Silnik inwerterowy w pralce: czy warto płacić więcej?

0
0
3
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Internet

Kupując pralkę, niewielu kupujących interesuje się tym, jaki rodzaj silnika jest w niej zainstalowany, chyba że jest to silnik inwerterowy. Fakt ten jest zazwyczaj podkreślany przez producenta, a poza tym wpływa również na cenę urządzenia AGD. Czy silnik inwerterowy w pralce to rzeczywiście istotna zaleta i czy wyższy koszt modeli z inwerterem jest uzasadniony?

Jakie silniki są dostępne w pralkach

Każdy silnik w pralce, niezależnie od jego cech konstrukcyjnych, wykonuje te same zadania: obraca bęben z ubraniami, zmienia kierunek obrotów, zmienia liczbę obrotów. Ale jak dokładnie bęben jest wprawiany w ruch, jak precyzyjnie zmienia się prędkość obrotowa zgodnie z wybranym programem, jaką maksymalną prędkość osiąga - wszystko to zależy od rodzaju silnika.

Maszyny budżetowe i ze średniej półki cenowej zazwyczaj wykorzystują silnik kolektorowy lub asynchroniczny. Silnik kolektorowy składa się z części nieruchomej (stojana) i części obrotowej (wirnika), między którymi kontakt zapewniają szczotki węglowe. Silniki te są łatwe w naprawie, ale są głośne.

Silnik asynchroniczny nie posiada szczotek, pracuje ciszej i jest łatwy w naprawie. Oba silniki są połączone z bębnem za pomocą paska, co oznacza, że część energii jest wykorzystywana do pokonania siły tarcia paska. Aby zwiększyć prędkość, silniki kolektorowe i indukcyjne zwiększają napięcie, a gdy prędkość musi zostać zmniejszona, zmniejszają ją. W rezultacie energia elektryczna jest wykorzystywana nieefektywnie.

Cechy silnika inwerterowego

Trzecim typem silnika stosowanym w pralkach jest silnik inwerterowy. On również nie posiada szczotek, ale o ile w silniku asynchronicznym wirnik napędzany jest polem magnetycznym, to tutaj za obroty odpowiada przetwornica napięcia - falownik. Podczas cyklu prania utrzymuje on napięcie w optymalnym zakresie, płynnie zmieniając prędkość obrotową. Dzięki temu energia elektryczna jest wykorzystywana bardziej ekonomicznie, a sprawność silnika wzrasta. Ponadto silniki inwerterowe są cichsze i mają dłuższą żywotność.

Nic dziwnego, że ten typ silnika zyskał szeroką popularność, a dziś są one instalowane przez wielu producentów. Może to być pralka LG lub Samsung, pralka Hisense, Indesit i wiele innych marek. Ale trzeba wziąć pod uwagę, że same silniki falownika są również podzielone na dwa rodzaje.

Napęd bezpośredni lub pasowy

Silnik inwerterowy, zarówno komutatorowy, jak i asynchroniczny, może również wykorzystywać pasek do przenoszenia momentu obrotowego na bęben. Ponadto dostępne są silniki inwerterowe z napędem bezpośrednim, które są bezpośrednio podłączone do bębna. Jest to obecnie najbardziej zaawansowany typ silnika w pralkach. Jego sprawność sięga 100%, jest najmocniejszy spośród wszystkich typów silników, zapewnia najwyższą prędkość wirowania. Odwrotną stroną tych zalet jest wysoka cena. Jednak przy długim okresie użytkowania procentuje to oszczędnością energii.

Źródło: Redakcja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną