonego w Irlandii sekretarza Dykasterii ds. Kultury i Edukacji.

"Dla niektórych może być zaskoczeniem odkrycie zaangażowania Watykanu w ten projekt, ale ostatecznie jest on wynikiem spotkań - "spotkań", używając jednego z ulubionych słów papieża Franciszka - między Watykanem a światem technologii" - napisał Tighe w podręczniku.

Dykasteria Tighe'a jest watykańskim organem, którego zadaniem jest rozwijanie ludzkich wartości w kontekście chrześcijańskim w celu promowania chrześcijańskiego uczniostwa.

Tigh powiedział, że podręcznik jest wynikiem "pragnienia promowania inkluzywnej rozmowy między sektorem technologicznym a szerszą społecznością ludzką, której przyszłość będzie kształtowana na wiele sposobów przez decyzje podejmowane przez tych, którzy zarządzają innowacjami. Jest to rozmowa, która musi obejmować osoby różnych narodowości, różnych kultur, różnych wyznań i bezwyznaniowych, abyśmy wspólnie nauczyli się, jak budować lepszy świat dla wszystkich".

Podręcznik jest przeznaczony dla firm korporacyjnych. Oferuje konkretne zalecenia dotyczące kwestii technologicznych, takich jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, szyfrowanie, bezpieczeństwo, prywatność danych i nadzór cyfrowy. Zapewnia również operacyjny plan działania, aby zapewnić, że nowe technologie są dostosowywane zgodnie z etycznymi praktykami i zasadami.

Podręcznik etyki jest pierwszą publikacją Instytutu Technologii, Etyki i Kultury, będącego nową inicjatywą Centrum Etyki Stosowanej Markkula Uniwersytetu Santa Clara. Sam instytut powstał przy wsparciu watykańskiego Dykasterium ds. Kultury i Edukacji. ITEC ma na celu promowanie głębszych przemyśleń na temat wpływu technologii na ludzkość poprzez gromadzenie liderów biznesu, społeczeństwa obywatelskiego, środowiska akademickiego, rządu i tradycji religijnych, powiedział Uniwersytet Santa Clara w oświadczeniu z 28 czerwca.

"Jeśli źle zbudujemy przyszłość, będziemy żyć w strasznym świecie" - czytamy we wstępie do podręcznika etyki ITEC. Zauważa, że wiele produktów i usług integruje nowe technologie, które wiążą się z ryzykiem etycznym, które należy złagodzić.

Podręcznik ma stanowić punkt odniesienia dla różnego rodzaju czytelników: kadry kierowniczej wysokiego szczebla, korporacyjnych radców prawnych, rzeczników etyki technologicznej, kadry kierowniczej i menedżerów ds. zasobów ludzkich oraz kadry kierowniczej i menedżerów nadzorujących cykle życia produktów i usług.

Współautorami podręcznika są Brian Patrick Green, dyrektor ds. etyki technologicznej w Markkula Center; José Roger Flahaux, były dyrektor ds. technologii; oraz Ann Gregg Skeet, starszy dyrektor ds. etyki przywództwa w Markkula Center.

"Cieszymy się, że możemy zaoferować ten zasób organizacjom dążącym do dostosowania swoich postępów technologicznych do zasad etycznych" - powiedział Green w środowym oświadczeniu. Powiedział, że organizacje mogą "budować zaufanie, wspierać innowacje i wywierać pozytywny wpływ społeczny" poprzez uwzględnienie kwestii etycznych.

We wstępie Tighe opisuje podręcznik etyki jako wynik "nieco nieprawdopodobnej współpracy" między Markkula Center, specjalistami ds. technologii i zarządzania oraz Centrum Kultury Cyfrowej w Dykasterii ds. Kultury i Edukacji.

Źródło: catholic agency news

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną